LONDON - Rast gospodarstva eurozone usporio je u lipnju pritisnut naglim usporavanjem aktivnosti u industrijskom sektoru, pokazale su prve procjene instituta Markit. Indeks menadžera nabave (PMI) koji izrađuje taj institut spustio se u lipnju na najnižu razinu u 20 mjeseci od 53,6 bodova, s 55,8 bodova u svibnju. Najveći je uteg industrijski sektor, gdje su aktivnosti kliznule na najnižu razinu od rujna 2009., dok je izvedba uslužnog sektora bila nešto bolja, uz klizanje aktivnosti na najnižu razinu u šest mjeseci, priopćio je Markit. Ako se izuzmu Njemačka i Francuska, eurozona je prvi put zabilježila pad aktivnosti od studenog 2009., upozoravaju. "Snažan gospodarski rast eurozone posustaje u protekla dva mjeseca zabrinjavajućim tempom", zaključuje glavni ekonomist insituta Chris Williamson. Dodaje da čak i njemački industrijski sektor, motor oporavka u regiji, bilježi značajno pogoršanje u stavci proizvodnje i rasta novih narudžbu, dobrim dijelom zbog ozbiljnog slabljenja rasta izvoznih narudžbi.
WASHINGTON - Američki bruto domaći proizvod (BDP) u prvom je tromjesečju porastao za 1,9 posto na godišnjoj razini, nešto više od prvotno procijenjenih 1,8 posto, pokazali su konačni podaci američke vlade. Premda je stopa rasta blago revidirana naviše, u skladu s očekivanjima ekonomista, rast najvećeg svjetskog gospodarstva ostao je anemičan. Usporedbe radi, u zadnjem tromjesečju prošle godine stopa rasta iznosila je 3,1 posto. Podršku rastu u prva tri ovogodišnja mjeseca pružili su, snažnija od prvotno procjenjene, akumulacija poslovnih zaliha, veće usporavanje uvoza i manji od očekivanog pad u sektoru stambene izgradnje, dok je rast poslovne potrošnje revidiran naniže. Poslovne zalihe uvećane su za 55,7 milijardi dolara, dok se ranija procjena kretala oko 52,2 milijarde dolara. Poslovna ulaganja porasla su za svega dva posto, jer se potrošnja na opremu i softver pokazala slabijom od prvotno prognozirane. Osobna potrošnja, inače zaslužna za više od dvije trećine američkih gospodarskih aktivnosti, uvećana je za 2,2 posto.
BRUXELLES - Zastupnici Europskog parlamenta žele da proračun za poljoprivredu EU-a ostane nepromijenjen do 2020. kako bi poljoprivrednici mogli osigurati sigurnu opskrbu hranom, zaštitu okoliša i stvaranje novih radnih mjesta, te u cilju konkurentnosti europskog poljoprivrednog sektora, stoji na web stranici Europskog parlamenta. Zastupnici su se složili da bi trebao postojati maksimalni iznos izravnih plaćanja po poljoprivredniku, ali naglašavaju da bi nova pravila morala uzeti u obzir veličinu zemljišta, broj zaposlenih i mjere zaštite okoliša. U cilju sigurne opskrbe mlijekom, zastupnici traže od Komisije da nadzire tržište mlijeka i koristi odgovarajuće instrumente. Sadašnji sustav kvota treba bi biti ukinut 2014. Europska komisija predstavit će nacrt zakona na jesen, a parlament će zajedno s Vijećem suodlučivati o konačnom sadržaju zakona.
BRUXELLES - Šefovi država i vlada zemalja članica EU-a usvojili su u petak Dunavsku strategiju o razvoju dunavske regije, objavio je u Bruxellesu mađarski premijer Viktor Orban. Orban je održao konferenciju za novinare s predsjednikom Europskog vijeća Hermanom Van Rompuyem i predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barossom na kraju dvodnevnog sastanka na vrhu. U strategiju je uključeno 14 podunavskih zemalja, među kojima osam članica EU-a (Austrija, Bugarska, Češka, Njemačka, Mađarska, Rumunjska, Slovačka i Slovenija) te šest nečlanica (Hrvatska, BiH, Srbija, Moldavija, Crna Gora i Ukrajina). U regiji živi 115 milijuna stanovnika.
MILANO/NEW YORK - Agencija Moody's upozorila je da bi mogla sniziti rejtinge 16 talijanskih banaka slijedom nedavnog sličnog upozorenja u vezi s rejtingom talijanskih državnih obveznica. U izvješću objavljenom u četvrtak navečer Moody's Investors Service uvrstio je dugoročne rejtinge obveznica i depozita 16 talijanskih banaka i dvije financijske institucije povezane s talijanskom vladom na popis za razmatranje radi mogućeg sniženja. Skupina banaka uključuje, između ostalog, i Intesu Sanpaolo, dok je rejting UniCredita uvršten na razmatranje poslovanja na matičnom, talijanskom tržištu gdje je bančine rezultate pritisnula visoka razina loših zajmova. Zbog Moody'sovog je upozorenja u petak naglo pala vrijednost dionica talijanskih banaka na Milanskoj burzi. Tako su oko podneva dionice UniCredita bile u minusu 8,9 posto, a one Intese Sanpaolo oslabile su 7,2 posto. Nakratko je bila obustavljena i trgovina tim dvjema dionicama.