Dow Jones indeks ojačao je 45 bodova, ili 0,38 posto, na 11.868 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,32 posto, na 1.215 bodova, a Nasdaq indeks 0,07 posto, na 2.541 bod.
Rast cijena dionica zahvaljuje se boljim nego što se očekivalo makroekonomskim podacima. Broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao je prošloga tjedna u SAD-u za 19.000, na 366.000, najnižu razinu u tri i pol godine.
Jučer je, također, objavljeno da je proizvodna aktivnost na području države New York u studenome dosegnula najvišu razinu od svibnja, dok su u središnjem dijelu SAD-a znatno porasle nove narudžbe u industriji.
Ulagače je ponešto pokolebalo tek izvješće Feda o padu industrijske proizvodnje u studenome za 0,2 posto, no to je uglavnom posljedica pada proizvodnje automobila zbog narušavanja nabavnog lanca.
I dok većina posljednjih makroekonomskih podataka ukazuje na umjereni rast američkog gospodarstva, postavlja se pitanje je li taj trend održiv, s obzirom da eurozoni prijeti nova recesija.
„Može li američko gospodarstvo rasti sasvim usamljeno? Ne. No, optimisti smo po pitanju rasta u ostalim velikim svjetskim gospodarstvima, izuzev Europe“, kaže Tim Ghriskey, direktor u fondu Solaris Asset Management.
Ipak, zbog europske dužničke krize i dalje se trguje oprezno, pa su jučer najviše porasle cijene dionica u defanzivnim sektorima, primjerice, uslužnom.
Na oprez ulagača ukazuje i mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo oko 6,7 milijardi dionica, dok dnevni prosjek u ovoj godini iznosi 7,9 milijardi.
Pritom je odnos između dionica koje su dobile i onih koje su izgubile na vrijednosti iznosio 18 naprema 11.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE ojačao je 0,63 posto, na 5.400 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,98 posto, na 5.730 bodova, a pariški CAC 0,76 posto, na 2.998 bodova.