Indeks Londonske burze FTSE oslabio je gotovo jedan posto, spustivši se na 5.818 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX za 1,3 posto na 6.775 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 1,7 posto i iznosio 3.429 bodova.
Europske dionice su oslabile temeljem glasina, koje je Atena kasnije opovrgnula, da će Grčka morati pomaknuti rok za zamjenu obveznica u vlasništvu privatnih vjerovnika i time spriječiti bankrot koji bi ugrozio i prezadužene Italiju i Španjolsku.
"Pad su potaknule glasine da je restrukturiranje grčkog duga odgođeno za sljedeći tjedan, no posrijedi je zapravo savršena oluja koja odvraća ulagače od rizične imovine a obuhvaća kombinaciju pada cijena bakra i nafte i slabljenja eura", rekao je jedan trgovac sa sjedištem u Londonu.
Raspoloženje su dodatno pogoršali podaci iz eurozone koji ukazuju na njezino vjerojatno klizanje u recesiju.
Banke eurozone, koje posjeduju velike iznose duga zemalja eurozone i naškodit će im daljnje usporavanje gospodarstva, oslabile su za 3,2 posto, uz francuski Societe Generale u minusu 4,4 a talijanski UniCredit 3,9 posto.
Sve lošije raspoloženje u eurozoni pogodilo je i europski automobilski sektor, visoko izložen domaćoj potražnji. Francuski PSA Peugeot Citroen bio je najveći gubitnik nakon što je najavio diskontnu prodaju milijardu eura dionica za potrebe finaciranja saveza s američkim General Motorsom. Cijena dionica francuskog proizvođača pale su 4,7 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u minusu 0,6 posto i iznosio je 9.637 bodova.