Bugarska i Rumunjska, članice EU-a i NATO-a, ušle su djelomično u šengenski prostor u ožujku, nakon dogovora s Austrijom koja se prvo protivila tome smatrajući da moraju učiniti više na suzbijanju ilegalne imigracije.
Tada su ukinute granične kontrole u zračnom i pomorskom prometu, a pregovori s Austrijom nastavljeni su.
"Dvije zemlje učinile su značajne korake kako bi stekle punopravno članstvo", rekao je mađarski ministar unutarnjih poslova Sandor Pinter na konferenciji za novinare nakon razgovora s rumunjskim, bugarskim i austrijskim kolegama.
"Korak smo bliže tome da Bugarska i Rumunjska postanu punopravne članice Schengena."
Pinter je rekao da će paket sigurnosnih mjera biti predstavljen na sastanku ministara unutarnjih poslova EU-a 11. prosinca, uključujući aranžmane za najmanje 100 graničnih čuvara na granici između Turske i Bugarske.
Rumunjski premijer Marcel Ciolacu rekao je u ponedjeljak da će dvije zemlje pristupiti šengenskom prostoru iduće godine, a za sastanak u Budimpešti, na kojem će biti dogovoren konačni dokument, rekao je da je "ključan".
Dodao je da će nizozemski parlament, koji se protivi pristupanju Bugarske, također morati odobriti dokument.
Rumunjska i Bugarska nalaze se na važnim rutama za ilegalnu trgovinu oružjem, drogom i ljudima, no Europska komisija rekla je da je nakon detaljne istrage utvrdila da ispunjavaju sve uvjete za članstvo u Schengenu.
Rumunjska je ocijenila da je austrijsko protivljenje neopravdano, navodeći kao dokaz podatke Frontexa po kojima su ilegalni imigranti ulazili u EU pretežito sa zapadnog Balkana, a ne iz Rumunjske.