ZAGREB
Povodom Međunarodnog dana sprečavanja nasilja nad ženama hrvatski predsjednik Ivo Josipović danas je naveo da su u 80 posto slučajeva žene žrtve nasilja koje se najčešće događa unutar obitelji, iza zatvorenih vrata, ocijenivši zabrinjavajućim da se broj slučajeva obiteljskog nasilja ne smanjuje unatoč donesenim zakonima i pozitivnim zakonskim propisima za sprečavanje i kažnjavanje takve vrste nasilja. Crna statistika kaže da je tijekom 2010. svakih trinaest dana u Hrvatskoj život izgubila jedna žena – nečija majka, sestra, kći, supruga, partnerica ili nevjenčana supruga. U 2010. bilo je 18 ubojstava u obitelji, a samo u prvih šest mjeseci ove godine osam je žrtava, podsjetio je Josipović u priopćenju. "Tisuće žena godinama su izložene fizičkom, psihičkom i seksualnom zlostavljanju u obitelji. Zbog nekvalitetnog rada državnih tijela, a i zbog predrasuda i nedostatka svijesti tko je žrtva a tko počinitelj, žene žrtve su često izjednačene u krivnji s nasilnikom. S nasilnikom su često prisiljene nastaviti i dalje živjeti pod istim krovom, obično zajedno s već traumatiziranom djecom", upozorio je Josipović. Napominje da u toj problematici pravosuđe i socijalne službe imaju važnu ulogu i u prevenciji nasilja nad ženama u obitelji, jer su u prilici na adekvatan način zaštiti svaku ženu koja je bila izložena nasilju.
ZAGREB
U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Amnesty International je pozvao sve članice Vijeća Europe, a među njima i Hrvatsku, da potpišu i ratificiraju Konvenciju Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja, priopćio je danas Amnesty International Hrvatske. Ta Konvencija, koja je usvojena u Istambulu u svibnju 2011. godine, čini sveobuhvatan, pravno obvezujući međunarodni sporazum s odredbama o prevenciji, zaštiti žrtava i gonjenju počinitelja nasilja. Amnesty International pozdravlja usvajanje konvencije kao značajan korak prema učinkovitijem suzbijanju nasilja nad ženama u Europi. Do danas je 17 država članica Vijeća Europe potpisalo Konvenciju, no Hrvatska nije među njima. Neprihvatljivo je, drži Amnesty International, da svakog dana jedna od pet žena u Europi trpi nasilje. Tijekom posljednje dvije godine Europska komisija i Vijeće Europe pod predsjedanjem Švedske, Španjolske i Belgije poduzeli su važne korake vezane uz problematiku nasilja nad ženama, kroz usvajanje Ženske povelje, strategiju rodne ravnopravnosti i obećanje izrade europske strategije za borbu protiv nasilja nad ženama. Međutim, djela još uvijek zaostaju za riječima i obećanjima. I u Hrvatskoj je nasilje nad ženama sve češći i težak problem, no njegovo je rješavanje najčešće prepušteno inicijativi i nadljudskim naporima organizacija civilnog društva.
ZAGREB
Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek na današnjoj je izbornoj skupštini tog sindikata optužila čelnike sindikalnih središnjica za podanički odnos prema vladi jer su, kaže, kopirajući političku elitu - postali sami sebi svrhom, umjesto da su se oštro sukobili s vlašću u teškoj krizi zbog koje je broj nezaposlenih u Hrvatskoj eksplodirao a četvrtina stanovništva ne može živjeti od svog rada. Za Avberšek je zabrinjavajuće što su ostale neiskorištene uspješno organizirane sindikalne akcije, poput prosvjeda na Trgu bana Jelačića 2008. zbog smanjenja plaća, ili prikupljanje potpisa za referendum protiv izmjena Zakona o radu. Smatra da je prikupljenih 800.000 potpisa "izručeno pred noge vladi i privatnim poslodavcima", a sindikati su zauzvrat "dobili mrvice u vidu obećanja sklapanja nekakvog sporazuma i provedbe referenduma". "Ocjenjujem i tvrdim da pojave žuto-sindikalnog podaničkog karaktera spram vlade i kapitalista cvatu sve više u politikantskim i karijerističkim glavama vođa središnjica. To će tako i ostati sve dim su im glavna briga njihove fotelje", kazala je Avberšek. Da nije tako sindikati bi, kaže, imali puno više od 400 tisuća sindikalno organiziranih članova od svih zaposlenih u Hrvatskoj, no za to su potrebni duboki rezovi - novi čelnici središnjica ili njihovo drastično smanjenje.
ZAGREB
Na danas održanom okruglom stolu "Stranke, demokracija i parlament u Hrvatskoj" u organizaciji Hrvatskoga politološkog društva (HPD) istaknuto je da je u hrvatskom političkom životu očita bipolarizacija političkih snaga, ali da ona ne znači odsutnost demokracije. Stranački sustav nema alternativu i iako pokazuje neke slabosti potrebno ga je popraviti, posebice jačanjem unutarstranačke demokracije, rečeno je na skupu kojim je HPD proslavio 45. obljetnicu osnutka. Predsjednik HPD-a Branko Caratan rekao je da je u javnosti prisutna teza o bipolarnosti političkog sustava u Hrvatskoj, odnosno postojanju dva velika bloka koji predstavljaju "partitokraciju" te ocjena da će na predstojećim izborima male stranke i neovisne liste donijeti novinu. Međutim, tvrdi Caratan, jačanje pluralizma i "fragmentacija" ne mora značiti napredak demokracije. Kao primjer dobrog funkcioniranja demokracije u bipolarnom sustavu iznio je primjere SAD-a i Velike Britanije. Problemom Caratan smatra činjenicu nesređenih biračkih popisa kao i toga da je broj birača za oko 500 tisuća veći od broja punoljetnih državljana Hrvatske, kao i to da u dijaspori ima oko 400 tisuća birača, a čiji popis nitko ne kontrolira. Broj birača u Hrvatskoj raste unatoč demografskom padu, dodao je.
PULA
Izaslanstvo Stranke demokratske akcije Hrvatske (SDAH) predvođeno predsjednikom Šemsom Tankovićem danas je na Mornaričkom groblju u Puli položilo vijenac pred spomenikom palim Bošnjacima u I. svjetskom ratu. Čestitavši svim islamskim vjernicima novu islamsku godinu te Dan bosansko-hercegovačke državnosti, Tanković je kazao kako su se predstavnici SDAH danas okupili pred tim spomenikom kako bi iskazali zahvalnost svima onima koji su u I. svjetskom ratu dali svoje živote za obranu ondašnje države. "Spomenik je tu zahvaljujući našoj stranci koja je u jednom povijesnom trenutku smatrala da Bošnjaci trebaju preuzeti svoj dio odgovornosti sjećajući se onoga što se događalo", naglasio je Tanković. Govoreći o idućim izborima, predsjednik SDAH Šemso Tanković kazao je kako birači 4. prosinca imaju priliku očitovati se, kako je rekao, "je li ono što smo zajednički radili dovoljno da i treći potvrde mandat kandidata SDA Hrvatske". Stoga se nada da će zbog zasluga u prošlom mandatu dobiti i treći mandat jer je, smatra Tanković, najveći uspjeh SDAH tijekom posljednjeg mandata vraćanje bošnjačke i slovenske manjine u hrvatski Ustav. "Koja god opcija pobijedi, mi ćemo se automatski prikloniti toj pobjedničkoj opciji, pritom ćemo od nove vlade tražiti da se riješe ona pitanja koja do sada još nisu na pravi način riješena", zaključio je predsjednik SDAH Šemso Tanković.
KARLOVAC
Predsjednik Hrvatskih laburista - stranke rada Dragutin Lesar danas je na susretu s biračima kod karlovačke tržnice rekao kako su Laburisti treća politička snaga u Hrvatskoj te da očekuje u svakoj izbornoj jedinici po jedan mandat, a ima jedinica, rekao je, gdje postoje šanse i za drugi. "Ljudi su počeli misliti svojom glavom i otrgnuli se od demagoškog pristupa da u Hrvatskoj osim SDP-a i HDZ-a nema nikog drugog", rekao je Lesar, istaknuvši da je glavni cilj djelovanja u narednom sazivu parlamenta „stalno zastupanje interesa onih koji žive od svog rada“. Glas za „Hrvatske laburiste - stranku rada“ je glas za rad, poštenje, istinu, znanje i društvenu pravednost, poručio je. Na pitanje o mogućoj postizbornoj suradnji, ponovio je da laburisti nakon opetovanih izjava "direktora Kukuriku koalicije Radimira Čačića" da će ako im ustreba za saborsku većinu u pomoć pozvati manjinske zastupnike, ne računaju više na suradnju s Kukuriku koalicijom. "Neka odrade svoj posao bez nas, a mi ćemo interese svojih birača, vidjet ćete, dobro zastupati i iz oporbe. U oporbi se može puno toga učiniti, jer nije samo vlast ta koja utječe na stavove javnosti i procese u društvu", kazao je Lesar. A za suradnju s HDZ-om, dodao je, „nemamo tehničke pretpostavke, jer nemamo ogranak u Remetincu“.
OSIJEK
Proračun grada Osijeka za iduću godinu iznosit će 494,8 milijuna kuna, što je oko 20 milijuna kuna više od planirana proračuna za ovu godinu, zaključeno je na današnjem sastanku osječkog gradonačelnika Krešimira Bubala s pročelnicima gradskih upravnih odjela. Pročelnica upravnog odjela za financije Zvjezdana Tuma-Pavlov kazala je kako se u proračun za 2012. prenosi i višak ovogodišnjeg proračuna od 61 milijun kuna, među ostalim, i neutrošen novac od zajma podignuta za provedbu kapitalnih investicija, koje zbog velikog opsega nisu dovršene u ovoj godini pa se prenose u iduće proračunsko razdoblje. Bubalo je kazao kako je tekuća likvidnost proračuna dobra i sve se obveze uredno podmiruju, dok je prije dvije godine bilo dugova starih i više od godinu dana. Dodao je kako će se iduće godine nastaviti neki već započeti investicijski projekti, ali će biti i novih, poput gospodarske zone Nemetin te izgradnje nove hale u poduzetničkom inkubatoru "Bios" i 30 gradskih stanova.
VINKOVCI
Vukovarsko-srijemska Policijska uprava (PU) izvijestila je o završetku kriminalističkog istraživanja ratnog zločina počinjena od 18. do 21. studenoga 1991. u vukovarskoj gradskoj četvrti Borovu naselju i negdašnjem kombinatu "Borovu". Nakon kriminalističkog istraživanja policija je Županijskom državnom odvjetništvu u Vukovaru u odsutnosti prijavila 62-godišnjeg potpukovnika bivše JNA, državljanina Republike Srbije iz Odžaka, zbog počinjenja kaznenog djela protiv čovječnosti i međunarodnoga prava - ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, navodi se. Utvrđeno je da je 62-godišnji srbijanski državljanin kao zapovjednik vojne policije bivše JNA, koja je bila zadužena za osiguranje zarobljenih hrvatskih branitelja i civila smještenih u negdašnjem kombinatu "Borovu" nakon sloma obrane i predaje Borova naselja, propustom održavanja discipline podređenih postrojba i njima pridruženih vojnika prouzročio likvidacije zarobljenika, psihofizička zlostavljanja, pljačkanja zarobljenika, izvođenja iz kolone i ubijanja. Policija dodaje kako je kriminalističkim istraživanjem utvrđeno da je usmrćeno 20 osoba, osam se vodi nestalima, a potječu s vukovarskog i varaždinskog područja. Kako je izvijestio glasnogovrnik PU-a Luka Barunčić, riječ je o hrvatskim braniteljima i civilima koji su slom obrane Vukovara i Borova naselja dočekali u skloništu negdašnjeg "Borovo commercea" u krugu "Borova".
OSIJEK
Počasni predsjednik HSP-a Anto Đapić današnjom je nepravomoćnom odlukom osječkog Općinskog suda oslobođen optužbe da je izjavama u tisku oklevetao bivšu saborsku zastupnicu i predsjednicu HSP-a "Dr. Ante Starčević" Ružu Tomašić. Tomašić je tužila Đapića zbog izjava u jednom dnevnom listu, iz kolovoza 2009. godine, kada je Đapić uz ostalo rekao kako Tomašić saborsku mirovinu nije ostvarila na temelju zakona već posebne Vladine uredbe, te zapitao što je Tomašić odradila za HDZ? Sudsko vijeće zaključilo je kako nije dokazano da je okrivljenik počinio spomenuto kazneno djelo, jer je spornu izjavu postavio u obliku pitanja i nije ništa konkretizirao te da je razgovor s novinarom obavljen telefonski, pri čemu su iskorišteni samo pojedini dijelovi, a članak nije autoriziran. Sud je odlučio kako je privatna tužiteljica Ruža Tomašić dužna nadoknaditi troškove sudskog postupka te Đapićeve odvjetnice u ukupnom iznosu od 7.200 kuna. U izjavi novinarima Đapić je izrazio zadovoljstvo prvostupanjskom presudom, istaknuvši da nije oklevetao Ružu Tomašić. "Medijska polemika koju smo imali je sastavni dio politike i nije bilo nikakvoga razloga za ovakav spor", rekao je Đapić.
ZAGREB
Ovogodišnja humanitarna akcija "Korak u život", kojom se prikupljaju sredstva za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, završit će velikim koncertom Zagrebačke filharmonije i američke dive Denyce Graves u KD Vatroslav Lisinski 2. prosinca, na dan kada je prije dvije godina umro maestro Vjekoslav Šutej, veliki prijatelj te akcije od samih njezinih početaka. Najavljujući svečanu završnicu ovogodišnje humanitarne akcije, maestro Ivo Lipanović i ravnatelj Zagrebačke filharmonije Miljenko Puljić na konferenciji za novinare su podsjetili da Denyce Graves uživa jedinstveni zvjezdani status i kod publike i kod kritike. Prepoznata širom svijeta kao jedan od najuzbudljivijih vokalnih zvijezda danas, Graves će na koncertu u Lisinskom izvoditi najljepše songove Georgea Gershwina, Jeromea Kerna i dr. Cijelu će se večer izvoditi američka glazba, standardi dvadesetih i tridesetih godina, brodwayski mjuzikli i drugi songovi, najavio je maestro Lipanović. Aranžmani koje će izvoditi američka diva rađeni su upravo za zagrebački koncert pa će tako oni u Zagrebu imati svjetsku premijeru, rekao je Puljić. Dodao je kako je Denyce Graves vezana za maestra Šuteja, jer ju je kao mladu mezzosopranisticu stavio na veliku pozornicu, otvorivši joj tako karijeru. Akciju organizira Rotary klub Zagreb Kaptol. Jedna stipendija iznosi 1600 kuna mjesečno, što je za trajanje cijelog studija oko 98 tisuća kuna za jednog studenta.