Euro je prema dolaru u takvim okolnostima oslabio 0,1 posto, na 1,2994 dolara. Drži se tako iznad najniže razine u tri mjeseca od 1,2955 dolara, na koju se spustio u petak.
Dolar je ojačao i prema jenu u sličnom postotku, za 0,1 posto, i njime se trgovalo po 96,12 jena. Nedaleko je tako 96,60 jena, najviše razine od 12. kolovoza 2009., na koju se popeo u petak.
Dolar je danas ojačao prema drugim vodećim valutama nakon što su snažniji od očekivanih podaci s tržišta rada poduprli optimizam u vezi najvećeg svjetskog gospodarstva.
Ohrabrujući podaci s američkog tržišta rada, objavljeni u petak, potaknuli su spekulacije da bi američka središnja banka Fed mogla odustati od ultrapopustljive monetarne politke i prije nego što se očekivalo. To će vjerojatno zasad podupirati dolar, smatraju analitičari.
Euro je pak ranjiv na zabrinutost zbog političke neizvjesnosti i na spekulacije da bi Europska središnja banka (ECB) mogla sniziti ključne kamatne stope kako bi oživjela gospodarski rast.
"Novi gospodarski podaci ili izjave iz Fed-a koje će podupirati spekulacije o ranijem okončanju kvantitativnog ublažavanja trebali bi nastaviti pružati podršku dolaru", kazao je Omer Esiner, glavni valutni strateg u tvrtki Commonwealth Foreign Exchange.
Pojedini stratezi mišljenja su pak da su reakcije tržišta na podatke o zaposlenosti bile pretjerane i da bi dolar mogao biti suočen s konsolidacijom oko tih razina.
Što se eura tiče, analitičari prognoziraju da će najvjerojatnije slabiti prema dolaru zbog rastućih zabrinutosti oko članica u rubnom dijelu eurozone, te zabrinutosti u vezi političke nestabilnosti u Italiji.
Agencija za rejtinge Fitch snizila je u petak kreditni rejting Italije, dodatno otežavši goleme probleme u trećem najvećem gospodarstvu eurozone. Kao razloge naveli su političku neizvjesnost, duboku recesiju i rastući dug.