Indeks Londonske burze Ftse bio je u plusu od 0,1 posto, završivši na 5.572 boda, frankfurtski DAX ojačao je 0,85 posto, na 5.898 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,06 posto, kliznuvši na 3.125 bodova.
Podršku europskim burzama pružili su najnoviji podaci iz SAD-a koji ukazuju na jačanje američkog gospodarstva, među kojima se izdvajaju oni s tržišta nekretnina i o regionalnim proizvodnim aktivnostima. No, veći rast indeksa ograničavale su zabrinutosti vezane za financiranje Italije. Dugoročni troškovi zaduživanja Italije ostali su visoki, u visini oko sedam posto, što se smatra neodrživim na dulji rok.
Banke, koje se nalaze u fokusu dužničke krize eurozone zbog svoje izloženosti dugovima u regiji, na putu su da postanu najveći sektor gubitnik u ovoj godini. Očekuje se da će europski indeks bankarskog sektora kraj 2011. dočekati u minusu od oko 33 posto.
Među gubitnicima u petak je bila francuska banka Societe Generale, s padom cijena dionica od jedan posto. Pridružile su joj se i njemačke banke Deutsche Bank i Commerzbank, čije su dionice oslabjele za 1,1 odnosno 0,8 posto.
"Ovu je godinu obilježila europska dužnička kriza, a iduća će ovisiti o političarima i o tome kako će provesti bolju fiskalnu integraciju eurozone, te o tome kakvu će tržišta imati izvedbu", rekla je Veronika Pechlaner iz equity fonda Ashburton European.
Dionice energetskih kompanija istaknule su se među današnjim dobitnicima, poduprte boljim gospodarskim podacima, na čelu s dionicama BG Groupa, koje su dobile na vrijednosti 1,7 posto.
Energetski sektor je imao dobru izvedbu tijekom cijele godine. Očekuje se da će europski indeks naftnih i plinskih kompanija 2011. godinu završiti u plusu od 1,2 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je u petak 0,67 posto, završivši trgovanje za ovu godinu na 8.455 bodova. U ovoj godini zabilježio je pad od 17,3 posto, što je najgori rezultat od 2008. godine.