Indeks Londonske burze FTSE oslabio je 0,1 posto na 5.960 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX za 0,3 posto na 7.136 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,7 posto i iznosio je 3.571 bod.
"Niz neočekivano dobrih makroekonomskih podataka u posljednje vrijeme popravio je raspoloženje i potaknuo rast na tržištu, ali sada smo na prekretnici", rekao je Roland Kaloyan, strateg Societe Generale CIB-a. "Očekivanja su sada veća i rizik od razočaranja mogao bi izazvati korekciju cijena dionica u narednim tjednima. Prinosi na obveznice istodobno rastu, pa su ti dužnički papiri privlačnije 'sigurno utočište'."
Direktorica Međunarodnog monetarnog fonda Christine Lagarde kazala je u jednom govoru u Pekingu tijekom vikenda da se svjetsko gospodarstvo odmaknulo s ruba provalije i da se u eurozoni i SAD-u pojavljuju znakovi stabilizacije. Upozorila je ipak da su ključni rizici u predstojećem razdoblju visoke razine duga razvijenih zemalja i rast cijena nafte.
U takvom su okruženju na gubitku bile cikličke dionice. Među bankama francuski Societe Generale oslabio je 0,9 posto, a Credit Agricole 1,1 posto. Od britanskih banaka Barclays je oslabio 0,8 posto, Standard Chartered jedan posto, a HSBC 0,7 posto.
Proizvođači automobila također su izgubili na vrijednosti, pri čemu Volkswagen 1,9 posto, BMW 1,8 posto, Renault 1,4 a Daimler 0,4 posto.
Španjolske su pak dionice bilježile uzlazni trend, nakon slabih rezultata u prošloj godini. Tako je ključni indeks IBEX porastao 0,8 posto. Među dobitnicima izdvajale su se energetska tvrtka Endesa i banka Santander, u plusu 1,6 posto.
Među pojedinačnim dobitnicima isticao se nizozemski dostavljač paketa TNT Express, skočivši za 1,1 posto nakon što je američki UPS objavio dogovor o njegovoj akviziciji.
Indeks Tokijske burze Nikkei porastao je 0,1 posto na 10.141 bod.