Euro u takvim okolnostima nije zabilježio veće promjene prema dolaru i njime se trgovalo po 1,3398 dolara, oporavivši se s ranije zabilježene najniže razine u danu od 1,3333 dolara.
Jedinstvena europska valuta poskočila je pak prema švicarskom franku, zabilježivši najvišu razinu u tri tjedna od 1,2419 franaka na platformi EBS. Povod tomu bili su podaci o padu potrošačkih cijena u Švicarskoj u studenome koji su ojačali rizik deflacije i potaknuli spekulacije da bi tamošnja središnja banka mogla intervenirati i povisiti donju granicu tečaja eura prema franku koju je početkom rujna utvrdila na 1,2 franka za euro.
Dolar je prema franku poskočio oko jedan posto, na 92,99 centima. Prema jenu je ostao nepromijenjen i njime se trgovalo po 77,70 jena.
Podaci iz njemačkog gospodarstva o najvećem skoku industrijskih narudžbi od ožujka 2010. podigli su euro nakratko na najvišu razinu u danu od 1,3428 dolara.
"Njemačko gospodarstvo nedvojbeno nadmašuje ostatak eurozone, no kratkoročno vidimo da eurozona iduće godine ide u recesiju", kazao je valutni strateg u UBS-u Geoffrey Yu.
Tržišta nisu pretjerano reagirala na nezapamćeno upozorenje S&P-a da bi mogao sniziti kreditni rejting 15 zemalja članica eurozone, uključujući Njemačku i Francusku s vrhunskim kreditnim rejtinzima, nakon što su najavile incijativu o kojoj će se raspravljati na summitu 9. prosinca a predviđa izmjene europskih ugovora kako bi se nametnula proračunska disciplina u eurozoni.
Analitičari kažu da je takvo upozorenje dodatno ojačalo pritiske na čelnike EU-a da osmisle brza rješenja kako bi se stabilizirala tržišta i vratilo povjerenje.
Podršku euru u ponedjeljak su pružila ojačana očekivanja sporazuma na summitu u petak, uz uvođenje mjera smanjenja deficita u prezaduženim zemljama kao što je Italija. To bi trebalo utrti put agresivnijim potezima ECB-a kojima bi se umirila turbulentna tržišta obveznica u eurozoni.