LJUBLJANA - Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec u ponedjeljak će na sastanku s europskim povjerenikom za proširenje Štefanom Fueleom predstaviti slovenske poglede na problem Ljubljanske banke, pri čemu se Ljubljana nada intervenciji Bruxelllesa za rješenje spora kojim Slovenija uvjetuje početak ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora s Europskom unijom. Do susreta Erjavca s Fueleom na rubu redovnog zasjedanja ministara vanjskih poslova EU-a u ponedjeljak u Luxembourgu dolazi na slovensku inicijativu kako bi Ljubljana "podrobnije pojasnila svoj pogled na pitanje Ljubljanske banke", navodi u subotu ljubljanski "Dnevnik". List piše kako zasad nije poznato hoće li se Erjavec tom prigodom sastati i sa hrvatskom ministricom Vesnom Pusić, ali kao mogući smisao inicijative spominje moguću posredničku ulogu Bruxellesa u rješavanju prijepora. "No, za sada se takva uloga Bruxellesa ne može očekivati", navodi list, podsjećajući da je EU odigrala važnu ulogu prilikom rješavanja graničnog prijepora između dviju država koji je jedno vrijeme također izazvao zastoj u približavanju Hrvatske EU-a. No, za to posredovanje tada su se EU-u obratile obje strane, navodi list.
LISABON - Tisuće osoba očekuje se u subotu u Lisabonu i drugim portugalskim gradovima kako bi izrazili protivljenje mjerama štednje koje će vlada pooštriti kako bi dosegla cilj smanjenja deficita. Prosvjedi bi trebali poprimiti festivalski i kulturni aspekt sudjelovanjem brojnih umjetnika - glumaca, glazbenika, pjevača i plesača - posebice u Lisabonu gdje bi se Španjolski trg, jedan od najvažnijih u gradu, trebao predvečer pretvoriti u istinsku pozornicu. Inicijativa je krenula od apolitičkih skupina koristeći društvene mreže za oglašavanje. Iste skupine uspjele su prije mjesec dana na ulice Lisabona i još tridesetak gradova u zemlji dovesti više stotina tisuća osoba da izraze protivljenje štednji. Prosvjedu bi se trebali pridružiti simpatizeri najvećeg portugalskog sindikata CGTP koji ranije popodne organizira okupljanje u središtu glavnog grada.
VILNIUS - Građani Litve izlaze u nedjelju na parlamentarne izbore frustrirani dubokom recesijom i oštrim mjerama štednje i vjerojatno će uskratiti povjerenje konzervativnom premijeru Andriusu Kubiliusu i kazniti ga zbog dosadašnje politike. Oporbeni Socijaldemokrati i Radnička stranka vode u ispitivanjima javnog mišljenja u Litvi, dok je Kubiliusova stranka Domovinska unija - Litavski kršćanski demokrati tek na četvrtom mjestu. Druge dvije stranke u vladajućoj koaliciji - Liberalni pokret i Liberalna i centristička unija - dobile su manje od pet posto potpore u ispitivanjima javnoga mnijenja. Sudbina Kubiliusa, koji i dalje zrači samouvjerenošću unatoč lošim rezultatima u anketama, ovisi o više od 30 posto neodlučnih birača. Kubilius je stupio na dužnost premijera u studenome 2008. nakon pobjede njegove koalicije na izborima. Uveo je stroge proračunske mjere u borbi protiv gospodarskog pada zemlje, među kojima povećanje poreza i veliko smanjenje troškova. Međutim, te mjere nisu uspjele spriječiti pad Litve u tešku recesiju.
BEOGRAD - Srbijanski premijer Ivica Dačić bit će šef pregovaračkog tima Srbije u razgovorima o rješenju za Kosovo, piše u subotu beogradski "Blic", pozivajući se na krugove bliske srbijanskom premijeru i uredu visoke predstavnice Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton, koja će imati glavnu posredničku ulogu. U srbijanskom pregovaračkom timu, navodi ovoj list, bit će i neki od ministara čiji se resori odnose na glavna pitanja o kojima će se pregovarati, među ostalima i ministrica energetike, razvoja i okoliša Zorana Mihajlović. Diplomatski krugovi u Bruxellesu tvrde da su uredi Catherine Ashton, srbijanskih predsjednika i premijera Tomislava Nikolića i Ivice Dačića, te kosovskog premijera Hashima Thacija "u intenzivnim kontaktima", kao i da je Nikolić "dao do znanja kako želi da se kosovsko pitanje riješi već u prvoj godini mandata ove vlade", navodi beogradski dnevnik "Blic".
LJUBLJANA - Aktualni slovenski predsjednik Danilo Tuerk četiri tjedna prije predsjedničkih izbora ima potporu 46 posto birača, znatno više od protukandidata Boruta Pahora i Milana Zvera, pokazala je anketa ljubljanskog "Dela" objavljena u subotu. Za nekadašnjeg premijera, socijaldemokrata Boruta Pahora u sadašnjem bi trenutku glasovalo 24 posto, a za Milana Zvera, kandidata desnog centra, 16 posto birača. U telefonskom ispitivanju provedenom ovog tjedna sudjelovalo je 700 birača. Predizborna kampanja počela je u petak. Vjeruje se da će na pozicije triju kandidata do izbora 11. studenoga i moguće promjene u popularnosti najviše utjecati njihova sučeljavanja idućih tjedana u medijima, osobito na televiziji, procjenjuju slovenski mediji. Makar slovenski predsjednik po ustavu nema većih ovlasti, vjeruje se da će u središtu kampanje biti ekonomnska situacija, odnosno mjere sadašnje vlade za izlazak iz krize.
BEOGRAD - Službeni Beograd očekuje da Europska komisija u Strategiji o proširenju Europske unije preformulira rečenicu kojoj se od Srbije traži da "poštuje teritorijalni integritet Kosova" i da EU da bude nepristran posrednik u budućem dijalogu Beograda i Prištine, pišu beogradske "Večernje novosti" u subotu. Navodeći izjavu srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića koji "očekuje da EU pokaže iskrenu spremnost da primi Srbiju u svoje redove", ovaj list otkriva kako postoji i kompromisno rješenje koje bi bilo prihvatljivo za Srbiju. "Europska unija se pozitivno određuje prema nezavisnosti Kosova kroz preciziranje u formulacijama u Strategiji za proširenje. Termin ‘integritet Kosova’ nije prihvatljiv za Srbiju, koja očekuje da će EU biti nepristran posrednik u dijalogu Beograda i Prištine. Izmjena te formulacije predstavlja mali korak, koji bi dao dodatnu snagu Srbiji, kako bi u dobroj volji i u interesu svih građana rješila sve postojeće probleme i nastavila dijalog na najvišoj političkoj razni", izjavio je predsjednik Srbije "Večernjim novostima". Prema saznanjima ovog lista, prijedlog Beograda je da se iz dokumenta EU-a izbaci pojam ‘integritet’ jer ona po svim pravnim tumačenjima povlači i suverenitet Kosova, te da, umjesto toga, piše ‘poštovanje teritorija Kosova’. Ovaj prijedlog nastao je, piše list, nakon objašnjenja europskog povjerenika za proširenje Štefana Fuelea, koji je ovog tjedna uvjerio srbijanske dužnosnike da se formulacija o "teritorijalnom integritetu Kosova" isključivo odnosi na stav EU.a o podjeli Kosova i da je statusno neutralna.