U raspravi o položaju, školovanju i zapošljavanju pomoraca te radno-socijalnim uvjetima sudjelovali su predstavnici Ministarstva, Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH), domaćih brodara, sveučilišta i pomorskih škola.
Državni tajnik za more Branko Bačić i ravnatelj Porezne uprave Ivan Mladineo izvijestili su o nastojanjima Vlade da unaprijedi pomorstvo te radno-socijalnim mjerama, pomoćnik ministra Mario Babić o predstavljanju pomorskih zvanja, a o položaju hrvatskih pomoraca i ravoju brodarstva predsjednik SPH Vladimir Svalina.
Istaknuto je da i u Europskoj uniji i u Hrvatskoj, unatoč povećanju prometa, flote i dobiti, nedostaje školovanih pomorskih časnika te da će Ministarstvo donijeti više mjera kako bi se to zaustavilo. Među ostalim ove će godine izdvojiti milijun kuna za stipendiranje učenika srednjih pomorskih škola i studenata brodostrojarstva i pomorstva i to onih koji nisu ponavljali školsku godinu i imaju najmanje vrlo dobar prosjek ocjena.
Natječaj za studente bit će raspisan ovaj mjesec, a za učenike najesen. Učeničke stipendije iznosit će 800, a studentske 1200 kuna. Ministarstvo će financirati i troškove najma školskog broda "Palagruže" za praktično obrazovanje budućih pomoraca.
Na skupu je zaključeno da je potrebno, kako je i predviđeno, uključiti pomorce u hrvatski pravni sustav u dijelu plaćanja poreza i doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje.
Raspravljalo se i osnivanju pomorskih clustera te o ostvarivanju prednosti zapošljavanja za djelatne pomorce, o kvaliteti poslovanja brodara i pomoraca te o uvođenju Bolonjske deklaracije u visoko obrazovanje pomoraca.
Iznesen je i podatak da će Ministarstvo financirati izradbu projekta za izgradnju hrvatskoga drvenog broda dužine 30 metara.
U Hrvatskoj od ukupno oko 27.000 pomoraca više od 20.000 plovi na stranim brodovima, oko 1500 u domaćoj plovidbi, a ostali u međunarodnoj plovidbi pod hrvatskom zastavom.