Vladinu namjeru da dopusti unošenje muflona, mungosa i jelena lopatara u posebno ograđena lovišta na otocima HSP-ovac Tonči Tadić nazvao je povijesnim presedanom, objasnivši da otočne zajednice na svom području takva lovišta nikad nisu dopuštale.
"Komu će služiti jeleni lopatari osim uskoj povlaštenoj skupini, koja će za svoju zabavu izolirati dio otoka", rekao je Tadić, upozorivši da alohtona divljač može pobjeći iz ograđenih lovišta i lokalnom stanovništvu nanijeti velike štete.
Tadić smatra da je Vlada, uz taj prijedlog, Saboru trebala priložiti i izvješće o provedbi Uredbe o zaštićenom obalnom području.
"Kako se na otocima manifestira činjenica da Srbija mic po mic prodaje svoje nekretnine u Hrvatskoj, uključivo i turistička naselja na pomorskom dobru", pitao je Tadić.
Mato Arlović (SDP) ustavno upitnim smatra ograničavanje prava vlasništva nad otocima.
Vladin prijedlog, naime, predviđa pravo prvokupa za državu, županije, gradove ili općine, a vlasnik otok na tržištu može prodati tek ako ga odbiju kupiti država ili jedinice područne i lokalne samouprave, ali ne po cijeni nižoj od one koja je ponuđena državi.
"Ako državu ne zanima kupnja, zašto bi zanimala i druge", upitao je Arlović, uvjeren da bi tržišna cijena takve nekretnine pala upravo zbog nezainteresiranosti države, županije, grada ili općine.
Miljenko Dorić (HNS) i Dorotea Pešić-Bukovac (IDS) Vladi zamjeraju što u izradi zakona nije tražila mišljenje otočana, posebno kad je riječ o unosu alohtone divljači na otoke, zbog čega su danas pred Saborom prosvjedovale kvarnerske udruge.
Raspravu o tom prijedlogu Sabor nastavlja sutra.