Zaposlenici laboratorija ubrzano rade na razvoju novih, alternativnih strategija koje bi se temeljile na kulturama stanica i tkiva ili na računalnom modeliranju.
Cilj tog projekta, u kojemu sudjeluje 28 sveučilišta, instituta, tvrtki i organizacija je razviti alternativne in vitro metode kojima će se moći pouzdano odrediti alergeni potencijal kemikalija, a da se pritom ne obavljaju testiranja na životinjama.
Laboratorij u Strasbourgu, pod vodstvom profesora Jeana-Pierrea Lepoittevina, jedini je kemijski laboratorij uključen u projekt. Njihova uloga, a laboratorij se bavi uglavnom organskom kemijom, je istražiti kemijsku reakciju različitih molekula te istraživanje reakcijskih mehanizama među alergenima - tvarima stranih tijela koje u organizmu izazivanju alergijsku reakciju - i kožnih biomolekula - kožnih proteina.
Alternativne metode ispitivanja alergenosti trebale bi otkriti alergenost na koži ali i u dišnom sustavu, posebno s obzirom na činjenicu da je broj slučajeva alergija u posljednje vrijeme u porastu u cijeloj Europi.
Ova vijest će sigurno razveseliti i sve prijatelje i ljubitelje životinja. Želja EU-a je da se postupno smanjuje broj životinja koje se koriste pri testovima toksičnosti.