Nedavno provedenim ekološkim istraživanjima utvrđena je iznimno bogata i raznovrsna endemična fauna, bogata rijetkim i još neopisanim vrstama, rekao je Ozimec.
Uz nove rodove kopepodnih rakova, u anhijalinim jamama (špiljama uz obalu kopna ili mora) na našim otocima sakupljena je vrlo bogata fauna drugih vodenih beskralješnjaka, koja čeka stručnu obradu.
Prikupljeni uzorci predani su na čuvanje Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu, a primjerci planktonskih rakova za sada su pohranjeni u laboratoriju za ekologiju planktona Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Dubrovniku.
Anhijaline špilje i jame na hrvatskoj obali Jadranskog mora i otocima očito kriju još brojne biološke senzacije, smatra Ozimec.
Riječ je jednom od najzanimljivijih, ujedno i najmanje istraženih ekoloških sustava hrvatskog krša, smještenim obično neposredno uz Jadransko more, bilo uz obalu kopna ili otoka, a karakteristični su po tome da se u njima nalazi podzemno jezero spojeno s morem.
Znanstvena speleološka i biospeleološka istraživanja u Hrvatskoj traju već više od 100 godina, a svake godine speleolozi doznaju sve više o dubinama i strukturi dinarskoga krša, ali i o ekologiji podzemnih prostora, te čudesnoj fauni koja naseljava špiljska krška staništa.