FRANKFURT - Mjesečni podaci Europske središnje banke, objavljeni u ponedjeljak, prvi su uvid u učinke prosinačke aukcije ukupno 489 milijardi eura jeftinih zajmova bankama s rokom vraćanja do tri godine. Čelnik ECB-a Mario Draghi kazao je da je zahvaljujući tom bančinom potezu izbjegnuta izrazitija nestašica kredita. Novu aukciju ECB će održati 29. veljače. Po podacima ECB-a, u siječnju su se kreditni plasmani prema kompanijama stabilizirali, smanjivši se za svega milijardu eura nakon što su u prosincu smanjeni za čak 35 milijardi eura. Plasmani prema kućanstvima uvećani su, a dio sredstava usmjeren i u kupovinu državnih obveznica zemalja u perifernim članicama eurozone. Španjolske i talijanske banke povećale svoje neto kupovine državnih obveznica u siječnju i to u rekordnom iznosu. Španjolske banke povećale su svoje portfelje državnih obveznica zemalja eurozone za 23,1 milijardu eura, podigavši time njihovu ukupnu vrijednost na 229,6 milijardi eura. U Italiji su banke u siječnju vrijednost svojih portfelja državnih obveznica uvećale za također rekordan mjesečni iznos od 20,6 milijardi eura, na ukupno 280 milijardi eura. Portugalske i grčke banke su pak blago smanjile svoje portfelje državnih obveznica, a povećale su ih i banke iz Irske, Francuske i Njemačke.
BRUXELLES - Europska komisija pozvala je u ponedjeljak osam država članica EU-a da otvore konkurenciji svoje nacionalne mreže za prijenos plina i električne energije u iduća dva mjeseca pod prijetnjom prijave Europskom sudu pravde. Tih osam zemalja - Španjolska, Nizozemska, Luksemburg, Bugarska, Rumunjska, Slovačka, Cipar i Estonija - nisu učinile apsolutno ništa da bi se s uskladile s propisima, rekla je glasnogovornica povjerenika za energetiku Marlene Holzner. Države članice EU-a trebaju do 3. ožujka usvojiti europske propise o otvaranju energetskog tržišta konkurenciji da bi se potrošačima omogućio izbor, a konkurenciji pristup tržištu pod jednakom uvjetima. Komisija je u rujnu 2011. pokrenula postupak protiv 18 država članica, uključivo Francusku, Veliku Britaniju i Španjolsku, zbog njihovih energetskih monopola. Sve države članice EU-a moraju do početka ožujka prenijeti u svoje zakonodavstvo propise o razdvajanju vlasništva nad proizvodnjom energije od njezina prijenosa.
LJUBLJANA - Slovenski predsjednik Danilo Tuerk ocijenio je u ponedjeljak u razgovoru s predsjednikom ruskog Gazproma Aleksejem Millerom da projekt postavljanja plinovoda Južni tok, koji će dijelom trase prolaziti kroz Sloveniju, dobro napreduje. Tuerk i Miller sa zadovoljstvom su pozdravili uklanjanje prepreka u određivanju slovenskog dijela trase i složili se da će zajednička rusko-slovenska tvrtka koja će upravljati slovenskim dijelom plinovoda biti osnovana već idući mjesec. Slovenski predsjednik i Miller složili su se da u okviru šire suradnje Ruske Federacije i Europske unije plin postaje sve značajnijim aspektom suradnje Rusije i EU-a. U priopćenju Tuerkova ureda dodaje se da postoje dobri primjeri kao što je već realizirani projekt transportnog plinovoda Sjeverni tok kroz Baltik za sjeverni dio Europe. Slovenski mediji tvrde da je cilj Millerovih razgovora u Ljubljani dobiti potporu nove slovenske vlade da projekt realizacije plinovoda, kojim Rusija želi zaobići Ukrajinu, krene brže i bude završen do kraja 2015.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice pale su u ponedjeljak, pritisnute bojaznima da bi više cijene nafte mogle zakočiti rast svjetskog gospodarstva, a u takvom su okruženju najveći gubitnici bile riskantnije cikličke dionice, poput onih proizvođača vozila.Indeks Londonske burze FTSE oslabio je jedan posto i iznosio je 5.878 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX pao je za 1,2 posto, na 6.784 boda, a na istom je postotnom gubitku bio i pariški CAC, kliznuvši na 3.425 bodova. Zabrinutost u vezi s gospodarskim rastom pritisnula je cikličke dionice nakon što su cijene nafte skočile nadomak najviše razine u 10 mjeseci temeljem straha od poremećaja u opskrbi zbog napetosti na Bliskom istoku. Najveći gubitnici bili su proizvođači automobila, u prosjeku sektor je oslabio 2,6 posto. Talijanske banke bile su također na gubitku nakon što je Italija zabranila špekulativnu trgovinu financijskim dionicama. Banke UniCredit, UBI, Banco Popolare i Intesa Sanpaolo bile su u minusu od 2,9 do šest posto.
LONDON - Euro je u ponedjeljak oslabio na međunarodnim tržištima prema dolaru i jenu, no podršku bi mu mogla pružiti očekivana nova injekcija likvidnosti Europske središnje banke (ECB), zakazana za srijedu. Euro je tako oslabio prema dolaru 0,45 posto i njime se trgovalo po 1,3392 dolara, što je nedaleko najviše razine u dva i pol mjeseca od 1,3486 dolara, na koju se popeo u petak. Nakratko je dosegnuo 109,915 jena, najvišu razinu od 31. listopada, da bi se potom ponovo spustio na 107,76 jena, što znači da je na dnevnom gubitku od 1,1 posto. Dolar je nakratko ojačao na 81,661 jen, najvišu razinu u devet mjeseci, da bi se potom stabilizirao na 80,57 jena. Unatoč pritiscima euro je ostao nedaleko najviše razine u dva i pol mjeseca prema dolaru, a novi dobitci mogući su uoči nove ponude jeftinih trogodišnjih zajmova ECB-a, najavljene za srijedu, prognoziraju analitičari.