BEJRUT - Sirijski pobunjenici optužili su režim predsjednika Bašara al-Asada da prebacuje kemijsko oružje prema zračnim lukama uz granicu, dan nakon što je Damask zaprijetio da će koristiti to oružje u slučaju strane agresije. "Mi savršeno znamo gdje se nalazi kemijsko oružje i kako je raspoređeno", priopćilo je zapovjedništvo sirijskih pobunjeničkih snaga, dodajući da je dio oružja Asad premjestio oko zračnih luka uz granicu. Nije pojašnjeno o kojoj se granici radi. "Po našim informacijama, režim je počeo već prije nekoliko mjeseci premještati oružje za masovno uništenje.. s ciljem pritiska na regiju i međunarodnu zajednicu", dodaje se. Sirijski režim u ponedjeljak je prvi put priznao da ima kemijsko oružje te zaprijetio da će ga koristiti u slučaju zapadne vojne intervencije, ali nikad protiv civila.
RENO - Republikanski kandidat na američkim izborima Mitt Romney koji je ranije podupirao mjere kontrole posjedovanja i nošenja oružja, u ponedjeljak je izjavio kako smatra da dodatni zakoni ne bi bili spriječili prošlotjedni masakr u kino dvorani u Coloradu. "Još uvijek smatram da je Drugi amandman dobar, kada je o kontroli posjedovanja oružja riječ, no ne vjerujem da bi amandmani zakona napravili bilo kakvu razliku kada je u pitanju ovakva tragedija", rekao je Romney u interviewu za CNBC. I Romney i njegov izborni protivnik, aktualni predsjednik Barack Obama oklijevaju u pogledu novih zakona o kontroli posjedovanja i nošenja oružja nakon masakra što ga je u petak u kinodvorani u Denveru počinio maskirani mladić, ubivši 12 osoba i ranivši ih 58. Romney je u intervjuu rekao da u Coloradu već postoji iznimno strogi zakon o posjedovanju i nošenju oružja. Na pitanje o mogućnosti donošenja zakona kojima bi se zabranila online prodaja streljiva ili se ograničila prodaja poluautomatskog oružja, odgovorio je: "Naš problem nisu zakoni nego ljudi, koji kao da ne žive u realnom svijetu te su u stanu počiniti nevjerojatne i neobjašnjive stvari."
WASHINGTON - Američka državna tajnica Hillary Clinton u ponedjeljak se na 19. međunarodnoj konferenciji o AIDS-u u kojoj sudjeluju predstavnici 190 zemalja okupljenih u nadi da će se naći rješenje za smanjenje broj oboljelih od AIDS-a u svijetu, bolesti od koje je u posljednjih 30 godina umrlo 30 milijuna ljudi, angažirala na nastojanju da u Sjedinjenim Državama jednoga dana odraste generacija "bez AIDS-a". Clinton je najavila i dodatnu financijsku pomoć za borbu protiv ove zasad neizlječive bolesti u iznosu od više do 150 milijuna dolara. "Zamislite dan kada više nećemo strahovati od te strašne epidemije i kada ćemo biti pošteđeni patnji i troškova koji idu uz tu bolest već jako dugo", rekla je šefica američke diplomacije, obećavši da će se SAD angažirati na nastojanju da se pojavi generacija koja više neće bolovati od AIDS-a. Međunarodna konferencija o AIDS-u počela je u nedjelju, a završit će u petak. Prisustvuje joj 25.000 sudionika koji se nadaju novim mjerama na svjetskoj razini u borbi protiv te bolesti.
WASHINGTON - Filantrop i zagovornik prevencije AIDS-a Bill Gates izjavio je u ponedjeljak da je u borbi protiv HIV/AIDS-a postignut značajan napredak, ali da je još prerano reći kako svijet dobiva bitku s tom opakom bolešću. Američki multimilijarder je rekao da se trendovi mijenjaju i iznio podatak UN-a da je prošle godine u svijetu od AIDS-a umrlo 1,7 milijuna ljudi, za razliku od godine prije s 1,8 milijuna. No, i dalje strašno puno ljudi umire od AIDS-a, upozorio je osnivač Microsofta u svom uredu u Washingtonu, gradu domaćinu međunarodne konferencije o AIDS-u. "Vidimo li kraj? Ne. Imamo li sredstva koja će zaustaviti bolest? Ne", naglasio je Gates. Po njegovim riječima, bogate nacije koje najviše ulažu u istraživanje AIDS-a i distribuciju lijekova za osam milijuna siromašnih pacijenata suočavaju se s financijskom krizom koja ugrožava financiranje. "Sada je pravo vrijeme da AIDS bude prioritet, unatoč teškoćama kroz koje prolaze", rekao je Gates.