Euro je tijekom dana prema dolaru ojačao 0,3 posto i njime se trgovalo po 1,3440 dolara.
Dolar je oslabio za 0,18 prema jenu, na 77,82 jena.
Njemačka kancelarska Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, pod pritiskom da usuglase stajališta u pogledu centralizacije nadzora proračuna zemalja članica eurozone, sastali su se danas u Parizu kako bi izradili prijedloge koje će iznijeti na summitu 9. prosinca.
Ulagače je ohrabrila i vijest da je talijanski premijer Mario Monti u nedjelju predstavio 30 milijardi eura 'težak' paket mjera štednje.
Mnogi se nadaju da će EU poduzeti do petka korake u smjeru fiskalne unije, a očekuje se da će postići dogovor o promjenama europskog ugovora koji bi obvezivao na proračunsku disciplinu u 17-članoj eurozoni. Takav ishod ipak je daleko od izvjesnog s obzirom na teškoće u pokušaju postizanja dogovora među toliko zemalja članica.
U fokusu ulagača je i zasjedanje Europske središnje banke (ECB) koje će se održati u četvrtak, samo dan prije summita EU-a. Očekuje se smanjenje kamatnih stopa i nove mjere povećanja likvidnosti za banke. Iako bi smanjenje kamatnih stoga u normalnim okolnostima bilo loša vijest za euro, analitičari sada očekuju da će se jedinstvena valuta naći pod pritiskom prodaja ako ECB ne poduzme akcije u cilju podupiranja gospodarstva i ublažavanja dužničke krize.
"Paradoksalno je to da će euro, ako ECB i ne smanji kamatne stope, vjerojatno znatno oslabjeti jer će ulagači ocijeniti da središnja banka ozbiljno podcjenjuje krizu s kojom je suočena", stoji u bilješci klijentima koju je potpisao Mansoor Mohi-uddin, čelnik valutne strategije u UBS-u.
Anketa Reutersa u kojoj je sudjelovalo 73 analitičara pokazala je da postoji 40-postotna vjerojatnost da će ECB u idućih šest mjeseci pokrenuti program kupovine državnih obveznica posrnulih članica za koje će koristiti svježe tiskan novac, čemu su se dosad opirali europski političari.