ZAGREB - Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko izjavio je sinoć u razgovoru za Dnevnik Nove TV kako ima pouzdanu informaciju da je hrvatski branitelj Tihomir Purda 13. srpnja 2007. obaviješten da se nalazi na Interpolovoj crvenoj tjeralici. Na novinarsku primjedbu da je Purda za mnoge građane ove zemlje žrtvovan, izdan i primjer nepravde, Karamarko je rekao da to jednostavno nije istina. "Evo, ja sad prvi put objavljujem ekskluzivno da imam pouzdanu informaciju, dokument koji govori da je gospodin Purda 13. srpnja 2007., istodobno kad i gospodin Janjić (Petar Janjić Tromblon), obaviješten da se nalazi na Interpolovoj crvenoj tjeralici", kazao je Karamarko. Nije želio odgovoriti je li Purdu o tome obavijestio netko iz sustava. "Ja sad ne bih komentirao tko ga je izvijestio. Imamo prilično točnu informaciju da je on taj podatak znao", kazao je. Upitan shvaća li ozbiljno spominjanje oružja na braniteljskim skupovima, rekao je da na takvim skupovima, nabijenim emocijama, kojima je podloga u osjećaju nepravde, ima povišenih tonova, napetosti i da su moguće i takve reakcije i rečenice, ali kako ne ocjenjuje da se zvecka oružjem. Na novinarski upit je li to samo bunt dijela branitelja ili iza toga stoje političke grupacije s obzirom na to da smo u izbornoj godini, rekao je da dijelom to mnogima korisiti ili bi htjeli da im koristi, ili bi to htjeli iskorisititi.
ZAGREB - Bosanskohercegovački odvjetnik Tihomira Purde Josip Muselimović izjavio je sinoć da hrvatski branitelj Tihomir Purda, koji se nalazi u ekstradicijskom pritvoru u BiH, nije znao 2007. da je za njim raspisana tjeralica. Muselimović je to rekao Hini u telefonskoj izjavi komentirajući izjavu hrvatskog ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka da je Purda 13. srpnja 2007. obaviješten da se nalazi na Interpolovoj crvenoj tjeralici. "S njim (Purdom) razgovarao sam u nekoliko navrata, nikad mi to nije rekao, a da je imao to saznanje, vjerojatno bi mi rekao", kazao je Muselimović. Dodao je da mu je Purda jedino rekao da je nakon primanja mirovine odlazio u šoping-centar u Bosnu i Hercegovinu jer mu je tamo bilo pogodnije. Krešimir Krsnik, Purdin zagrebački odvjetnik, kazao je kako je "moguće da se politika zbog nezadovoljstva braniteljskih udruga malo prestrašila jer su sadašnje izjave u dubokom raskoraku s onim što su tvrdili do sada". Karamarko je danas odbacio tvrdnje da je Purda žrtvovan, izdan i da je primjer nepravde. "Evo ja sad prvi put objavljujem ekskluzivno da imam pouzdanu informaciju, dokument koji govori da je gospodin Purda 13. srpnja 2007., istodobno kad i gospodin Janjić, obaviješten da se nalazi na Interpolovoj crvenoj tjeralici", kazao je Karamarko za Dnevnik Nove TV. Nije želio odgovoriti je li Purdu o tome obavijestio netko iz sustava. "To sad ja ne bih komentirao tko ga je izvijestio. Imamo prilično točnu informaciju da je on taj podatak znao", kazao je.
ZAGREB - Potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks izjavio je sinoć, pošto je državno odvjetništvo odbacilo njegovu odgovornost za stradanje srpskih civila 1991., da je njegovo sudjelovanje u Domovinskom ratu "čisto kao suza". "Ja sam ponosan na svoje sudjelovanje u Domovinskom ratu, na svoj doprinos u slamanju srpske agresije i agresije jugoslavenske armije na Osijek, na Slavoniju, na Hrvatsku i nakon ovih istražnih izvida moje je sudjelovanje u Domovinskom ratu čisto kao suza", kazao je Šeks za središnji Dnevnik HTV-a. Izrazio je nadu da će ovih dana uskoro biti stavljena "točka na i" i da će završiti oslobađanjem nevinih hrvatskih branitelja Tihomira Purde i Veljka Marića. Osječko Županijsko državno odvjetništvo izvijestilo je danas da na temelju dosad utvrđenih činjenica i prikupljenih podataka nema osnova za sumnju kako postoji kaznena odgovornost Vladimira Šeksa za stradanje civilnih osoba srpske nacionalnosti u istočnoj Slavoniji 1991.
OSIJEK - Osječko Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) izvijestilo je jučer da na temelju dosad utvrđenih činjenica i prikupljenih podataka nema osnova za sumnju kako postoji kaznena odgovornost potpredsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa za stradavanje civilnih osoba srpske nacionalnosti na području istočne Slavonije tijekom 1991. godine. U priopćenju za javnost ŽDO-a navodi se kako je, u povodu podneska udruge Inicijative mladih za ljudska prava i u vezi s navodima u izvješću Amnesty Internationala u kojima se među ostalim spominje potpredsjednik Hrvatskoga sabora Vladimir Šeks u kontekstu moguće odgovornosti za stradavanje civila srpske nacionalnosti u istočnoj Slavoniji tijekom 1991., Državno odvjetništvo prikupilo je obavijesti od 13 osoba koje imaju saznanja o spomenutim događajima. "Iz provedenih izvida i dokaznih radnji te prikupljenih podataka, dokumenata i drugih dokaza Državno odvjetništvo ne nalazi osnova za daljnje postupanje jer na temelju dosad utvrđenih činjenica i prikupljenih podataka Državno odvjetništvo nema osnova za sumnju kako postoji kaznena odgovornost Vladimira Šeksa za stradavanje civilnih osoba srpske nacionalnosti na području istočne Slavonije tijekom 1991. godine", ističe se u priopćenju.
ZAGREB - Ministarstvo branitelja zaprimilo je u proteklih godinu dana 195 prijava na status branitelja, zbog kojih su neke osobe izgubile braniteljski status, rekao je danas ministar Tomislav Ivić, koji je još jednom pozvao građane da prijave sve sumnjive slučajeve. "Svaku prijavu, bez obzira bila ona anonimna ili potpisana, prosljeđujemo nadležnim tijelima na provjeru", kazao je Ivić novinarima u Hrvatskom saboru nakon što je pred Nacionalnim vijećem za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije podnio izvješće svoga ministarstva o antikorupcijskim mjerama poduzetima u protekloj godini. Na pitanje koliko je branitelja na temelju podnesenih prijava izgubilo svoj status, Ivić je rekao kako postoje privremeni rezultati o kojima još ne želi govoriti. "Ne mogu vam konkretno reći, ali događalo se da na temelju prijava građani gube status i prava koja proizlaze iz zakonskih propisa“, rekao je Ivić te dodao kako će se točne brojke znati u onom trenutku kada svi podaci, od navedenih 195 prijava, budu sistematizirani, te da će o tome potom obavijestiti i javnost. Ministar je podsjetio i na javni poziv građanima i institucijama da prijave Ministarstvu podatke o onima koji su na osnovi lažnih dokaza stekli status ili pravo branitelja, istaknuvši kako jamče da će svaka prijava biti istražena.
ZAGREB - Hrvatska je u okviru projekta jačanja regionalne suradnje te zahvaljujući svojim rezultatima jučer proglašena Regionalnim zdravstvenim centrom za razvoj programa darivanja i transplantaciju organa, u okviru Zdravstvene mreže zemalja jugoistočne Europe, izvijestila je danas na konferenciji za novinare Nacionalna transplantacijska koordinatorica Mirela Bušić. Istaknula je kako to znači da je Hrvatska zemlja predvodnica koja će osnažiti i ojačati regionalnu suradnju i pružiti svu potrebnu pomoć zemljama u regiji da prate, slijede, odnosno nastoje dosegnuti hrvatske rezultate u području darivanja i presađivanja organa te svojim građanima osigurati veću dostupnost transplantacijskih usluga. Ocijenila je da su ti izvrsni rezultati plod desetogodišnjeg rada, ulaganja i uvođenja mjera po čemu se Hrvatska u 2010. svrstala uz bok vodećih zemalja u svijetu, uz Španjolsku i Portugal. Rekla je kako je uspjehu najviše pridonio organizacijski model koji je pomogao struci, tako da već dugo godina postiže sjajne rezultate koji su na razini uspješnosti drugih europskih zemalja. Istaknula je kako su i pojačane financijske mjere (godišnje povećanje s 45 na 80 milijuna kuna za transplantacijske usluge) pomogle da se taj program u potpunosti razvije. "Hrvatska je u ovom trenutku treća u svijetu po broju darovatelja. U prošloj je godini bilo 28 darovatelja na milijun stanovnika i više od 80 transplantacija na milijun stanovnika - to su rezultati koji nas smještaju u sam svjetski vrh", istaknula je Bušić. Rekla je da je od lanjskih ukupno 394 bilo više od 100 transplantacija jetre, 240 transplantacija bubrega i 36 transplantacija srca.
ZAGREB - Policija je zbog remećenja javnog reda i mira jučer privela pet sudionika današnjega protuvladina prosvjednog skupa na zagrebačkome Gornjem gradu, među kojima je i organizator prosvjeda, i nad njima će se provesti prekršajna obrada, potvrdila je Hini glasnogovornica zagrebačke policije Jelena Bikić. Po policijskoj procjeni prosvjedovalo je oko 300 prosvjednika. U 15,15 sati prosvjed je završio, prosvjednici su se razišli i uklonjene su policijske zapreke. U prosvjedu nije bilo ozlijeđenih osoba. Prosvjed nije bio prijavljen policiji.
ZAGREB - Knjiga publicističkih tekstova zadarskog književnika Tomislava Marijana Bilosnića "Zvonko Bušić – Kronika o povratku Zvonka Bušića u Domovinu – Dokumenti" predstavljena je sinoć u Hrvatskoj kulturnoj zakladi u Zagrebu. O knjizi su govorili kritičari Mate Kovačević, Damir Pešorda i autor, a publici se obratio i Zvonko Bušić. Kovačević je istaknuo kako se čitajući Bilosnićevu knjigu nameće povijesna analogija sa slučajem kad Habsburgovci zbog svojih interesa uništili vodeće hrvatske obitelji Zrinskih i Frankopana. "Za sličnom se idejom u prošlom stoljeću poveo i jugoslavenski diktator Josip Broz Tito provodeći velikosrpsku politiku", rekao je dodavši kako se on ustremio na progon i likvidaciju pripadnika obitelji Bušić. Kovačević je ocijenio kako se nije radilo samo o Bušićima nego i o svakom onom tko je nosio ideju samostalne hrvatske države. Po Pešordinim riječima Bušić je pothvat platio višegodišnjom robijom, a ljubav koju je gajio prema Hrvatskoj vratila ga je nakon višegodišnje robije u slobodnu zemlju. Govoreći o današnjem političkom stanju Bušić je istaknuo kako se hrvatski branitelji nalaze u vrlo nezavidnu i ponižavajućem položaju. Pozvao je predstavnike braniteljskih udruga i političkih stranaka koji su nazočili predstavljanju knjige na osnivanje zajedničke izborne fronte, kako bi na sljedećim izborima mogli u Saboru zastupati one koji su svoje živote uložili u temelje slobodne i neovisne hrvatske države.
ZAGREB - Kasum Cana, umjetnik i romski aktivist, umro je danas u Zagrebu, doznaje se od zagrebačke policije. Glasnogovornica zagrebačke policije Jelena Bikić rekla je Hini da očividom nisu pronađeni tragovi nasilja, a obdukcija će utvrditi uzrok smrti. Četrdesettrogodišnji Cana umro je u stanu prijateljice, koja je zvala hitnu pomoć, nakon čega je došla i policija. Kasum Cana rođen je u Prizrenu u romskoj zanatlijskoj obitelji. Zbog političke situacije na Kosovu napušta školovanje i rodni grad te 1984. dolazi u Zagreb gdje se zapošljava kao soboslikar i ličilac. Uskoro postaje slobodnim umjetnikom. Slika, fotografira i piše poeziju na romskom. Također piše u časopisima Roma te prevodi na romskom jeziku. Jedan je od prvih članova Saveza udruženja Roma Hrvatske. Bio je predsjednik Centra kulture Roma Hrvatske "Romano Centro" te predsjednik gradske i županijske organizacije Stranke Roma Hrvatske i član Vijeća nacionalne manjine Roma grada Zagreba.