BAGDAD - Najmanje je 40 osoba ubijeno a 149 ranjeno u nizu eksplozija u četvrtak u Bagdadu, objavio je glasnogovornik iračkog ministarstva zdravstva Ziad Tarik. Izvor iz iračkog ministarstva unutarnjih poslova je rekao da je u gradu odjeknulo 11 eksplozija na različitim lokacijama. Još nitko nije preuzeo odgovornost za napade. Ovo je prvi veći bombaški napad u Iraku nakon službenog povlačenja američkih snaga iz zemlje u kojoj posljednjih dana vladaju velike političke napetosti.
WASHINGTON - Svi znaci iz Sjeverne Koreje ukazuju da prijelaz vlasti na sina Kim Jong Ila protiče glatko, bez neobičnih pokreta vojnih snaga ili njihovog gomilanja oko jako utvrđene južne granice, rekli su u četvrtak dužnosnici SAD-a i Južne Koreje. Glasnogovornik Pentagona George Little rekao je u srijedu da američka vojska nije zabilježila nikakve neobične vojne pokrete Sjeverne Koreje, prenosi američka TV mreža CBS News. "Izgleda da se radi o relativno glatkoj tranziciji na poluotoku, a nadamo se da će i ostati takva", rekao je Little, dodajući da nije bilo povećanja razine zaštite za američke vojnike u Južnoj Koreji. Mornarički kapetan John Kirby, zamjenik glasnogovornika Pentagona, također je rekao kako se čini se da je situacija pod nadzorom.
TOKIO - Japanska vlada će nakon proglašenja završetka 2. etape, tj. stabilizacije centrale Fukushima, redefinirati prodručje evakuacije od 20 km oko nuklearne centrale kako bi omogućila progresivan povratak stanovništva čim to bude moguće. "Po zaključenju 2. etape, proučit ćemo probleme zabranjene zone", rekao je premijer Yoshihiko Noda. Nakon nesreće u na Fukushimi Daiichi, koju su izazvali potres i tsunami 11. ožujka, država je zabranila pristup u krug od 20 km oko centrale i evakuirala nekoliko naselja gdje je zabilježeno prekomjerno zračenje. Prema do sada razmotrenim mogućnostima, vlasti bi mogle nakon travnja poništiti zabranjenu zonu od 20 km i odrediti nova područja na temelju razine radioaktivnosti.
PARIZ - Šezdeset i šest novinara ubijeno je u svijetu u 2011., mnogi od njih pokrivajući Arapsko proljeće, kriminal narko-bandi u Meksiku ili politička previranja u Pakistanu, a više od tisuću ih je uhićeno, priopćila je nevladina organizacija Reporteri bez granica (RSF). Deset novinara ubijeno u Pakistanu, koji je najopasnija država za izvještavanje već drugu godinu zaredom. S prodemokratskim prosvjedima koji su izazvali represiju arapskih vlada, broj novinara ubijenih na Bliskom istoku udvostručio se na 20 ove godine. Isti broj poginuo ih je u Latinskoj Americi, gdje je nasilje vezano s kriminalom u porastu, navodi u izvješću RSF čije je sjedište u Parizu. Ove su godine uhićena 1.044 novinara - gotovo dvostruko više nego 2010., uglavnom zbog Arapskog proljeća, te praćenja uličnih prosvjeda u drugim zemalja, uključujući Grčku, Bjelorusiju, Ugandu, Čile i Sjedinjene Države.