ZAGREB - Ustavni sud objavio je sinoć odluku da istražni zatvor bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu treba isteći najkasnije do 12. prosinca u 7 sati te da u međuvremenu sudac istrage zagrebačkoga Županijskog suda mora odlučiti o drugoj mjeri ili mjerama kojima će se zamijeniti istražni zatvor i osigurati prisutnost Sanadera na suđenju. Odluku Županijskog suda o ponovnom produljenju istražnog zatvora Sanaderu Ustavnu sud je ukinuo ustvrdivši da razlozi u rješenjima te odluke više nisu "dostatni". Ustavni sud se pritom pozvao na praksu Europskog suda za ljudska prava, napominjući da su stajališta tog suda obvezna poštovati sva sudska i pravosudna tijela RH. "Sudac istrage i nadležno sudsko vijeće u osporenim rješenjima nisu prihvatili dinamički pristup koji zahtijeva Europski sud kod procjene "dostatnosti" okolnosti prilikom donošenja rješenja o produljenju istražnog zatvora, uz koji je povezano i jamstvo koje je podnositelj ponudio", naveo je Ustavni sud u odluci, koju je objavio na internetskim stranicama. U toj odluci naveo je da nije na Ustavnom sudu da odlučuje o jamstvu i drugim odgovarajućim mjerama osiguranja prisutnosti Sanadera na suđenju jer ima samo ovlast nadzora u pitanjima zaštite ljudskih prava. Ustavni sud je stoga odluku o produljenju zatvora bivšem premijeru vratio Županijskom sudu na novo odlučivanje, ocjenjujući da do 12. prosinca ima dovoljno vremena kako bi sudac istrage, uvažavajući načelna stajališta Europskog suda, donio odluku. Odluka o produljenju zatvora može prestatiti važiti i prije tog roka ako sudac istrage odredi mjere, naveo je Ustavni sud.
ZAGREB - Hrvatsko društvo konferencijskih prevoditelja (HDKP) jučer je poslalo zahtjev Upravi za sustav javne nabave za obavljanjem nadzora u području javne nabave za usluge prevođenja u kojem upućuje na nepravilnosti u postupcima nabave usluga usmenog prevođenja. U priopćenju pojašnjavaju da je riječ o spajanju usluga usmenog i pismenog prevođenja i nepostojanju jasno definiranih stručnih sposobnosti za usmeno prevođenje zbog čega, kako ocjenjuju, postojeći sustav pogoduje agencijama i ne osigurava kontrolu kvalitete, transparentnost cijena i jednak tretman za sve ponuditelje.
ZAGREB - U povodu 20. godišnjice napada na Dubrovnik, koji se zbio na blagdan Sv. Nikole 6. prosinca 1991., sinoć je u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog izveden oratorij Đele Jusića "Istina o gradu slobode", inspiriran životom o napaćenom gradu koji je u Domovinskom ratu pretrpio najsnažniji napad upravo na današnji dan prije 20 godina. Pod ravnanjem Đele Jusića, oratorij su izveli Simfonijski orkestar i Zbor HRT-a uz soliste, mezzosopranisticu Martinu Gojčeta-Silić i Ivicu Barišića, naratora. Kako se navodi u promidžbenome materijalu, riječ je o briljantnoj orkestraciji uz autentično svjedočenje ondašnjega dubrovačkog biskupa mons. Želimira Puljića i stihove akademika Luke Paljetka. Uz oratorij je prikazan i potresni snimateljski zapis maestra Đele Jusića, koji je i sam bio branitelj rodnoga grada. Uz ta dva ostvarenja, Jusić je progovorio o besmislu rata, obrani, pobjedi i slobodi u čast i slavu nikad pokorenog Dubrovnika.
ZAGREB - Scenskim događanjem "Rat - art - dvadeset godina poslije", izložbom fotografija Pave Urbana i predstavljanjem dijelova njegova ratnog dnevnika, sinoć je u Zagrebačkom kazalištu mladih (ZKM) obilježena dvadeseta obljetnica smrti tog legendarnog fotografa i hrvatskog branitelja, koji je poginuo u 23. godini snimajući ratna razaranja stare dubrovačke gradske jezgre. Iako su njegovu kratku umjetničku karijeru obilježile fotografije različitog stilskog, žanrovskog i tematskog spektra, aktova, kazališnih motiva, arhitekture i prizora iz dubrovačke svakodnevice, Pavo Urban u široj je javnosti ostao zapamćen po ratnim snimkama na dubrovačkom području. Taj dio opusa nazvan "Rat-art", koji je podjednako dokumentaristički i umjetnički, zaključio je niz od dvanaest fotografija granatiranja dubrovačke gradske jezgre, nastalih u rano jutro 6. prosinca, prije točno dvadeset godina. Posljednja od tih fotografija ujedno je bila i njegov posljednji umjetnički rad. Nakon što ju je snimio, smrtno je stradao pogođen gelerom granate koja je eksplodirala između Orlandova stupa i crkve Sv. Vlaha, simbola dubrovačke samostalnosti i slobode. U predvorju ZKM-a postavljena je izložba Urbanovih fotografija koje je radio 1990. i 1991. za Kazalište Marin Držić i Dubrovačke ljetne igre.