FRANKFURT - Europska središnja banka (ECB) snizila je u četvrtak prognozu gospodarskog rasta eurozone u ovoj godini, a povisila je prognozu inflacije zbog snažnog skoka cijena nafte u posljednje vrijeme. ECB sada prognozira da bi se ove godine gospodarske aktivnosti u eurozoni mogle smanjiti za 0,5 posto, a u najboljem slučaju porasti za slabih 0,3 posto. "Dostupni pokazatelji potvrđuju znakove stabilizacije u gospodarstvu eurozone. Međutim, gospodarski izgledi i dalje su izloženi negativnim rizicima", kazao je predsjednik ECB-a Mario Draghi na konferenciji za novinare, nakon što je središnja banka zadržala kamatne stope u eurozoni na rekordno niskih 1,0 posto. Ujedno je podignuta procjena inflacije, na raspon od 2,1 do 2,7 posto, što je iznad ciljane razine ECB-a od nešto manje od dva posto. Zbog rasta cijena energenata i neizravnih poreza, stope inflacije vjerojatno će u 2012. ostati iznad dva posto, pri čemu će prevladavati rizici za njihov rast, kazao je Draghi. Poručio je vladama u eurozoni da je odgovornost za borbu protiv krize sada na njihovim leđima, zahtijevajući "daljnji napredak prema obnovi zdravih fiskalnih pozicija i provedbi strukturnih reformi".
MILANO - Cijene hrane porasle su u veljači na svjetskim tržištima drugi mjesec zaredom. Cijene hrane porasle su u prošlom mjesecu jedan posto slijedom poskupljenja žitarica, ulja i masnoća i šećera, izvijestila je UN-ova Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO). U veljači je tako FAO-v indeks cijena hrane, koji mjeri promjene cijena košarice prehrambenih proizvoda, uključujući žitarice, ulja i masnoće, mlijeko i mliječne proizvode, meso i šećer, iznosio je u prosjeku 215,3 boda, u odnosu na revidiranih 202,8 bodova u siječnju. Najviše su porasle cijene šećera, za 2,4 posto u odnosu na prethodni mjesec. Izrazitiji rast zabilježile su i cijene žitarica i ulja i masnoća, za dva posto. Glavni ekonomist UN-ove agencije ipak ne očekuje daljnji rast cijena hrane u predstojećem razdoblju, predviđajući njihovu stabilizaciju kako bude odmicala aktualna žetvena sezona. U FAO-u su povisili procjenu ukupne svjetske proizvodnje žitarica u sezoni 2011/2012., na 2,344 milijarde tona, s ranijih 2,327 milijardi tona.
BERLIN - Sezonski prilagođena proizvodnja u Njemačkoj ponovno je u siječnju porasla, nakon oštrog usporavanja u prethodnom mjesecu, podupirući time nadu da najveće europsko gospodarstvo ipak neće kliznuti u recesiju. Proizvodnja je u prvom ovogodišnjem mjesecu porasla 1,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, priopćili su u četvrtak iz njemačkog ministarstva gospodarstva. Ujedno su neznatno ublažili procjenu njezinog pada u prosincu, na 2,6 posto, s ranije procijenjenih 2,7 posto. Najveći je skok zabilježen u građevinskom sektoru i industriji, za 4,3 odnosno 1,4 posto. Na godišnjoj razini proizvodnja porasla je u siječnju za 1,8 posto, nakon 1,3-postotnog rasta u prosincu. Podaci objavljeni u četvrtak podastiru "prve dokaze o blagom oporavku njemačkog gospodarstva", kažu analitičari.
LJUBLJANA - Slovenska vlada u četvrtak je prihvatila ustavni amandman prema kojemu proračunski prihodi moraju biti jednaki ili veći od rashoda, što bi uskoro trebao potvrditi i parlament. Riječ je takozvano zlatnom fiskalnom pravilu što ga 25 potpisnica fiskalnog pakta, među njima i Slovenija, moraju unijeti u svoje najviše akte, kako bi stabilizirale javne financije, a u suprotnom bi mogle biti podvrgnute sankcijama. Slovenski ministar financija Janez Šuštaršič izjavio je na konferenciji za novinare da će vlada uskoro definirati i ustavni izvedbeni akt za primjenu zlatnog fiskalnog pravila, a sve treba što prije prihvatiti i parlament. To bi se trebalo dogoditi u slijedećih šest mjeseci. Prva godina u kojoj će se primjenjivati odredbe fiskalnog pakta bit će 2015. Slovenski ministar gospodarstva Radovan Žerjav izjavio je na konferenciji za novinare da u situaciji sadašnjeg manjka financijskih sredstava za investicije, Sloveniji preostaje da se osloni na bolje korištenje sredstava iz europskih fondova i privlačenje stranih investitora.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice porasle su u četvrtak drugi dan zaredom temeljem optimizma da će Grčka dobiti potporu privatnih vjerovnika i izbjeći bankrot. Indeks Londonske burze FTSE ojačao je 1,3 posto na 5.867 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX za 2,1 posto na 6.812 bodova, dok je pariški CAC bio u plusu dva posto i iznosio je 3.458 bodova. Rast indeksa predvodile su dionice automobilskih i rudarskih kompanija, te banaka. Tako je automobilski sektor u prosjeku ojačao 3,3 posto slijedom nada da će globalni gospodarski oporavak poboljšati potražnju za vozilima. Renault je dobio na vrijednosti 5,5 posto nakon što je UBS preporučio kupnju njegovih dionica. Ulagači su optimistični s obzirom na ogromne financijske injekcije Europske središnje banke u financijski sustav eurozone, tumači Don Fitzgerald iz tvrtke Tocqueville Finance.
LONDON - Euro je u četvrtak ojačao na međunarodnim tržištima valuta, poduprt očekivanjima da će Grčka i njezini vjerovnici do večerašnjeg roka postići sporazum o restrukturiranju grčkog duga, što je potaknulo potražnju za rizičnijom imovinom. Euro je tako ojačao prema dolaru 0,8 posto, na 1,3258 dolara. Bio je na dobitku i prema jenu, i to jedan posto, te se njime trgovalo po 108,05 jena. Dolar je također bio u plusu prema japanskoj valuti, za 0,6 posto, dosegnuvši 81,61 jena. Današnja kretanja navode na zaključak da na tržištu ponovo jača sklonost rizičnijoj imovini ali tu je ipak rizik vezan za postotni odaziv vjerovnika na ponuđenu zamjenu grčkih obveznica, tumače analitičari.