FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: svijet u 4,30 sati

ZAGREB, 28. prosinca 2011. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 4,30 sati.

WASHINGTON - SAD je u utorak pozvao Ukrajinu da oslobodi bivši ukrajinsku premijerku i pripadnicu oporbe Juliju Timošenko, koja je u listopadu osuđena na sedmogodišnju kaznu zatvora zbog zloupotrebe ovlasti, a čija je žalba na donesenu presudu odbačena prošli petak. State Department izrazio je razočaranje presudom kijevskog Prizivnog suda, uz komentar da bi Julija Timošenko i ostali politički dužnosnici koji su završili u zatvoru trebali imati pravo u potpunosti sudjelovati u političkom životu Ukrajine. Jedna od ključnih figura Narančaste revolucije 2004., Timošenko je u zatvoru od kolovoza. Osuđena je, jer je, dok je bila na premijerskoj dužnosti bez odobrenja vlade kojoj je bila na čelu, potpisala ugovore o kupnji ruskog plina - prema optužnici nepovoljne za Ukrajinu. Osim što je dobila zatvorsku kaznu, Timošenko će morati vratiti 186 milijuna dolara koliko je državna kompanija izgubila nakon spornog ugovora. Nakon čitanja presude Timošenko je rekla da će ustrajati u obrani svog imena te je dodala kako se Ukrajina vratila u vrijeme Staljinove represije.

RAMALLAH - Broj Palestinaca u svijetu dosegao je 11,22 milijuna krajem 2011., a više od polovice živi izvan palestinskih teritorija, objavila je u utorak Palestinska samouprava. Prema istraživanju koje je objavila Palestinska središnja statistička služba, 1,6 milijuna Palestinaca živi u Pojasu Gaze a na okupiranoj Zapadnoj obali 2,6 milijuna, računajući i stanovnike istočnog Jeruzalema. Osim toga, tu je 1,37 milijuna izraelskih Arapa, potomaka Palestinaca koji nisu napustili židovsku državu nakon njezinog osnivanja 1948. Oko 4,99 milijuna Palestinaca živi u arapskim zemljama, a više od 630.000 drugdje u svijetu, navodi se u studiji.

KOTOR - U spomen na poznatog hrvatskog skladatelja Ivana Brkanovića, rođenog u Kotoru na današnji dan prije 105. godina, muzička škola "Vida Matjan" u suradnji sa cetinjskim Fakultetom muzičke umjetnosti, u crkvi Svetog Duha priredila je koncert pod nazivom "Sjećanje na Iva Brkanovića". Učenici, profesori, dječji zbor srednje glazbene škole te studenti fakulteta iz Cetinja izveli su poznata Brkanovićeva djela "Deset pjesama za djecu malu kao Željko", "Bez nane", "Svita za male", "Dubi-dubi", "Oj goro jelova", "Pjesma i igra", "Uspavanka"… O skladateljevu liku i djelu govorila je ravnateljica škole "Vida Matjan" Marina Dulović. Brkanović je glazbeno obrazovanje stekao na Muzičkoj akademiji u Zagrebu kao učenik Frana Lotke, Franje Dugana i Blagoja Berse, a usavršavao se u Parizu. Bio je zborovođa i dramaturg Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, ravnatelj Zagrebačke filharmonije te profesor na Muzičkoj akademiji u Sarajevu. Intenzivno se bavio muzičkom publicistikom i bio predsjednik Udruženja skladatelja Hrvatske, a 1983. postaje izvanredni član Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti.

BEOGRAD - Jugoslavenska narodna armija (JNA) je 1991. u napadu na Hrvatsku trebala zaobići Vukovar i iz dva pravca stići do Zagreba, rekao je u intervjuu za beogradski dnevnik Politika, Branko Mamula, nekadašnji načelnik glavnog stožera oružanih snaga SFRJ i savezni ministar obrane, umirovljen 1988. godine. Mamula u intervjuu objavljenom u ponedjeljak ističe kako se bitka za Vukovar uopće nije morala dogoditi jer je Vukovar, kao i Osijek, ''bio džep" kojeg se moralo zaobići. ''JNA je imala sasvim dovoljno snaga da iz najmanje dva pravca stigne do Zagreba, tamo su se stvari i rješavale. Porazna je bila politika da JNA stane na etničke granice Srba i da se ratuje s Hrvatima. Dugoročno to nije bila nikakva strategija, trebalo je na vrijeme deblokirati kasarne JNA u Hrvatskoj, razoružati sve paravojne formacije i onda pregovarati, što bi kao posljedicu imalo i odgodu međunarodnog priznanja Slovenije", rekao je Mamula. Postupanje JNA u napadu na Dubrovnik opisao je kao "sramotno". Za sam raspad Jugoslavije po njemu su najviše krivi komunisti koji se nisu pravodobno reformirali, a najveću odgovornost za sve tragično što je uslijedilo nakon onoga što on naziva "razbijanjem Jugoslavije", Mamula pripisuje onima koji su tada bili na vlasti.

LJUBLJANA - Bivši zastupnik u slovenskom parlamentu poručio je "onima koji su mu pokvarili ovu godinu" da im želi "sve najgore u 2012.", u svojoj bizarnoj čestitci na Facebooku, koju je u svom online izdanju u utorak objavio i poslovni dnevnik "Finance". "Ma neka već dođe ta 2012. godina, gora od ove sigurno neće biti, zato se već unaprijed možemo veseliti. A, svima vama koji ste mi ovu godinu na bilo koji način pokvarili - neka vam bude nesretna, jednostavno: F..k You", napisao je u poruci na Facebooku Miran Gyorek, očito slabog raspoloženja dok ju je sastavljao. Gyorek, 58-godišnji profesor njemačkog i engleskog jezika iz Lendave, postao je prije tri godine zastupnik u parlamentu, izabran na listi ultranacionalističke Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmage Jelinčiča. Ta je stranka, po prvi put od svoga osnutka prije 20 godina, na prijevremenim parlamentarnim izborima održanim 4. prosinca ostala bez ijednog mandata, jer nije prešla izborni prag od 4 posto glasova.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙