FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30

ZAGREB, 10. lipnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

BEČ - Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) potvrdila je u petak važeće prognoze o rastu svjetske potražnje za naftom u ovoj godini ali je upozorila da bi više cijene mogle nagristi potrošnju. Ako cijene nafte na međunarodnim tržištima ostanu povišene, to bi moglo pojačati rizik smanjenja svjetske potražnje za tim energentom, izvijestio je OPEC u redovnom mjesečnom izvješću o tržištima nafte. U kartelu procjenjuju da će se svjetska potražnja za naftom u ovoj godini povećati za 1,59 posto ili 1,38 milijuna barela dnevno na ukupno 88,14 milijuna barela dnevno. Time je blago naniže revidirana ranija prognoza o povećanju potražnje za 1,63 posto ili 1,41 milijuna barela dnevno. Potražnju u budućnosti teško je prognozirati zbog snažnih oscilacija cijena na tržištima. Mnoge varijable utječu na naftnu potražnju u svijetu. Japanski potres i gospodarska nesigurnost u Sjedinjenim Državama rezultiraju kontinuiranim prilagodbama procjena o potražnji i generiraju rizik smanjenja godišnje prognoze, napominju u OPEC-u.

FRANKFURT - Kolektivni proračunski manjak eurozone trebao bi do 2013. pasti ispod 3,0 posto BDP, izjavio je u petak predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet. "Nedavne prognoze navode na zaključak da je eurozona u cjelini na dobrom putu da do 2013. svede deficit ispod referentne vrijednosti od 3,0 posto BDP-a i da zaustavi negativnu dinamiku zaduživanja koju je potaknula financijska kriza", rekao je Trichet na bankarskoj konferenciji u Frankfurtu. Zemlje eurozone moraju držati proračunske manjkove ispod gornje granice od 3,0 posto BDP-a i težiti uravnoteženim proračunima ili čak viškovima u razdobljima gospodarskog rasta. Pritom su gotovo sve prekoračile tu granicu, dijelom zbog povećane javne potrošnje koja je trebala zaštititi gospodarstva od posljedica globalne gospodarske krize. Zemlje kao što su Grčka, Irska i Portugal imaju posebno velike probleme sa smanjenjem deficita, a vodeća zemlja u eurozoni Njemačka usvojila je zakon koji de facto sili vladu da ga do 2016. svede na nulu. Trichet je upozorio vlasti eurozone da ne spavaju na lovorikama jer tri zadužene zemlje moraju još provesti strukturne reforme za poticanje rasta i zapošljavanja, te obuzdati rastući javni dug.

BUDIMPEŠTA - Mađarska će iskoristiti mogućnost prodaje 25-postotnog udjela plus jedan glas u Budimpeštanskoj zračnoj luci u vrijednosti 36,6 milijardi forinti (201 milijun dolara) njemačkoj građevinskoj grupi Hochtief. Ministarstvo razvoja objavilo je u petak da će udio biti prodan jer "ne jamči značajno pravo glasa u strateškim operacijama Budimpeštanske zračne luke". Opcija prodaje može se iskoristiti do 18. lipnja, priopćilo je ministarstvo, dodajući da mađarski ogranak Hochtiefa, vlasnik 37,3 posto udjela u operateru zračne luke, ima obvezu kupiti manjinski udio. Prethodna vlada prodala je u prosincu 2005. godine 75-postotni udio u operateru budimpeštanske međunarodne zračne luke britanskom operateru BAA za 464,5 milijarde forinti. Zračna luka mijenjala vlasnika nekoliko puta. Ministarstvo razvoja konstatiralo je da je prva prodaja 2005. bila "neodgovoran" potez i da je manjinski udio koji je ostao u državnim rukama značajno izgubio na vrijednosti. Ministarstvo je priopćilo da nije u mogućnosti otkupiti većinski paket dionica budući da Hochtief želi prodati svoj udio u zračnoj luci u odvojenoj transakciji na međunarodnim tržištima.

LONDON - Euro je oslabio prema dolaru na međunarodnim tržištima valuta nakon što je prognoza Europske središnje banke (ECB) o blagoj inflaciji u dugoročnoj perspektivi prigušila tržišna očekivanja u pogledu podizanja kamatnjaka u eurozoni, kazali su trgovci. Euro je tako oslabio prema dolaru na 1,4469 dolara. Američka je valuta istodobno oslabila prema jenu, kliznuvši na 80,06 jena. ECB zadržao je u četvrtak kamatnjake u eurozoni na važećoj razini od 1,25 posto. Potom je predsjednik ECB-a Jean-Claude Trichet na redovnoj konferenciji za novinstvo izjavio da banka inzistira na 'vrlo pozornom praćenju' inflacije, što obično signalizira skoro podizanje kamatnjaka. Iako je Trichetov signal bio u skladu s očekivanjima tržišta, euro se nakon sastanka našao pod pritiskom. Dolar je pak zabilježio neujednačenu izvedbu nakon što su službeni podaci pokazali oštar pad američkog trgovinskog deficita u travnju, s izvozom na rekordnoj razini i padom uvoza.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙