FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 4,30 sati

ZAGREB, 6. studenog 2013. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 4,30 sati

ZAGREB - Premijer Zoran Milanović smatra da se ne smije opstruirati potpise 750 tisuća građana koji su zatražili raspisivanje referenduma kako bi se u Ustav unijela odredba da je brak zajednica muškarca i žene, ali se protivi takvoj definiciji jer smatra da je ona "ustvari prikrivena netrpeljivost". "Zašto je sad nekome toliko važno da se u Ustavu brak definira kao zajednica muškarca i žene, to je potpuno bespredmetno. Na takav način neće nikome biti oduzeto ni grama prava, čak i ako to prođe na referendumu. Međutim, ja tu vidim i osjećam netrpeljivost prema jednoj manjini i nitko me ne može uvjeriti da to nije tako. Kao čovjek se s time ne slažem. Ne znam, da li da kažem da to nije kršćanski, da je to ustvari prikrivena netrpeljivost. Ali, dok imamo Ustav koji nema granice, svako je pitanje moguće postaviti na referendumu. To je opasno. Vidimo sad što se događa. Iz toga, ako smo pametni, izvući ćemo pouke, međutim to se ne može slamati na ovom referendumu", rekao je Milanović u razgovoru za Dnevnik HTV-a. Izrazio je uvjerenje da će kroz dogovor parlamentarnih stranaka oko pokrenutih ustavnih promjena biti onemogućeno postavljanje svakakvih referendumskih pitanja. "Ovo će biti pomalo ružna epizoda, vjerujem prvi i zadnji put, da se ovakav referendum raspisuje", dodao je. Premijer drži da je na Saboru da odluči hoće li od Ustavnog suda zatražiti ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja Građanske inicijative "U ime obitelji", ali osobno smatra kako to nije potrebno. "U ovom trenutku ići na silu u nekim aranžmanima s Ustavnim sudom, opstruirati potpise 750.000 građana s kojima se ja ne slažem, to smatram da se ne radi", rekao je.

VUKOVAR - Komemoracijama i drugim događajima od 14. do 23. studenoga pod geslom "Vukovar - mjesto posebnog pijeteta" obilježit će se 22. godišnjica stradanja Vukovara u Domovinskom ratu i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine. Program počinje 14. studenoga predstavljanjem zbornika radova s prošlogodišnjega Znanstveno-stručnog skupa "Vukovar 91. – dvadeset i jedna godina poslije", održanog u organizaciji Instituta društvenih znanosti "Ivo Pilar" – Područnog centra Vukovar, a nastavlja se sutradan okruglim stolom s temom "Vukovar 91. - genocid i memoricidna baština Europske unije". Središnji događaji bit će 18. studenoga, na dan kad je 1991. godine slomljena obrana grada. Nakon prigodnog programa u krugu vukovarske bolnice, kolona sjećanja uputit će se od bolnice do Memorijalnoga groblja žrtava Domovinskog rata na kojemu će vijence položiti i svijeće zapaliti državna i druga izaslanstava. Molitvu te misu zadušnicu za žrtve Domovinskog rata na groblju će predvoditi nadbiskup đakovački i osječki mons. Đuro Hranić.

ZAGREB - U organizaciji Viteškoga reda sv. Jurja u Hrvatskoj i Europskog reda sv. Jurja sinoć je u zagrebačkome hotelu Esplanadi nadvojvoda Karlo Habsburški održao predavanje s temom "Habsburg i Srednja Europa" na kojem je bilo više od 200 uglednika iz kulturnoga, vjerskoga, gospodarskoga i političkog života Hrvatske i Europe. Nadvojvoda Karlo Habsburški, Veliki majstor Europskog reda sv. Jurja, rekao je kako je Hrvatska veliko europsko bogatstvo te da se ne mora brinuti da ća izgubiti svoj identitet ulaskom u Europsku uniju. Naprotiv, rekao je, korist će biti obostrana. Dodao je kako pojam Srednje Europe nije geografski, nego je "omeđen" kulturnim identitetom i svjetonazorom. "Obitelj Habsburg veliki je prijatelj Hrvatske i tako i gleda na razvoj i budućnost bliske države", rekao je nadvojvoda Karlo Habsburški.

ZAGREB - Nagrađivani irski romanopisac John Boyne gostovao je sinoć u Zagrebu, gdje je predstavio hrvatski prijevod svojeg romana "Prigovor savjesti", te govorio o svojem književnom stvaralaštvu, literarnim metodama i temama koje ga zaokupljaju. Boyne se u Zagrebu nalazi u povodu književnog događanja Europea U Dvorištu u organizaciji njegovog hrvatskog izdavača Naklade Ljevak. Uz moderiranje kolumnistice i filmske kritičarke Mime Simić i Ljevakovog urednika Nenada Rizvanovića, razgovor sa svojim hrvatskim čitateljima započeo je svojim mislima o antimilitarizmu i pacifizmu kao pitanju hrabrosti ili kukavičluka, jednoj od tema kojima se bavi u svojem romanu. Roman je izašao u prijevodu Davorke Ćurković, a njegov je glavni junak Tristan Sadler, kojeg upoznajemo 1919. kada kao veteran Prvog svjetskog rata dolazi u gradić Norwich kako bi izrazio sućut ožalošćenoj obitelji svojeg suborca Willa, osuđenog za kukavičluk i strijeljanog na bojnom polju. No, njegova je priča daleko dublja - priča je to o zabranjenoj ljubavi i mučnim ratnim tajnama, ali i o tome kako nasilni događaji i rat zauvijek mijenjaju ljudska bića. "Za borbu je potrebna hrabrost, ali jednako je tako hrabro usprotiviti se ratu iz političkih, moralnih ili nekih drugih uvjerenja", kazao je pisac, napomenuvši kako njegov roman nije toliko antiratni koliko "pro-ljudski".

ZAGREB - Predstavljanjem knjige istaknutog publicista, glazbenog kritičara i filmskog redatelja Zvonimira Berkovića "O glazbi" sinoć je u Kulturno-informativnom centru (KIC) u Zagrebu otvorena njemu posvećena filmska i književna manifestacija. Zbirka glazbenih kritika i eseja, koju je izabrala i priredila muzikologinja i glazbena kritičarka Bosiljka Perić-Kempf, podijeljena je u četiri cjeline: Kritike, Portreti, Meditacije i Razgovori. Zvonimir Berković (1928.-2009.) pisanjem o glazbi bavio tek povremeno, surađujući sredinom šezdesetih i u prvoj polovini sedamdesetih godina prošlog stoljeća s novinama i časopisima Bosiljka Perić-Kempf podsjetila je da je Berković bio filmski redatelj, scenarist, profesor na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, osebujan spoj umjetnika, erudita i kritički nastrojenog intelektualca kakvi, kako je rekla, na ovim prostorima nikada nisu bili osobito na cijeni. Berković je, istaknula je, ostavio kvantitativno relativno mali, ali iznimno važan kritički i esejistički opus posvećen glazbi, koja je njegova životna strast koje se nikada nije odrekao i koju je na razini forme i ideje ugradio u sve svoje filmove.

RIJEKA - Ovogodišnji, 9. Jazz Ex Tempore u Opatiji završio je sinoćnjim koncertom Zawinul Legacy Banda uz hrvatskog multiinstrumentalista Elvisa Stanića i domaću pjevačicu Albu Nacinovich. Na koncertu će Zawinul Legacy band, osim skladbi iz svog repertoara izvesti i autorske obrade tradicionalnih hrvatskih pjesama, zajedno sa Stanićem i Nacinovich. Ovogodišnji Jazz Ex Tempore posvećen je glazbenoj ostavštini Joea Zawinula. Sudjelovali su članovi Zawinul Legacy Banda, klavijaturist Scott Kinsey, bubnjari Mike Baker i Robert Bobby Thomas Jr., basist Hadrien Feraud te flautist i saksofonist Katisse Buckingham. Jazz Ex Tempore odvija se tako da glazbenici zajedno sviraju tri dana te na kraju druženja održe zajednički koncert.

KARLOVAC - Na sinoćnjoj tribini o Milošu Crnjanskom (1993.-1977.) u karlovačkoj Gradskoj knjižnici profesor srpske književnosti na zagrebačkome Filozofskom fakultetu Dušan Marinković rekao je kako taj srpski književnik ni danas, 120 godina od rođenja, nije dovoljno istražen ni dovoljno upisan čak ni u srpsku kulturu kojoj dominantno pripada, iako je malo onih koji su pisali tako uspješno svoje autentične ili individualno prepoznatljive svjetove. Dušan Marinković istaknuo je kako mu je želja potaknuti hrvatsku književnu publiku da upoznaju Crnjanskog i njegove romane i poeziju jer će time uroniti u teme smisla vlastitog postojanja. Crnjanski je bio erudit, poliglot i prevoditelj, diplomat, memoarist, predavač književnosti, putopisac, ponajprije pjesnik i romanopisac čiji je prvi roman izdan u Zagrebu, a bio je član Društva pisaca Hrvatske od 1918. godine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙