ZAGREB - Stambeni su krediti dugoročni plasmani pa prije donošenja odluke vezane uz kamatne stope na stambene kredite treba razmotriti kako će se takva odluka odraziti na buduću ponudu i cijene stambenih kredita te na tržište nekretnina, a time i na cjelokupno gospodarstvo kroz svo razdoblje trajanja kredita, kazao je danas glavni ekonomist Societe General - Splitske banke Zdeslav Šantić na promociji posebnog izdanja magazina Banka "Hrvatska bankarska industrija". O navodnom prijedlogu da se pak korisnicima kredita s valutnom klauzulom u švicarskim francima s promjenjivom kamatnom stopom omogući vraćanje na kamatnu stopu koja je vrijedila u trenutku odobravanja kredita, Šantić je kazao da bi time država izašla u susret samo jednoj skupini građana. Zamjenik guvernera Hrvatske narodne banke Relja Martić, koji nije želio komentirati medijske spekulacije o zakonskim promjenama na bankarskom tržištu, rekao je da je hrvatski bankarski sustav i u petoj godini krize još uvijek stabilan iako pada profitabilnost banaka i raste udio 'loših kredita'. Gospodarski je rast prije krize bio generiran domaćom potrošnjom financiranom stranim kreditima, što više nije održivo, te sada rast treba doći od izvoza poizašlog iz investicija i to prije svega investicija privatnog sektora, poručio je zamjenik guvernera HNB-a.
ZAGREB - Ulazak u Europsku uniju donosi bitne promjene na području vanjske trgovine, neke danom ulaska, a neke dugoročno, i za njih se treba pripremiti kako bi se iskoristili svi potencijali koje nudi veliko europsko tržište, kazano je u Zagrebu na 8. konferenciji za poduzetnike iz ciklusa EUforija posvećenoj promjenama i prilikama koje donosi članstvo u EU na području carina, vanjske trgovine, distributivne trgovine i zaštite potrošača. Govoreći o iskustvima Slovenije nakon ulaska u EU na području trgovinske politike, Andrej Kumar s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani kazao je da su slovenski stručnjaci donedavno smatrali da članstvo u EU nije donijelo bitnih promjena u trgovini. Ta ocjena, premda usko statistički gledano stoji, po njegovu je mišljenju pojednostavljena i sadržajno pogrešna. Slovenija, smatra Kumar, nije iskoristila prilike koje su donijele promjene u ekonomskom i trgovinskom sustavu, primjerice potencijale slobodne trgovine EU-a s trećim zemljama, kao što su Meksiko ili Južna Koreja, iz kojih sada u nekim sektorima poput proizvodnje namještaja i strojeva dolazi snažna konkurencija. Ulazak u EU mijenja makroekonomske uvjete i donosi bitne promjene u vanjskoj trgovini, od kojih neke stupaju na snagu danom ulaska, a neke djeluju suptilo, na dulje staze, kazao je, savjetujući hrvatskim stručnjacima i poduzetnicima da pripreme strategije i poslovne planove za suočavanje s velikom konkurencijom na europskom tržištu.
DUBROVNIK - Najveći svjetski organizator putovanja TUI Travel danas je u Dubrovniku potpisao sporazum o ulasku u strateško partnerstvo s Karisma Hotels Adriatic, zajedničkom tvrtkom poslovnih grupacija Karisma Resort International iz Meksika i hrvatskog koncerna Agrokor. Ugovor su potpisali predsjednik Nadzornog odbora Agrokora Ivan Todorić, direktor tvrtke Karisma Hotels Adriatic Marinko Benić te direktor TUI Travela Neil Evans, a potpisivanju je bio nazočan i ministar turizma Darko Lorencin. TUI, vodeći svjetski touroperator, u Hrvatsku godišnje dovede oko 160.000 turista. Broj turista koji sada dovodimo u Hrvatsku za nas je premalen i u suradnji s novim partnerima vjerujemo da ćemo taj broj povećati, naglasio je Neil Evans. Jedan od ciljeva je i ulaganje u obnovu hotela i gradnju novih, kazao je Evans. Povezivanje istaknutih globalnih turističkih kompanija s Agrokorom ima za cilj stvaranje novih vrijednosti u hrvatskom turizmu, otvaranje novih tržišta i stvaranje jedinstvene hotelske kolekcije s prepoznatljivim brendovima koji još nisu prisutni na području regije, naglasio je Ivan Todorić. Planovi tvrtki koje su potpisale ugovor o strateškom partnerstvu odnose se na preuzimanje hotelskih kapaciteta bilo kroz kupnju ili izgradnju hotela, hotelski menadžment ili zakup, a pritom se najčešće spominje kako su zaintersirani i za projekt Kupari.
DUBROVNIK- Ministar turizma Darko Lorencin za današnjeg je posjeta Dubrovačko-neretvanskoj županiji kazao kako vjeruje da će povezivanje hrvatskog juga uskoro biti rješeno te najavio raspisivanje natječaja za koncesiju bivšeg vojnog naselja Kupari. Vlada, posebice resorni ministar Siniša Hajdaš Dončić, rade na cestovnom povezivanju ovog dijela Hrvatske, a prema posljednjim informacijama koje imamo signali vezani za Pelješki most su izuzetno povoljni, kazao je u izjavi novinarima ministar Lorencin koji se nada da će u relativno kratkom roku najjužnija hrvatska županija i grad Dubrovnik biti prometno povezani s ostatkom Hrvatske. O aktualnom trenutku hrvatskog turizma te projektima od posebnog interesa za Dubrovačko-neretvansku županiju, Lorencin je razgovarao s turističkim djelatnicima te županije, predstavnicima županije i grada. Lorencin je naglasio kako je natječaj za projekt Kupari u završnoj fazi pripreme te su u tijeku dogovori s Ministarstvom kulture oko detalja vezanih uz zaštićene dijelove, kako bi potencijalni investitori imali potpune i kvalitetne informacije za donošenje odluka. Pričekat ćemo završetak lokalnih izbora i formiranje Općinskog vijeća i izbor načelnika te potom raspisati natječaj, rekao je ministar, a najavljuje da bi natječaj mogao biti raspisan u srpnju.
ZAGREB- Koincidentni ekonomski indikator CEIZ indeks u ožujku je zabilježio šestu uzastopnu negativnu vrijednost te smanjenje od 0,26 indeksnih bodova, a podaci za prvo tromjesečje pokazuju da je aktivnost hrvatskog gospodarstva dodatno usporila te se može očekivati pad desezonirane vrijednosti BDP-a, što znači i produljenje recesije, objavio je danas Ekonomski institut Zagreb. Od kolovoza 2008. međugodišnje stope CEIZ indeksa također su negativne, iako posljednji podaci za ožujak upućuju na blago usporavanje pada međugodišnje stope. Bez obzira na to što je u veljači vrijednost indeksa na mjesečnoj razini zabilježila umjereno povećanje, sveukupni podaci za prvo tromjesečje pokazuju da je aktivnost hrvatskog gospodarstva dodatno usporila u odnosu na posljednje tromjesečje 2012. godine. U skladu s time može se očekivati pad desezonirane vrijednosti BDP-a i u prvom tromjesečju 2013., što istovremeno znači i produljenje recesije, navodi se u priopćenju.
VINKOVCI - Zbog aflatoksina u mlijeku u Vukovarsko-srijemskoj županiji u blokadi je još uvijek 218 proizvođača mlijeka s ukupnom dnevnom proizvodnjom od oko 12.000 litara, izvijestio je Upravni odjel za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj te županije. U tome odjelu procjenjuju kako zbog neotkupa mlijeka dnevna šteta koju trpe proizvođači u čijem je mlijeku registiran aflatoksin iznosi ukupno oko 35.000 kuna. Pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu Andrija Matić podsjeća kako je na području te županije u sklopu Operativnog programa poticanja govedarske proizvodnje izgrađeno 26 farmi, od kojih tri nisu u funkciji. Problemi s kojima se farme suočavaju su niska otkupna cijena mlijeka, nedostatak hrane za ishranu stoke zbog katastrofalne suše u 2012. i zabrane otkupa mlijeka, što se negativno odrazilo na mogućnost otplate kredita pa gotovo svi vlasnici farmi traže reprogram kredita kod HBOR-a, navodi Matić. Broj mliječnih krava u županiji je od 1. ožujka manji za 281 grlo, pri čemu ih je 61 završilo u klaonici, 51 je uginula, a ostale su prodane, dijelom i kako bi vlasnici mogli otplatiti dugove, ističu iz županijskog odjela za poljoprivredu.
ZAGREB - Telekom kompanija Vipnet u prvom je ovogodišnjem kvartalu zabilježila stabilne prihode i porast operativne dobiti za 22,1 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a povećan im je i broj korisnika fiksnih komunikacijskih usluga te broja pretplatnika u mobilnom segmentu, izvijestili su danas iz te kompanije. Poslovni rezultati Vipneta za prvo ovogodišnje tromjesečje objavljeni su sinoć u Beču u sklopu rezultata matične Telekom Austria Grupe. Iz Vipneta ističu da su im prihodi u prvom tromjesečju ove godine od 92,1 milijuna eura, bez negativnog utjecaja tečajne razlike, porasli za 0,7 milijuna eura, uz nastavak trenda porasta udjela u vrijednosti tržišta. Konsolidirana EBITDA porasla je za 6,9 posto, na 29,3 milijuna eura, dok je konsolidirana operativna dobit porasla 22,1 posto, na 12,9 milijuna eura. Iz Vipneta naglašavaju da su u prvom tromjesečju investirali 14,4 milijuna eura ili 8,3 posto više nego u istom razdoblju prošle godine.
ZAGREB - Redovni promet Zagrebačke burze danas je iznosio svega 5,9 milijuna kuna, a vrijednost dioničkih indeksa je pala, Crobex je oslabio za 0,81 posto, dok je specijalizirani Crobex10 završio u minusu od 1,02 posto. Crobex je trgovanje završio na 1.915,73 boda, a Crobex10 na 1.075,74 boda. O niskoj likvidnosti danas govori i podatak da je samo dionica Petrokemije imala milijunski promet od 1,3 milijuna kuna, a cijena joj je pala za 0,19 posto, na 224,58 kuna. Po prometu slijedi dionica HT-a koje je protrgovano za 770,1 tisuću kuna, a cijena joj je pala 0,29 posto, na 208,39 kuna. Dionica Ericsson Nikole Tesle prikupila je 473,4 tisuće kuna prometa, uz rast cijene od 0,29 posto, na 1.554,50 kuna. Visok rast cijene, za 24,93 posto, imala je dionica Vjesnika (tiskara), uz promet od 191,6 tisuća kuna., a cijena je izrazitije porasla i dionici Varteksa, za 16,22 posto, a imala je 116,2 tisuće kuna prometa. Među nešto trgovanijim izrazitiji pad cijene od 5,66 posto imala je dionica Podravke.