U toj su skupini Nobelovac Liu Xiaobo, odvjetnik Gao Zhisheng i politički zatvorenici iz tibetanske i ujgurske etničke manjine, pripadnici kršćanske zajednice i sljedbenici zabranjenog duhovnog pokreta Falun Gong.
Obama će u petak i subotu ugostiti Xia u Kaliforniji na susretu koje obje zemlje nazivaju neformalnim summitom usmjerenim više na osobno upoznavanje dvojice čelnika, nego na rješavanje specifičnih sporova između dva najsnažnija svjetska gospodarstva.
Skupina od 16 zatvorenika "samo je vrh sante leda stotina i tisuća sličnih slučajeva", rekal je aktivist Chen Guangcheng na konferenciji za novinare u Washingtonu.
On je prošle godine došao u središte međunarodne pozornosti kada je pobjegao iz kućnog pritvora i zatražio azil u američkom veleposlanstvu u Pekingu nakon čega je odletio u New York gdje studira pravo.
Zahtjev Obami uputili su, među ostalima, Amnesty International i Međunarodna kampanja za Tibet, a poduprli su ga demokratski i republikanski zastupnici. Pozvali su Obamu da pitanje ljudskih prava ponovno postane središnje pitanje u američko-kineskim odnosima, kao tijekom prvih dvadeset godina nakon što su 1979. uspostavljeni diplomatski odnosi.
Visoki dužnosnik Obamine administracije rekao je novinarima da će "kao i uvijek, predsjednik izravno i uvjerljivo istaknuti zabrinutost Amerike stanjem ljudskih prava".