FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 9,30 sati

ZAGREB, 30. studenog 2012. (Hina) - Donosimo pregled važnijih događaja do 9,30 sati.

KAIRO

Egipatsko ustavno povjerenstvo usvojilo je u petak nacrt Ustava kojim se definitivno okreće nova stranica nakon Mubarakove ere, ali tekst, o kojem će se ubrzo odlučivati na referendumu, već kritizira oporba. Članovi povjerenstva kojim dominiraju islamisti izglasali su 234 članka koja su im bila podnesena na maratonskoj sjednici u četvrtak popodne, nastavljenoj čitavu noć, izjavio je predsjednik povjerenstva Hosam El-Giriani. Tekst, usvojen jednoglasno po El-Girianiju, trebao bi biti predočen predsjedniku Muhamedu Mursiju, a referendum će se organizirati za dva tjedna, kako bi novi temeljni zakon mogao zamijeniti onaj ukinut nakon pada Hosnija Mubaraka početkom 2011.

WASHINGTON

SAD namjerava povećati pomoć sirijskim ustanicima, izjavila je u četvrtak šefica američke diplomacije Hillary Clinton, ne navodeći hoće li Washington službeno priznati sirijsku oporbu. "Oprezno ćemo razmotriti kako možemo više pomoći", izjavila je Hillary Clinton na konferenciji u Washingtonu, ističući da SAD stalno preispituje stanje u Siriji. Dodala je da je "sigurna da će SAD učiniti puno više u nadolazećim tjednima". "Kad bi se radilo o pravocrtnoj perspektivi, mislim da bismo već svi došli do istog zaključka i svi se složili o stavu koji treba zauzeti", dodala je ona. "Dugo vremena sirijska oporba nije bila u stanju predstaviti jedinstvenu i koherentnu viziju razdoblja nakon Bašara al-Asada", podsjetila je ona, ističući da se SAD "doista potrudio pomoći oporbi u pružanju otpora". Američki predsjednik izjavio je 14. studenoga na konferenciji za tisak da SAD nije spreman priznati sirijsku oporbu kao vladu u egzilu.

NEW YORK

Opća skupština Ujedinjenih naroda u četvrtak je izglasala prijedlog rezolucije kojom se Palestini priznaje status promatračke države nečlanice UN-a što predstavlja povijesni trenutak za Palestince. Od 193 članice UN-a "za" je glasovalo njih 138, protiv je bilo devet a suzdržana je bila 41. članica. Palestina je stekla novi međunarodni položaj te je dosadašnji status stalne promatračke misije Palestine promijenila iz "entiteta" u "promatračku državu nečlanicu", poput Vatikana. Hrvatska je ranije najavila da će na glasovanju u Općoj skupštini UN-a biti suzdržana jer "države članice Europske unije nisu postigle zajednički stav vezan uz glasanje o rezoluciji u Ujedinjenim narodima". Tom je prilikom hrvatska diplomacija također poručila da "Republika Hrvatska u potpunosti podupire načelo dviju država kao rješenje koje će biti postignuto kroz pregovore, a koje će u svojim temeljima imati pravo Izraela na život u miru i sigurnosti te pravo Palestinaca na vlastitu državu".

RAMALAH

Tisuće Palestinaca iz različitih političkih grupacija slavili su na ulicama Zapadne obale status promatračke države nečlanice UN-a što predstavlja povijesni trenutak za Palestince, javlja AFP. Nakon glasovanja u Općoj skupštini UN-a, uslijedilo je veliko slavlje u Ramalaha, Hebronu, Nablusu i drugim gradovima Zapadne obale, ali i u Gazi gdje su odjekivali pucnji u zrak. Palestinski dužnosnici su prekinuli održavanje nastave u školama, dok su uposlenici u javnoj upravi radili pola radnog vremena. Na ulicama Ramalaha, sjedišta palestinske vlade, policija je morala blokirati puteve u samom središtu grada, dok su tisuće ljudi slavili s zastavama i vatrometom.

LJUBLJANA

Slovenski premijer Janez Janša upozorio je da Slovenija može ići prema "grčkom" scenariju" ako se nastave ulični prosvjedi s elementima nasilja, otvoreno aludirajući da je do prosvjeda najprije u Mariboru, a onda u Ljubljani i drugim gradovima došlo zbog drugog kruga predsjedničkih izbora u nedjelju. "Umjesto zanimljivog dvoboja kandidata od kojih smo očekivali prijedloge za bolju budućnost kojima će konkurirati pred biračima, samo je nekoliko dana prije glasovanja pažnja javnosti odvučena na sasvim drugu stranu", navodi Janša, te dodaje da ga to podsjeća na izbore 2004. godine kad je njegova stranka pobijedila na izborima, ali su na dan te izborne pobjede iz nikom dokučivih razloga štrajkali novinari jer pobjeda desne oporbe "nije smjela biti glavna tema".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙