Kao najnoviji primjer koji to potvrđuje naveo je Vladinu uredbu o visini vodne naknade.
Smatramo da uredbama, pravilnicima i drugim podzakonskim aktima Vlada i ministarstva mogu donositi operativne i tehničke odredbe, a ne financijske naravi, pogotovo ukoliko su teške više stotina milijuna kuna. Istodobno, nastavio je Pecek, Vlada ne donosi podzakonske akte, na što je obvezuje Hrvatski sabor prilikom izglasavanja zakona. Stoga, HSS traži raspravu o tom problemu te da Vlada izvijesti Sabor o politici koju provodi donošenjem uredbe o visini vodne naknade i ne donošenjem podzakonskih akata.
HSS-ov saborski zastupnik Božidar Pankretić upozorio je na povećanje visine vodnih naknada u poljoprivredi koje su i nekoliko puta više od prijašnjih. Naveo je da su, primjerice, u ribarstvu povećani troškovi i preko sto posto, a da se broj naknada s četiri povećao na šest. Smatramo da donošenje izmjena i dopuna Zakona o vodama i financiranju vodnog gospodarstva nije bilo dobronamjerno i da ide na štetu poljoprivrede u cjelini, rekao je.
HSS-ova saborska zastupnica Ljubica Lalić drži da će uredba o visini vodne naknade, posebice na područjima od posebne državne skrbi potaknuti iseljavanje jer postaje prevelik teret za stanovništvo i gospodarstvo.
Krajnje licemjernom ocijenila je stoga Vladinu skrb o tim područjima te zatražila da područja od posebne državne skrbi budu oslobođena plaćanja vodne naknade.