Susret mijanmarskog predsjednika s Obamom je prvi na toj razini poslije gotovo pola stoljeća. Nijedan mijanmarski čelnik nije primljen u Bijeloj kući nakon posjeta generala Ne Wina 1966., za predsjedničkog mandata Lyndona Johnsona, četiri godine nakon vojnog državnog udara koji je tadašnju Burmu gurnuo u višedesetljetnu izolaciju.
Obama je rekao da ga je mijanmarski čelnik uvjerio da namjerava osloboditi još političkih zatvorenika i institucionalizirati političke reforme koje su već započete u zemlji. Thein Sein je rekao da će razriješiti etničke sukobe tako što će sve mijanmarske zajednice uključiti u mirovni proces.
Sein je rekao da se njegova zemlja suočava sa teškom zadaćom provedbe reformi ali da su te reforme nužne za razvoj demokracije u Mijanmaru. Dok bude prolazio kroz taj proces Mijanmar će trebati "pomoć i razumijevanje" međunarodne zajednice, uključujući i Sjedinjenih Država, dodao je on.
Protivnici ovog posjeta ističu da je on preuranjen i da bi mogao oslabiti pritisak na režim, u času kad Mijanmar ne pokazuje nimalo volje da poboljša stanje ljudskih prava, napose nakon nedavnog nasilja nad muslimanskom apatridnom manjinom Rohingyjama.
Thein Sein, bivši premijer vojne hunte, koji je 2011. postao predsjednik države, priredio je golemo iznenađenje kada je nakon dolaska na vlast oslobodio stotine političkih zatvorenika i dopustio istaknutoj oporbenoj čelnici Aung San Suu Kyi da uđe u parlament.