FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Bačić: alohtona divljač neće se naseljavati na otoke na kojima inače ne obitava

Autor: ;trub;
ZAGREB, 9. ožujka (Hina) - Nema govora da se izmjenama Zakona ootocima dopušta naseljavanje alohtone (neautohtone) divljači naotocima koja na njima inače ne obitava, izjavio je danas državnitajnik u Ministarstvu mora Branko Bačić u Hrvatskom saboru.
ZAGREB, 9. ožujka (Hina) - Nema govora da se izmjenama Zakona o otocima dopušta naseljavanje alohtone (neautohtone) divljači na otocima koja na njima inače ne obitava, izjavio je danas državni tajnik u Ministarstvu mora Branko Bačić u Hrvatskom saboru.

Bačić je odbacio oporbene prozivke da će se zakonskim izmjenama omogućiti nekontrolirano unošenje i uzgoj muflona, mungosa, jelena, divljih svinja i druge alohtone divljači na otocima, čime će se, upozorava oporba, uništiti poljoprivreda i stočarstvo na otocima te narušiti biološka ravnoteža.

Pojasnio je da su odredbe o lovstvu uvrštene u Zakon o otocima baš kako bi se to područje restriktivnije uredilo nego je to regulirano Zakonom o lovstvu, i to na način da se za svako otočno lovište propiše koja divljač tamo može obitavati.

"Nema govora da se ovim zakonom može na otoke donositi alohtona divljač koja na tom otoku ne obitava", poručio je Bačić, naglasivši da je i lovstvo jedan od oblika gospodarenja na otocima na kojima postoji 68 županijskih i državnih lovišta.

Istaknuo je da se zakonom jasno propisuje potreba da se lovstvo na otocima može obavljati samo u skladu s lovno-gospodarskom osnovom, dakle da ne ugrožava poljoprivredu, stočarstvo i druge otočne privredne grane, kao ni turizam.

Na oporbena te upozorenja udruga ovčara da će mufloni uništiti ovčarstvo na otocima, budući da ovce koje se pare s muflonima potom ugibaju, a mufloni pobrste i svu hranu, Bačić odgovara da će njegovo ministarstvo, nakon konzultacija s Ministarstvom poljoprivrede i šumarstva, do sutra odlučiti hoće li u zakonu ostati odredba po kojoj ta divljač može obitavati na otocima.

No, kazao je i da su mufloni na nekim otocima već postali autohtona vrsta.

S takvom konstatacijom ne slaže se Tonči Tadić (HSP), koji je upitao Bačića je li cilj njegova ministarstva vratiti na otoke bioravnotežu kakva je vladala u doba Rimskog carstva, jer su tada, kaže, mufloni, jeleni, veprovi, medvjedi i druga krupna divljač bile autohtone vrste na otocima, ali da to nisu i danas.

Nenad Stazić (SDP) drži da su odredbe o jelenima, muflonima i drugoj krupnoj alohtonoj divljači u Zakon o otocima ubačene pod pritiskom lovačkog lobija, upozorivši da bi lov, dakle pucnjava na otocima mogla otjerati turiste.

Takvu mogućnost odbacuje Kruno Peronja (HDZ), te ističe da Hvar, primjerice, ima 140 godina lovnog turizma, da se spomenuta krupna divljač na dijelu otoka već udomaćila.

Lovom, tvrdi, treba privući bogati turističku klijentelu, "bogataše koji imaju želje za lovstvom i na taj se način žele malo isprazniti, opustiti, napuniti akumulatore za nove radne pobjede".

(Hina) xtr yaz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙