FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 21 sat

ZAGREB, 16. lipnja 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 21 sat:

ZAGREB

Posvećen pravu na obitelj istospolnih parova, 11. Zagreb Pride pripadnika rodnih manjina završio je večeras koncertom na Zrinjevcu i protekao je bez izgreda. Jedanaesta Povorka ponosa LGBTIQ osoba (lezbijke, gejevi, transrodne, interseksualne i queer osobe) počela je u 14 sati okupljanjem na Trgu žrtava fašizma, a nakon šetnje središtem Zagreba s istaknutim transparentima te zastavama i balonima u duginim bojama, stigla je na Zrinjevac gdje su održani govori i zabavni program s nastupom hrvatskog neo soul funk benda "Mangroove". Povorci pripadnika rodnih manjina priključili su se i građani, političari i aktivisti civilnih udruga, među ostalima SDP-ovke Mirela Holy i Dijana Pleština, ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić, laburist Branko Vukšić te književnik Predrag Matvejević. Njihove poruke kako "od danas nema više šutnje" te da će "pokazati ljudima da su slobodni", Zagrepčani na ulicama i s prozora okolnih zgrada većinom su dočekali pljeskom i dobronamjernim pozdravima. Po ocjeni organizatora, današnji Zagreb Pride bio je jedan od najmasovnijih do sada s oko 4000 sudionika. Po procjeni zagrebačke policije u povorci je bilo 1500 i 2000 sudionika.

SPLIT

Građanski aktivisti iz Kaštela okupili su danas na mirnim prosvjedima na splitskoj Rivi nekoliko stotina stanovnika Splita, Solina, Kaštela i Trogira koji se protive spalionici smeća u Kaštelima, te tako javnost ponovno upozorili na opasnost spaljivanja smeća. Deklaracija o pravu na zdrav okoliš izričito zabranjuje spaljivanje opasnog i komunalnog otpada u cementarama, kazala je glasnogovornica Zelenih Dalmacije Marijana Kragić. Svoje su današnje okupljanje prosvjednici nazvali 'Posljednji ispraćaj Splita, Solina, Kaštela i Trogira', te su tijekom mimohoda Rivom preko razglasa govorili o štetnosti spaljivanja otpada. Protive se dovozu smeća iz, kako tvrde, nekih europskih zemalja, koje bi se spaljivalo u tri cementare na području Kaštela i Solina od kojih se jedna nalazi na izvoru rijeke Jadro. Naglašavaju da nisu protiv Cemexa kao tvornice cementa već kao spalionice smeća i navode kako su istraživanja u Europi pokazala da je u području od sedam kilometara od spalionice povećana smrtnost novorođenčadi i žena. Tijekom prosvjeda su djelatnici Cemexa na štandu na Rivi građanima davali informacije o tvornici. "Uvođenjem goriva iz otpada Cemex želi sačuvati proizvodnju, ali i zaštititi okoliš. Građani nemaju razloga za zabrinutost jer se gorivo iz otpada već uspješno koristi 30-tak godina u tvornicama cementa diljem EU bez ikakvih štetnih posljedica za okoliš i zdravlje ljudi", tvrde iz Cemexa.

SPLIT

Sudionici 4. Međunarodne konferencije o pomorskoj znanosti (IMSC), koja se održava u Splitu, u današnjim su diskusijama isticali nužnost razvoja sigurnosti pomorskog prometa radi izbjegavanja pomorskih nesreća. Profesor Pomorskog fakulteta u Splitu Stipe Galić je pozvao na poboljšavanje nadzora prometa brodova kroz tjesnac „splitska vrata“ između otoka Šolta i Brač, u kojem su u posljednje tri godine bila četiri nasukavanja brodova a u posljednjih pet godina 20-ak sudara brodova. „Tjesnac 'splitska vrata' je dužine jednu nautičku milju a širine oko 800 metara, dubina mu je između 5 i 42 metra i u njemu se sudaraju vjetrovi iz različitih smjerova. Broj brodova pa i onih najvećih – kruzera, koji prolaze tim tjesnacom se svake godine povećava te je potrebno poduzeti sigurnosne mjere kako se ne bi dogodile pomorske nesreće u njemu“, upozorio je prof Galić. Davor Vidan, također profesor splitskog Pomorskog fakulteta, rekao je kako u splitsku Gradsku luku pristaju i brodovi dužine 250 metara iako luka nije predviđena za takve brodove, te se stvaraju sigurnosni rizici.

MAKARSKA

Tim od šezdesetak ronilaca i volontera ove je subote u samo četiri sata izvadio oko deset tona teškog glomaznog otpada u području makarskog podmorja, priopćeno je iz organizacija GUAWA (Global Underwater Awareness Association), koja je i organizirala ovu, osmu po redu i kako ističu, do sada najuspješniju akciju čišćenja. Iz mora su izvađene brojne gume, akumulatori, bačve, te ostali krupni i sitni, plastični i željezni otpad. Čišćenje se provodilo na lokalitetima donje i gradske makarske luke. Akciju je predvodio je Kristijan Curavić, predsjednik organizacije GUWAA, a s njim su ronili i predstavnici MORH-a, MUP-a, ATJ Lučko, DVD Makarska, ronilačkog kluba Arbun, te Francuz Benjamin Turquin, zamjenik glavnog direktora za poslovanje s građanstvom Splitske banke, navodi se u priopćenju. Mnogobrojni su Makarani i turisti budno pratili tu ekološku akciju, a makarski je gradonačelnik Marko Ožić Bebek pozvao sve predstavnike lokalnih samouprava i turističkih zajednica da surađuju s GUWAA-om. U priopćenju se među ostalim navodi i da građani mogu prijaviti podvodni glomazni otpad na broj telefona 0800 0204.

RIJEKA

U Kliničkom bolničkom centru Rijeka zadržana je na liječenju jedna od osoba ozlijeđenih u današnjoj nesreći Cessne jer je utvrđeno da je teško ozlijeđena, a ostali su tijekom dana otpušteni na kućnu njegu, doznaje se na Hitnom traktu bolnice. U Hitni trakt riječkoga KBC-a nakon nesreće su primljene tri odrasle osobe, a dvije su tijekom dana otpuštene na kućnu njegu, izvijestili su iz KBC navodeći da detaljnije informacije o stanju pacijenata ne mogu davati. U Dječju bolnicu KBC Rijeka nakon nesreće je dovezena devetogodišnja djevojčica koja se nalazila u zrakoplovu, koja je također otpuštena iz bolnice nakon pregleda, doznaje se neslužbeno. Nesreća se dogodila oko 10,30 sati na pisti sportske zračne luke na Grobničkom polju, kad se prilikom slijetanja zapalio zrakoplov Cessna 172 u vlasništvu Aerokluba Krila Kvarnera. Prilikom slijetanja zrakoplovu je otpala nosna noga te je udario u nos i zapalio se. U zrakoplovu su bili pilot i tri putnika, priopćeno je danas iz Agencije za istraživanje nesreća i ozbiljnih nezgoda zrakoplova.

RIJEKA

Četrdesetjednogodišnji zmajar iz Opatije poginuo je poslijepodne prilikom pokušaja uzleta zmajem u bilizini Triblja u zaleđu Crikvenice, izvijestila je Policijska uprava primorsko-goranske. Nesreća se dogodila oko 16 sati na uletištu Tić iznad Triblja. Zmajar je pokušao uzletjeti ali je pao na stijene i umro od zadobivenih ozljeda. Uzletište Tić ima status službenog uzletišta za paraglajdere i zmajare. Očevid na mjestu nesreće je u tijeku.

ZADAR

U zadarskom arhipelagu tri nautičke milje jugozapadno od otočića Sestrica oko 13,30 sati potonula je 15 metarska ribarica „Bonita“, a četiri člana posade spasila je druga ribarica koja je bila u blizini, priopćeno je iz Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture. Lučka kapetanija Zadar oko 12 sati primila je poziv od zapovjednika ribarice "Bonita" za potrebnim spašavanjem zbog prodora mora u pramčanom dijelu broda. Brodica kapetanije i plovilo vatrogasaca s pumpama za ispumpavanje mora odmah su se uputili na poziciju ribarskog broda. Do dolaska kapetanije i vatrogasaca, članovi posade s „Bonite“ prekrcali su se na ribarski brod „Virginija“ koji ih je uzeo u tegalj, no „Bonita“ je vrlo brzo prilikom teglja potonula, a uslijed pucanja konopaca zapovjednik „Virginije“ je lakše ozljeđen. Za ozlijeđenog je odmah organizirana hitna medicinska pomoć u Luci Gaženica. Brod je potonuo na oko 90 metara dubine, a na njemu se nalazi jedna tona dizela u tankovima. Onečišćenja mora nema, navodi Samostalna služba za odnose s javnošću Ministarstva.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙