Dow Jones indeks ojačao je 20 bodova, ili 0,18 posto, na 11.559 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,23 posto, na 1.212 bodova, a Nasdaq indeks 0,55 posto, na 2.576 bodova.
Na samom početku jučerašnjeg trgovanja burzovni su indeksi pali oko 1 posto jer je ulagače obeshrabrio oštar pad povjerenja potrošača.
Industrijska grupa Conference Board izvijestila je da je indeks povjerenja potrošača u kolovozu potonuo s 59,2 na svega 44,5 bodova, najnižu razinu u više od dvije godine.
To je posljedica svađa u Washingtonu oko proračunskog deficita i strahovanja od nove recesije. Pad povjerenja mogao bi dovesti do smanjenja potrošnje, što bi negativno utjecalo na gospodarstvo, s obzirom da potrošnja čini oko 70 posto bruto domaćeg proizvoda SAD-a.
Zbog toga su jučer oštro pale cijene dionica trgovačkih lanaca. Dionice Kohla i Lowe's Cosa pojeftinile su više od 2, a Best Buya 0,8 posto.
Ipak, pred kraj trgovanja burzovni su indeksi porasli, nakon što je objavljen zapisnik sa sjednice Feda, održane početkom kolovoza, koji pokazuje da su čelnici središnje banke razmatrali mogućnost uvođenja novih masivnih poticajnih mjera.
Među najvećim dobitnicima bio je jučer industrijski sektor. Cijene dionica Boeinga i Caterpillara porasle s oko 2 posto.
Obujam trgovanja ponovno je bio ispodprosječan. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo oko 7,2 milijarde dionica, dok je lani prosječan dnevni obujam iznosio 8,47 milijardi.
I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 2,70 posto, na 5.268 bodova, a pariški CAC 0,18 posto, na 3.159 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je, pak, 0,46 posto, na 5.643 boda.