ZAGREB - Nordijska grupa za financijske usluge SEB za ovu godinu gospodarstvima u istočnoj i središnjoj Europi prognozira usporavanje rasta, dok za Mađarsku i Hrvatsku, svrstane u skupinu najteže pogođenih dužničkom krizom u eurozoni, predviđa blagi pad bruto domaćeg proizvoda (BDP), objavljeno je u srijedu u ožujskom izdanju "Prognoze za istočnu Europu" za 2012. godinu. U SEB-u navode da je u istočnoj i središnjoj Europi započelo usporavanje gospodarskih aktivnosti u drugoj polovini 2011. Regionalni divovi Rusija i Poljska uspješno se nose s međunarodnom krizom, ocjenjuju u SEB-u, prognozirajući tek blago usporavanje rasta njihovih gospodarstava u 2012., zahvaljujući umjerenom izvozu u odnosu na BDP, skromnim razinama državnog duga i maloj ili umjerenoj ovisnosti o financiranju banaka preko eurozone, koja je ove godine u recesiji. U skupinu "najteže pogođenih" gospodarstava, uz Hrvatsku i Mađarsku uvrštene su još Bugarska, Rumunjska i Ukrajina. Navedene zemlje u toj su skupini zbog relativno snažne povezanost njihovih bankovnih sustava s eurozonom. Za Rusiju u 2012. analitičari SEB-a prognoziraju rast od 3,8 posto.
SARAJEVO - Hrvatska je, uz Njemačku, od početka 2012. bila najvažniji vanjskotrgovinski partner Bosne i Hercegovine, pokazuju podaci koje u srijedu objavljuje Agencija za statistiku BiH. Ravnatelj agencije Zdenko Milinović u Sarajevu je iznio podatke prema kojima je za prva dva mjeseca ove godine u BiH uvezeno roba u vrijednosti od gotovo milijardu eura (milijardu i 937 milijuna konvertibilnih maraka), pri čemu je uvoz iz Hrvatske bio vrijedan gotovo 150 milijuna eura (290 milijuna KM), što je 14,4 posto od ukupnog uvoza. Njemačka je na drugom mjestu, BiH je iz te države uvezla roba u vrijednosti od 225 milijuna KM. Njemačka je istodobno prva na popisu zemalja u koje je BiH u ovom razdoblju najviše izvozila i taj je izvoz bio vrijedan nešto više od 100 milijuna eura (198,7 milijuna KM) s udjelom od 18,4 posto. Hrvatska je druga na popisu država u koje je BiH najviše izvozila s udjelom od 13,1 posto odnosno oko 75 milijuna eura (141 milijun KM). BiH i dalje bilježi značajan vanjskotrgovinski deficit s obzirom da je pokrivenost uvoza izvozom u prva dva mjeseca ove godine bila nešto manja od 60 posto. U veljači je godišnja inflacija bila 2,4 posto, a prosječna neto plaća 826 KM (nešto više od 400 eura).
PARIZ - Francuska je u posljednjem tromjesečju 2011. ostvarila blagi gospodarski rast od 0,2 posto čime je izbjegla klizanje u recesiju. Potvrđujući preliminarne procjene, nacionalna statistička agencija INSEE objavila je danas da Francuska u cijeloj 2011. ostvarila gospodarski rast od 1,7 posto. Potrošnja kućanstava, tradicionalni pokretač rasta francuskog gospodarstva, porasla je u četvrtom tromjesečju za svega 0,2 posto u odnosu na prethodno tromjesečje. Kupovna moć stanovništva ojačala je tek za 0,1 posto ako se prilagodi inflaciji. Istodobno, ukupne investicije su porasle 1,1 posto. Iako francuski gospodarski izgledi krajem godine nisu bili dobri zbog dužničke krize u eurozoni, ulaganja poduzetnika bila su osobito snažna u zadnja tri mjeseca prošle godine, ojačavši za 1,7 posto. Unatoč rekordnom prošlogodišnjem trgovinskom manjku, i međunarodna trgovina dala je u posljednjem tromjesečju 2011. poticaj francuskom gospodarstvu ukupno vrijednom oko 1.800 milijardi eura, i to uz pad uvoza za jedan posto i rast izvoza za 1,2 posto.
FRANKFURT - Kompanije i potrošači u ovogodišnjoj veljači nastavili su užurbano povlačiti novac iz grčkih banaka, podaci su Europske središnje banke (ECB), koji ukazuju da je i dalje prisutan nedostatak povjerenja u grčki bankovni sustav. Depoziti privatnog sektora u grčkim bankama u veljači su tako smanjeni 2,7 posto, nakon njihova smanjenja za gotovo tri posto u prethodnom mjesecu. Time su ukupni depoziti pali na 170,1 milijardu eura, najnižu razinu od listopada 2006. godine, te su trenutno za 30 posto manji u usporedbi s najvišom razinom, u prosincu 2009. Uz iznimku Portugala, depoziti u bankama svih perifernih članica eurozone lani su se blago smanjili, stoji u izvješću ECB-a. Prema najnovijim podacima ECB-a, banke u eurozoni u veljači su smanjile kreditiranje kompanija, sugerirajući da jeftina sredstva pribavljena kod ECB-a u prosincu i veljači nisu preusmjerena u kredite kompanijama. Kreditni plasmani prema nefinancijskim kompanijama, ključan pokazatelj kreditne aktivnosti, smanjeni su za tri milijarde eura, nakon što su u siječnju uvećani za svega milijardu eura. Na godišnjoj su razini uvećani tek 0,4 posto, nasuprot njihovu rastu od 0,7 posto u prethodnom mjesecu.
TOKIO - Talijanski premijer Mario Monti je izjavio da ne strahuje od širenja gospodarskih problema iz Španjolske u ostatak Europe, dodatno ublaživši svoje komentare od proteklog vikenda da bi fiskalni problemi Madrida mogli produbiti dužničku krizu u eurozoni. "Siguran sam da je Španjolska na sigurnom putu konosolidacije proračuna. Nadam se da će zaraza u cjelini ubrzo postati dio prošlosti sada kada se većina zemalja članica pridržava veće discipline i u trenutku dok traje postupak jačanja kriznih fondova", kazao je Monti po dolasku sa summita o nuklearnoj sigurnosti, održanog u Južnoj Koreji. Nakon preuzimanja premijerske dužnosti od svoga prethodnika Silvija Berlusconija u studenome prošle godine, Monti je užurbano krenuo s nizom strogih mjera štednje, dok je Španjolska prošli mjesec šokirala tržišta objavom da nije ostvarila zacrtano smanjenje proračunskog manjka u 2011. i za ovu godinu postavila manje ambiciozne ciljeve.
BRUXELLES - Europska komisija dala je u srijedu 'zeleno svjetlo' Velikoj Britaniji za dodjelu 1,155 milijardi funta (1,84 milijardi dolara) subvencija za održavanje i modernizaciju poštanskih ureda koje bi inače morala zatvoriti. Komisija, koja djeluje kao regulator državnih potpora u 27-članoj Europskoj uniji, u priopćenju navodi da britanski Post Office udovoljava kriterijima za dobivanje pomoći. Dodaje da potpora "neće prelaziti neto troškove za pružanje javnih usluga povjerenih Post Officeu". Također, Komisija je odobrila Britaniji da nastavi s odobravanjem obrtnog kapitala toj kompaniji u visini do 1,150 milijardi funti, kako bi se osiguralo da Post Office ima dovoljno likvidnosti za obavljanje svoje javne funkcije, no zaoštrila je uvjete pod kojima se taj novac odobrava. "Subvencije će omogućiti da mreža poštanskih ureda u Velikoj Britaniji nastavi izvršavati svoju temeljnu društvenu i ekonomsku ulogu pružajući osnovnu javnu uslugu britanskim državljanima u udaljenim i ruralnim područjima bez nepotrebnog narušavanja tržišnog natjecanja", naveo je europski povjerenik za zaštitu tržišnog natjecanja Joaquin Almunia u priopćenju.
BRUXELLES - Regulator Europske unije kaznio je češku energetsku grupu Energeticky Prumyslovy Holding (EPH) i EP Investment Advisors s ukupno 2,5 milijuna eura zbog spriječavanja provođenja inspekcije prije više od dvije godine u svrhu zaštite tržišne utakmice. Europska komisija priopćila je danas da te dvije tvrtke nisu blokirale svoju elektorničku poštu kako je bilo zatraženo, nisu otvorile šifrirane elektroničke poruke te su preusmjeravale dolazne elektroničke poruke tijekom trodnevne inspekcije u studenom 2009. godine. Tijelo za zaštitu tržišne utakmice EU-a objavilo je da je po prvi puta kažnjena neka kompanija zbog manipuliranja elektroničkim porukama tijekom inspekcije. Vlasnici EPH-a su PPF grupa češkog milijardera Petra Kellnera, investicijska banka J&T i predsjednik EPH-a Daniel Kretinsky. EP Investment Advisors prije je bio poznat kao J&T Investment Advisors. Europska komisija može kazniti kompaniju za ometanje inspekcije u visini do 1 posto njezina godišnjeg globalnog prihoda.
ZAGREB - Skupina zemalja u razvoju BRICS, čije su članice Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika, ovoga tjedna mogle bi objaviti planove za osnivanje zajedničke razvojne banke i povezivanje njihovih tržišta kapitala. Dužnosnici tih država objavili su da će za te inicijative biti potrebno neko vrijeme kako bi se riješile sve pojedinosti. No, najavljuju novu razinu ambicija za taj blok u kojem živi približno pola svjetskog stanovništva. Na sastanku na vrhu zemalja BRICS-a u četvrtak i petak među temama će se naći i Bliski istok te energetska sigurnost, naveli su dužnosnici. Tajnik u indijskog ministarstva vanjskih poslova Sudhir Vyas izjavio je u ponedjeljak da bi članice BRICS-a trebale utvrditi na koji će način razvojna banka biti strukturirana i kapitalizirana. Ta inicijativa zemljama BRICS-a omogućit će udruživanje njihovih resursa za infrastrukturna poboljšanja, koja će moći koristiti na dulji rok za kreditiranje tijekom svjetske financijske krize, nešto poput europskih fondova, izjavili su dužnosnici.
LONDON/ZAGREB - Irska će održati referendum o europskom fiskalnom paktu 31. svibnja, najavio je potpredsjednik irske vlade Eamon Gilmore, a prenosi BBC. Gilmore je u irskom parlamentu u utorak kazao kako je uvjeren da će većina građana podržati taj ugovor. "Ovdje je riječ o osiguranju dugoročne stabilnosti, oporavka, rasta i radnih mjesta", rekao je Gilmore, pozivajući građane da glasuju za pakt. Fiskalnim paktom, potpisanim 2. ožujka, želi se spriječiti nekontrolirano trošenje i neodgovorno zaduživanje država članica eurozone, što je u jednom trenutku prijetilo njenom opstanku. Potpisale ga nisu samo Velika Britanija i Češka, a pridružiti mu se mogu i države koje nemaju euro. Ugovor će stupiti na snagu kada ga ratificira najmanje 12 članica od 17 eurozone, a cilj je da stupi na snagu 1. siječnja 2013. Irska bi trebala biti jedina koja će održati referendum.
ATENA - Gospodarska i financijska kriza vraća Grke na selo: više od milijun i pol njih namjerava napustiti grad i stanovati na selu, prema rezultatima istraživanja Instituta za ispitivanje mnijenja Kapa research provedenog za ministarstvo poljoprivrede. Više od 68 posto ispitanika u području Atene i Soluna, dva najveća grada u zemlji, kazalo je kako namjerava preseliti na selo, dok ih je 19,3 posto već poduzelo konkretne inicijative u vidu takve promjene. Približno dvije trećine ljudi koji žele promijeniti život studiralo je a tri četvrtine mlađe je od 44 godine. Njihovo polje interesa prvenstveno su stabla maslina, biološka poljoprivreda ili kultura aromatičnog i farmaceutskog bilja. Glede uzgoja, najveće je zanimanje za puževe, pčele, koze i ovce. Te brojke ilustriraju "veliki preokret u društvu i stilu života Grka" čiji "utjecaj treba izmjeriti", ocijenio je ministar poljoprivrede Costas Skandalidis objavivši studiju. Grčka ima više od 20 posto nezaposlenih, najviše mladih (51,5 posto mlađih od 24 godine).
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Na europskim dioničkim tržištima najvažniji indeksi danas su oslabili, jer su se investitori odlučili na dobitonosne prodaje dionice s približavanjem završetka tromjesečja u kojem su burze ostvarile najbolju izvedbu u posljednjih 14 godina. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,19 posto na 5.858 bodova, frankfurtski DAX 0,22 posto na 7.060 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,17 posto, na 3.463 bodova. Europska tržišta na putu su da ostvare najbolju izvedbu u prvom tromjesečju još od 1998. godine. Danas su poskupjele defanzivne dionice, ponajviše farmaceutskih kompanija, ublaživši tako pad burzovnih indeksa. Dionica GlaxoSmithKlinea ojačala je 1 posto, Beiersdorfa 0,65 posto, a Fresenius Medical Care-a 2,2 posto. Naftna kompanija Total bila je jedna od najvećih burzovnih gubitnika. Cijena dionice potonula joj je 2,6 posto, nakon dan ranije zabilježenog gubitka od 6 posto, nakon što je kompanija upozorila da bi zaustavljanje curenja plina s platforme Elgin u Sjevernom moru moglo potrajati šest mjeseci.
LONDON/PARIZ - Cijene nafte na međunarodnim tržištima u srijedu su se spustile zahvaljujući medijskim napisima da je Francuska u pregovorima s Britanijom i SAD-om oko puštanja na tržište nafte iz strateških zaliha. Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala za 74 centi na 124,80 dolara. Na američkom je tržištu bila u minusu 80 centi i iznosila je 106,53 dolara. Zajedno s Velikom Britanijom i SAD-om, Francuska razmatra mogućnost prodaje dijela strateških zaliha nafte kako bi se smanjile cijene goriva, piše u srijedu Le Monde pozivajući se na izvore iz predsjedničkog ureda. Predsjednički ured i francusko Ministarstvo energetike nisu bili dostupni za komentare. S druge pak strane, visoke cijene nafte i dalje podržava zabrinutost zbog opskrbe u svjetlu rastućih napetosti između Irana i Zapada, teškoća u proizvodnji u Sjevernom moru i bombardiranja u Južnom Sudanu.
TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros pale, nakon snažnog jučerašnjeg rasta, jer ulagači s oprezom čekaju nove makroekonomske podatke koji će pokazati kakva je situacija u američkom gospodarstvu. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks jutros skliznuo 0,8 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Južnoj Koreji, Hong Kongu i Šangaju pale između 0,4 i 1,7 posto. Jedino su u Australiji cijene jutros porasle, oko 0,9 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na gubitku 0,2 posto.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi blago pali jer novi makroekonomski podaci nisu dali razloga ulagačima za kupnju kako bi se nastavio uspon cijena dionica, nakon snažnog rasta dan prije. Dow Jones indeks oslabio je 43 boda, ili 0,33 posto, na 13.197 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,28 posto, na 1.412 bodova, a Nasdaq indeks 0,07 posto, na 3.120 bodova. Jučer su cijene ukupno 175 dionica na Wall Streetu dosegnule najviše razine u 52 tjedna, među ostalim IBM, Home Depot, Walt Disney i još nekoliko sastavnica Dow Jones indeksa. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo samo 6 milijardi dionica, dok prosječan dnevni promet u ovoj godini iznosi 6,8 milijardi. Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su izgubile i onih koje su dobile na vrijednosti iznosio 4 naprema 3.