Euro je u takvim okolnostima poskočio 1,1 posto prema dolaru i njime se trgovalo po 1,3109 dolara.
Dolar je pak prema jenu ojačao 0,44 posto, na 94,44 jena.
U fokusu tržišta bila su zasjedanja središnjih banaka eurozone ECB-a, britanske Bank of England (BoE) i japanske središnje banke BoJ.
Izrazitiji uzlet tečaja eura uslijedio je tek nakon tiskovne konferencije po završetku redovnog zasjedanja na kojoj čelnik ECB-a Mario Draghi nije signalizirao moguće smanjenje kamatnih stopa u eurozoni u skorijoj budućnosti.
ECB je očekivano zadržala postojeće kamatne stope od 0,75 posto. U skladu s očekivanjima, snižene su i bančine prognoze rasta i inflacije, što Draghiju ostavlja prostora da idućih mjeseci snizi ključne kamatne stope i podupre recesijom pogođeno gospodarstvo eurozone.
Draghi "zasada nije signalizirao smanjenje kamatnih stopa u idućim mjesecima", kazao je Omer Esiner, glavni valutni analitičar u tvrtki Commonwealth Foreign Exchange. "Iz tog razloga svjedočimo uzletu eura", dodao je.
Britanska funta brzo se oporavila nakon spuštanja na najnižu razinu u dvije i pol godine prema dolaru. Njome se potom trgovalo po 1,5061 dolar, što znači da je na dobitku od 0,3 posto u odnosu na prethodno zatvaranju, nakon što britanska središnja banka nije odlučila nastaviti s programom kvantitativnog ublažavanja.
BoE je ujedno zadržala i rekordno niske kamatne stope od 0,5 posto.
U fokusu je bilo i zasjedanje japanske središnje banke BOJ, na kojem očekivano nije bilo promjena aktualne monetarne politike, no jen je slabio prema dolaru temeljem očekivanja agresivnijeg popuštanja monetarne politike u Japanu u skorije vrijeme.