NEW DELHI - Raspad elektroenergetskih mreža koja pokrivaju sjeveroistok, sjever i istok Indije, ostavio je u utorak bez struje više od 600 milijuna ljudi. "Mreže na sjeveru, sjeveroistoku i istoku su ispale ali radimo na njihovom ponovnom uključivanju", rekao je za agenciju France presse Nareš Kumar, glasnogovornik nacionalne elektroenergetske tvrtke Powergrid Corporation of India. U New Delhiju se zaustavila podzemna željeznica a prometna signalizacija je prestala raditi. Velik dio Zapadnog Bengala i Kolkate, prijestolnice te države, također su ostali bez struje.
BEOGRAD - Potpredsjednica nove srbijanske vlade zadužena za europske integracije Suzana Grubješić u utorak je za beogradske "Večernje novosti" izjavila da nova srbijanska vlada ostaje na europskom putu te da će sporazumi postignuti u dijalogu između Srbije i Kosova biti provođeni u skladu s Ustavom Srbije i Rezolucijom 1244 Vijeća sigurnosti UN. Grubješić je u razgovoru za taj dnevnik, govoreći o tome šta se može očekivati kada je riječ o europskim integracijama, navela da je izvjesno samo da će Srbija dobiti izvješće Europske komisije (EK) o napretku te da od Srbije sada ne ovisi puno kakvo će to izvješće biti jer je dokument u najvećem dijelu sastavljen već potkraj lipnja. Grubješić ističe kako je Srbija praktično od dobivanja statusa kandidata za članstvo u EU u ožujku pa do danas malo toga napravila jer je imala izbore i pregovore oko formiranja nove vlade. Upitana koliko Srbija može učiniti u idućih mjesec dana kako bi to izvješće bilo što povoljnije, Grubješić je rekla kako treba započeti primjenu sporazuma koje je prethodna vlada dogovorila u dijalogu s Kosovom, nastaviti borbu protiv korupcije i kriminala i učiniti korake na pravoj reformi pravosuđa.
SARAJEVO - Bivši vođa bosanskih Srba Radovan Karadžić, kojemu se pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) sudi za ratne zločine, morao bi na suđenju pobijati točke optužbe koje ga terete za genocid i to bi morao biti dio dokaznog postupka obrane, izjavio je glavni tužitelj ICTY-a Serge Brammertz dodajući kako je to glavni razlog zbog kojega je tužiteljstvo i uložilo žalbu na odluku prvostupanjskog vijeća kojom je Karadžić oslobođen dijela tih optužbi. Tužiteljstvo haškog suda je početkom srpnja uložilo žalbu na odluku prvostupanjskog vijeća kojim je predsjedavao sudac O-Gon Kwon, po kojoj nema dovoljno dokaza da su srpske snage pod vodstvom Radovana Karadžića izvršile genocid u općinama Bratunac, Foča, Ključ, Prijedor, Sanski Most, Vlasenica i Zvornik. Karadžić je tako oslobođen optužbe za genocid na nekoliko lokaliteta u BiH u razdoblju od ožujka do prosinca 1992., ali ga se i dalje tereti za genocid u Srebrenici 1995. "Mi smatramo da Karadžić mora argumentirano pobiti optužbe za genocid i da bi to trebalo prijeći u fazu dokaznog postupka obrane zajedno sa svim ostalim točkama optužnice", izjavio je Brammertz u intervjuu kojega je u utorak objavio sarajevski "Dnevni avaz".
MILANO - Italija i ostatak Europe, koji su zahvaćeni krizom, sve su bliže "kraju tunela", rekao je u utorak predsjednik talijanske vlade Mario Monti, uoči odlaska na europsku turneju. "Kao i ostatak Europe, približavamo se kraju tunela" u kojemu se "počinje nazirati" svjetlo izlaska iz krize, rekao je Monti za talijanski radio Rai 1. "Odluke koje su donijela sedamnaestorica i dvadesetsedmorica na europskom summitu 28. i 29. lipnja bile su iznimno važne" i "sada vidimo njihove učinke u smislu bolje spremnosti europskih ustanova i vlada" da ih provedu u djelo. "Ključ" za izlazak iz krize "treba biti žurna provedba odluka iz Bruxellesa", istaknuo je. Monti u utorak počinje kratku europsku turneju u Parizu, gdje će se sastati s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom na radnom ručku. U srijedu i u četvrtak boravit će u Finskoj kako bi razgovarao s kolegom Jyrkijem Katainenom. U četvrtak odlazi u Španjolsku, zemlju koja najviše zabrinjava, gdje će se sastati s premijerom Marianom Rajoyem.
BRUXELLES - Michelle Martin, bivša supruga i suučesnica ubojice i pedofila Marca Dutrouxa izaći će iz zatvora nakon 16 godina budući da je belgijsko pravosuđe odobrilo u utorak plan njezine reintegracije koji predviđa smještaj u samostan na jugu Belgije. Sud za provedbu kazni u Monsu, koji se sastao peti put od 2007. kako bi razmotrio zahtjev za uvjetnom slobodom Michelle Martin, odobrio joj je boravak u samostanu Sestara klarisa u Malonneu, blizu Namura. Trebala bi se također držati podalje od obitelji žrtava, koje se protive njezinom puštanju iz zatvora. Michelle Martin (52) koja je zatvorena 1996. odradila je više od polovice 30-ogodišnje kazne na koju je osuđena 2004. U svibnju 2011. sud u Monsu prihvatio je zahtjev za prijevremenim oslobađanjem, izazvavši kritike u Belgiji koja je još uvijek pod dojmom zločina koje je počinio pedofil Marc Dutroux prije 15 godina. Michelle Martin proglašena je krivom za mučenje nekoliko mladih žrtava Marca Dutrouxa, te stoga što je pustila da Julie Lejeune i Melissa Russo, djevojčice u dobi od osam godina, umru od gladi zatvorene žive u tamnicu uređenu u njezinoj kući u Marcinelleu, blizu Charleroi. Uhićena je kad i Marc Dutroux od kojeg se razvela 2003. On je pak osuđen za doživotni zatvor za otmice, mučenje i seksualno iskorištavanje šest djevojčica i djevojaka u dobi od 8 do 19 godina između lipnja 1995. i kolovoza 1996, te za smrt četiriju među njima.