Dajući pacijentima sa srčanim bolestima iz skupine pod nadzorom svakodnevno po jedan grejpfrut liječnici su utvrdili da je kod njih nakon određenog vremena znatno smanjena razina kolesterola u odnosu na skupinu pacijenata koji nisu konzumirali grejpfrut, a otprije je poznato da je visoki kolesterol u krvi jedan od glavnih čimbenika razvoja srčanih bolesti.
Rezultati istraživanja koji podupiru dosadašnje znanstvene teze prema kojima voće iz skupine citrusa znatno smanjuje rizik od pojave srčanih bolesti, objavljeni su veljači na internetskim stranicama Američke udruge biokemičara. Udruga izdaje stručni časopis "Journal of Agricultural and Food Chemistry".
Otkriće stiže u pravo vrijeme s obzirom na to da je veljača u SAD-u proglašena "Mjesecom srca i srčanih bolesti", a namjera medicinskih radnika je skrenuti pozornost stanovnika te zemlje da su srčana oboljenja u ovome trenutku najčešći uzrok smrti među Amerikankama.
U istraživanju je sudjelovalo 57 pacijenata, muškaraca i žena, čije su krvne pretrage ukazivale na povišene vrijednosti kolesterola, koji su nedavno bili podvrgnuti ugradnji srčanih premosnica i čiji organizam nije reagirao na lijekove za smanjenje kolesterola na bazi statina, izvijestila je voditeljica studije, magistra Shela Gorinstein s jeruzalemskog Hebrew University.
U drugom istraživanju što su ga proveli izraelski znanstvenici ustanovljeno je da je konzumiranje crvenog grejpfruta, u odnosu na žuti plod, učinkovitije te da je kod pacijenata koji su ga svakodnevno konzumirali bitno smanjena razina masnoća u krvi, posebno triglicerida. Znanstvenici vjeruju da su za ovakve rezultate odgovorni antioksidansi kojima obiluju plodovi grejpfruta, no ne isključuju ni mogućnost da crveni grejpfrut sadrži za sada nepoznate kemijske sastojke odgovorne za smanjenje triglicerida te namjeravaju nastaviti istraživanja o tomu.