Zato se studentima sugerira da tijekom priprema za neki zahtjevan ispit "poste", te vjeruju da rezultati neće izostati, prenose stručnjaci na internetskim stranicama farmakologija.com.
Ekipa znanstvenika koju je vodio profesor s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Yale, Tamas L. Horvath, prvi je put kod miševa i štakora primijetila da probavni hormon grelin može ući u hipokampus (višu regiju mozga koja je ključna za učenje i pamćenje) i vezati se za lokalne neurone te na taj način potaknuti promjene u vezama među neuronima.
Zbog činjenice da je razina grelina najviša tijekom dana i kad je želudac prazan, učenje bi moglo biti najučinkovitije prije uzimanja obroka. S obzirom na rezultate na životinjskim modelima, američki znanstvenici vjeruju da bi djeca mogla imati više koristi ako se za doručak ne bi prejela te da bi posljedica takvog ponašanja bili puno bolji rezultati tijekom nastave u jutarnjim satima.
No, znanstvenici s farmakologija.com-a ocjenjuju kako prof. Horvath zaboravlja da bi njegovo otkriće moglo biti fiziološka podloga za istraživanje nekih budućih tvari koje bi postale "doping za učenje". U tom bi se slučaju, podsjećaju oni, ispiti za prijam na fakultete mogli pretvoriti u nešto što danas imamo na atletskim mitinzima i Olimpijadama.