SARAJEVO - Postoji utemeljena zabrinutost da granični prijelazi namijenjeni izvozu roba biljnog i životinjskog podrijetla iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku neće biti završeni do 1. srpnja kada se očekuje njen ulazak u Europsku uniju te je zbog toga nužno idućih mjeseci ubrzati radove i provesti njihovo opremanje, upozorio je u utorak ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović. On je također podsjetio kako će ulazak Hrvatske u EU imati značajne posljedice po trgovinsku razmjenu dvije zemlje, tim prije jer Hrvatska s 30. lipnja mora napustiti Zonu slobodne trgovine u središnjoj Europi (CEFTA). Članstvo u CEFTA-i do tada Hrvatskoj osigurava bescarinski plasman roba u nizu zemalja-članica, dok će ulaskom u EU njene robe biti tretirane sukladno privremenom trgovinskom sporazumu EU-CEFTA odnosno podložne carinjenju.
LJUBLJANA - Povjerenik Vijeća Europe za ljudska prava Latvijac Nils Muižnieks pozvao je u utorak slovensku vladu da ubrza donošenje mjera za osiguranje odšteta "izbrisanim" neslovencima sukladno presudi Europskog suda za ljudska prava. "Slovenska vlada trebala bi pojačati napore za osiguranje adekvatnih odšteta za sve žrtve brisanja iz registra stalnog stanovništva", naveo je Muižnieks u pismu premijeru Janezu Janši koje je Vijeće Europe objavilo u utorak, a prenose ga i slovenski mediji. U pismu je pozvao slovensku vladu da razmotri produženje roka koji predviđa zakon donesen 2010. godine, a prema kojemu "izbrisani" samo do sredine ove godine mogu tražiti povrat svog statusa koji im je ukinut 1992. godine te da razmisli o ukidanju takse za podnošenje takvih zahtjeva. U svojoj pravomoćnoj presudi iz lipnja prošle godine Europski sud za ljudska prava je procijenio da Slovenija nije u cijelosti uspjela sistematski riješiti problem nastao kršenjem ljudskih prava zbog propisa iz 1992. godine, kad je oko 26.000 ljudi iz bivših jugoslavenskih republika ostalo bez prava boravišta u Sloveniji.
SARAJEVO - Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine uložilo je žalbu na prvostupanjsku presudu Suda BiH kojom je Mevlid Jašarević osuđen na 18 godina zatvora zbog terorističkog napada na američko veleposlanstvo u Sarajevu te je zatražilo izricanje strožije kazne, ali i kažnjavanje dvojice suoptuženika koji su sudskom presudom oslobođeni krivnje. Tužiteljstvo je predložilo da se Jašarevića, kao i Emraha Fojnicu i Muniba Ahmetspahića, proglasi krivim za kazneno djelo organiziranja terorističke skupine. Maksimalna zapriječena kazna u BiH za takva kaznena djela je 20 godina zatvora. Žalbu na presudu ranije je uložio i Jašarevićev odvjetnik Senad Dupovac tražeći blažu kaznu za svog branjenika. Ocijenio je kako će razmatranje uslijediti najranije u svibnju.
PODGORICA - Crnogorski premijer Milo Đukanović kazao je u utorak novinarima da Crna Gora nije odustala od izgradnje autoceste od Bara do granice sa Srbijom te da početak realizacije tog projekta očekuje sredinom ove godine. "Ni slučajno nismo odustali od projekta i dalje to držimo u rangu najvećeg investicijskog prioriteta Crne Gore", naveo je Đukanović, dodajući da se ovih dana "intenzivno razgovara sa dva potencijalna partnera". Projekt izgradnje autoceste od Bara do granice sa Srbijom do sada su bezuspješno pokušavali započeti hrvatski konzorcij s Konstruktorom na čelu, grčko-izraelski konzorcij Aktor-Šikun binui, kao i neke kineske kompanije.
ADIS ABEBA - Na konferenciji donatora za Mali obećano je više od 455 milijuna dolara za vojne i humanitarne potrebe zemlje, rekao je povjerenik Afričke unije (AU) za mir i sigurnost Ramtane Lamamra. "Ukupni obećani iznos doseže 455, 53 milijuna dolara", rekao je sudionicima okupljenim u Adis Abebi na konferenciji o financiranju i raspoređivanju afričke vojne snage (Misma) u Maliju i restrukturiranju vojske Malija. Pedesetak zemalja i međunarodnih organizacija okupilo se u utorak u Adis Abebi, sjedištu Afričke unije. Afričke snage u Maliju trebaju surađivati i preuzeti zadaću od francuskog kontingenta koji je hitno poslan sredinom siječnja kako bi se zaustavila ofenziva islamista u Bamaku.
TOKIO - Japanski premijer Shinzo Abe je predložio u utorak summit kako bi se popravili odnosi s Kinom, pogoršani posljednjih mjeseci zbog teritorijalnog spora. "Treba ponovno izgraditi odnose s Kinom, putem kinesko-japanskog summita", rekao je šef konzervativne vlade u tv-emisiji. Ponovne napetosti su nastale kada je Japan od privatnog vlasnika kupio dio nenastanjenog arhipelaga Senkaku, na koje prava polaže i Peking koji ih naziva Diaoyu. Spominjanje summita predstavlja pomak jer je do sada Abe više puta ponovio da se pitanje otoka Senkaku ne postavlja te da se ne može raspravljati o japanskom suverenitetu nad tim arhipelagom.
TUNIS - Tunis je poslao posebne borbene postrojbe na granicu s Alžirom i Libijom kako bi zaštitio svoja naftna i plinska postrojenja od možebitnih napada islamističkih militanata, izvijestila je u utorak tuniska državna novinska agencija TAP. "Svrha je ove mjere spriječiti bilo kakav teroristički napad na ta polja, posebica ona na tunisko-alžirskoj granici", dodali su izvori. Odluka o razmještanju postrojbi donesena je nakon napada militanata povezanih s al Kaidom i otmice talaca na alžirsko plinsko polje ranije ovoga mjeseca a razlog za zabrinutost, rekli su izvori, predstavljaju i borbe u Maliju.
ŽENEVA - Više od 700.000 sirijskih izbjeglica registrirano je u susjednim zemljama ili čekaju da se završi procedura njihove registracije, priopćio je u utorak UN. "Vidjeli smo pritjecanje izbjeglica preko svih granica. Imamo dvostruke smjene kako bismo registrirali ljude", izjavila je Sybella Wilkes glasnogovornica UNHCR-a u Ženevi. U Jordanu je 167.444 registriranih sirijskih izbjeglica, a 51.729 čeka na registraciju. Mnogi od njih pobjegli su pred sukobima oko Dere. Libanon je primio 157.139 sirijskih izbjeglica, a registraciju čeka 69.000. "Potrebe su ogromne, ne možemo doći do svih dovoljno brzo", rekla je Wilkes prenoseći izjavu predstavnica UNHCR-a u Libanonu Ninette Kelley. U Turskoj je 163.161 izbjeglica u 15 izbjegličkih logora dok ih je u Iraku 77.415. U Egiptu je 14.312, a 5.417 registirano je diljem ostatka Sjeverne Afrike, navodi UNHCR. Ukupno je u regiji oko 705.000 izbjeglica.