Na proslavi ove jedinstvene obljetnice okupilo se više od 2.500 sudionika, radnika svih Kraševih tvrtki iz Hrvatske i regije, poslovnih partnera Kraša i drugih gostju.
Kraš će ovu i ujedno svoju 100. godinu, kako je rekao predsjednik njegove Uprave Nadan Vidošević, zahvaljujući svom konzervatizmu završiti kao pobjednik u krizi, za koju ocjenjuje da će se u Hrvatskoj još produbljivati.
Za konditorsku industriju kaže da se danas našla u 'škarama' primarne proizvodnje i trgovine, te da se rast cijena sirovina s jedne strane nije mogao cjenovno kompenzirati s druge strane, čemu je prvenstveno pridonijela globalna konkurencija.
Proizvodnja se stoga nalazi u potpuno novoj situaciji i treba se naučiti racionalizirati sve rashode te pokušati biti dodatno inovativan za obraniti postojeće i steći nova tržišta.
Ipak, sve se to još ne odražava toliko na prihode Kraša, jer ih uspijevaju zadržati na zadovoljavajućoj razini, ali se definitivno odražava na profit.
Za Eko selo Bratinu Vidošević je kazao da je to dio marketinga i prezentacije Kraša, kojim je tvrtka pokazala svoju inovativnost i društvenu odgovornost.
Prvobitna namjera pri kupnju zemljišta krajem 2006., na kojem se selo prostire, od oko 500 hektara, bila je da se s vremenom tu preseli proizvodnja, ali su se u međuvremenu odlučili izgraditi eko selo koje u drvenim apartmanima nudi smještaj za 80 osoba. Tu su i dječja igrališta, sportski tereni, zoološki vrt, restorani, kao i posebna kuća za mladence koji se mogu i vjenčati u tom selu u novoizgrađenoj crkvici koja će se zvati Blaženi Ivan Pavao II.
U sklopu je i ekološka proizvodnja povrća i voća, štale s kravama koje su uvezli iz Francuske, te najmoderniji sustav za navodnjavanje.
Za sada u to eko selo mogu dolaziti samo organizirane grupe, dok se komercijalni rad očekuje na jesen ove godine.
U daljim planovima je i uređenje sportskog kampusa s nekoliko igrališta u kojem bi se reprezentacije i druge sportske ekipe pripremale za natjecanja. Namjera je da nakon nekog vremena Kraš sve to da u najam.