Hrvatsko izaslanstvo, u kojem su predstavnici Vlade, poslodavaca (brodara) i Sindikata pomoraca Hrvatske, vodi državni tajnik za more Branko Bačić, koji će na sjednici izvijestiti o aktivnostima hrvatske Vlade usmjerenih na popularizaciju pomorskih zanimanja, o stalnoj brizi za sustav obrazovanja pomoraca te na stvaranju povoljnih radnih uvjeta za pomorce i za konkurentno poslovanje brodara.
Zbog pada interesa za pomorska zvanja te s ciljem njihova populariziranja hrvatska bi Vlada na ovotjednoj sjednici trebala usvojiti Projekt stipendiranja studenata pomorskih fakulteta i učenika srednjih pomorskih škola, posebice za nautički i brodostrojarski smjer. Za to će se u ovoj godini osigurati milijun kuna, najavili su iz Ministarstva.
Dodali su kako u svijetu trenutno plovi oko 1.167.000 pomoraca, od toga 32.280 hrvatskih i to 6.280 na brodovima pod hrvatskom zastavom i 26.000 pod stranom zastavom.
Projekt stipendiranja, kako su pojasnili, samo je jedna od aktivnosti Vlade usmjerenih ka popularizaciji pomorskih zanimanja, ali i stalnoj brizi za sustav obrazovanja pomoraca kako bi se stvorili povoljni uvjeti rada za pomorce i za konkurentno poslovanje brodara.
Konvencija o radnim standardima pomoraca, za čije je stupanje na snagu potrebna ratifikacija 30 država sa 33 posto ukupne svjetske tonaže, značajna je zbog objedinjavanja preko 60 (točnije 68) standarda koje je ILO donio u posljednjih 80 godina, a odnose se na radne, životne i socijalne uvjete pomoraca.
Na taj se način dobiva jedinstven, jasno strukturiran međunarodni instrument koji su glavni direktor ILO-a Juan Somavia, a i brojni izaslanici, kojih je ukupno 900 i koji zastupaju više od 1,2 milijuna pomoraca, brodare i 100 država, nazvali četvrti stup kvalitetnog brodarstva koji će uz konvencije SOLAS, MARPOL i STCW činiti kičmu međunarodnog regulatornog ustroja pomorstva.
Bitna novina koju donosi Konvencija je činjenica da ona predviđa certifikaciju brodova u odnosu na ILO standarde (što je do sada bio slučaj samo sa standardima Svjetske pomorske organizacije - IMO), nadzor brodova kroz nadzor države zastave i države luke.
Predstavnici radnika - pomoraca na Konferenciji su naglasili su da je ovo za njih istinska Povelja o pravima (Bill of rights).
Državni tajnik Bačić u ime Hrvatske će pozdraviti donošenje Konvencije kao značajan korak u podizanju standarda životnih i radnih uvjeta članova posade, ali i definiranje jasnih pravila igre za brodare, navodi se u priopćenju.
(Hina) xpp/xtp ydb