ZAGREB - Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko izjavio je večeras u razgovoru za Dnevnik Nove TV kako ima pouzdanu informaciju da je hrvatski branitelj Tihomir Purda 13. srpnja 2007. obaviješten da se nalazi na Interpolovoj crvenoj tjeralici. Na novinarsku primjedbu da je Purda za mnoge građane ove zemlje žrtvovan, izdan i primjer nepravde, Karamarko je rekao da to jednostavno nije istina. "Evo, ja sad prvi put objavljujem ekskluzivno da imam pouzdanu informaciju, dokument koji govori da je gospodin Purda 13. srpnja 2007., istodobno kad i gospodin Janjić (Petar Janjić Tromblon), obaviješten da se nalazi na Interpolovoj crvenoj tjeralici", kazao je Karamarko. Nije želio odgovoriti je li Purdu o tome obavijestio netko iz sustava. "Ja sad ne bih komentirao tko ga je izvijestio. Imamo prilično točnu informaciju da je on taj podatak znao", kazao je. Upitan shvaća li ozbiljno spominjanje oružja na braniteljskim skupovima, rekao je da na takvim skupovima, nabijenim emocijama, kojima je podloga u osjećaju nepravde, ima povišenih tonova, napetosti i da su moguće i takve reakcije i rečenice, ali kako ne ocjenjuje da se zvecka oružjem. Na novinarski upit je li to samo bunt dijela branitelja ili iza toga stoje političke grupacije s obzirom na to da smo u izbornoj godini, rekao je da dijelom to mnogima korisiti ili bi htjeli da im koristi, ili bi to htjeli iskorisititi.
ZAGREB - Bosanskohercegovački odvjetnik Tihomira Purde Josip Muselimović izjavio je večeras da hrvatski branitelj Tihomir Purda, koji se nalazi u ekstradicijskom pritvoru u BiH, nije znao 2007. da je za njim raspisana tjeralica. Muselimović je to rekao Hini u telefonskoj izjavi komentirajući izjavu hrvatskog ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka da je Purda 13. srpnja 2007. obaviješten da se nalazi na Interpolovoj crvenoj tjeralici. "S njim (Purdom) razgovarao sam u nekoliko navrata, nikad mi to nije rekao, a da je imao to saznanje, vjerojatno bi mi rekao", kazao je Muselimović. Dodao je da mu je Purda jedino rekao da je nakon primanja mirovine odlazio u šoping-centar u Bosnu i Hercegovinu jer mu je tamo bilo pogodnije. Krešimir Krsnik, Purdin zagrebački odvjetnik, kazao je kako je "moguće da se politika zbog nezadovoljstva braniteljskih udruga malo prestrašila jer su sadašnje izjave u dubokom raskoraku s onim što su tvrdili do sada". Karamarko je danas odbacio tvrdnje da je Purda žrtvovan, izdan i da je primjer nepravde. "Evo ja sad prvi put objavljujem ekskluzivno da imam pouzdanu informaciju, dokument koji govori da je gospodin Purda 13. srpnja 2007., istodobno kad i gospodin Janjić, obaviješten da se nalazi na Interpolovoj crvenoj tjeralici", kazao je Karamarko za Dnevnik Nove TV. Nije želio odgovoriti je li Purdu o tome obavijestio netko iz sustava. "To sad ja ne bih komentirao tko ga je izvijestio. Imamo prilično točnu informaciju da je on taj podatak znao", kazao je.
ZAGREB - Potpredsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks izjavio je večeras, pošto je državno odvjetništvo odbacilo njegovu odgovornost za stradanje srpskih civila 1991., da je njegovo sudjelovanje u Domovinskom ratu "čisto kao suza". "Ja sam ponosan na svoje sudjelovanje u Domovinskom ratu, na svoj doprinos u slamanju srpske agresije i agresije jugoslavenske armije na Osijek, na Slavoniju, na Hrvatsku i nakon ovih istražnih izvida moje je sudjelovanje u Domovinskom ratu čisto kao suza", kazao je Šeks za središnji Dnevnik HTV-a. Izrazio je nadu da će ovih dana uskoro biti stavljena "točka na i" i da će završiti oslobađanjem nevinih hrvatskih branitelja Tihomira Purde i Veljka Marića. Osječko Županijsko državno odvjetništvo izvijestilo je danas da na temelju dosad utvrđenih činjenica i prikupljenih podataka nema osnova za sumnju kako postoji kaznena odgovornost Vladimira Šeksa za stradanje civilnih osoba srpske nacionalnosti u istočnoj Slavoniji 1991.
OSIJEK - Osječko Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) izvijestilo je danas da na temelju dosad utvrđenih činjenica i prikupljenih podataka nema osnova za sumnju kako postoji kaznena odgovornost potpredsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa za stradavanje civilnih osoba srpske nacionalnosti na području istočne Slavonije tijekom 1991. godine. U priopćenju za javnost ŽDO-a navodi se kako je, u povodu podneska udruge Inicijative mladih za ljudska prava i u vezi s navodima u izvješću Amnesty Internationala u kojima se među ostalim spominje potpredsjednik Hrvatskoga sabora Vladimir Šeks u kontekstu moguće odgovornosti za stradavanje civila srpske nacionalnosti u istočnoj Slavoniji tijekom 1991., Državno odvjetništvo prikupilo je obavijesti od 13 osoba koje imaju saznanja o spomenutim događajima. "Iz provedenih izvida i dokaznih radnji te prikupljenih podataka, dokumenata i drugih dokaza Državno odvjetništvo ne nalazi osnova za daljnje postupanje jer na temelju dosad utvrđenih činjenica i prikupljenih podataka Državno odvjetništvo nema osnova za sumnju kako postoji kaznena odgovornost Vladimira Šeksa za stradavanje civilnih osoba srpske nacionalnosti na području istočne Slavonije tijekom 1991. godine", ističe se u priopćenju.
ZAGREB - Ministarstvo branitelja zaprimilo je u proteklih godinu dana 195 prijava na status branitelja, zbog kojih su neke osobe izgubile braniteljski status, rekao je danas ministar Tomislav Ivić, koji je još jednom pozvao građane da prijave sve sumnjive slučajeve. "Svaku prijavu, bez obzira bila ona anonimna ili potpisana, prosljeđujemo nadležnim tijelima na provjeru", kazao je Ivić novinarima u Hrvatskom saboru nakon što je pred Nacionalnim vijećem za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije podnio izvješće svoga ministarstva o antikorupcijskim mjerama poduzetima u protekloj godini. Na pitanje koliko je branitelja na temelju podnesenih prijava izgubilo svoj status, Ivić je rekao kako postoje privremeni rezultati o kojima još ne želi govoriti. "Ne mogu vam konkretno reći, ali događalo se da na temelju prijava građani gube status i prava koja proizlaze iz zakonskih propisa“, rekao je Ivić te dodao kako će se točne brojke znati u onom trenutku kada svi podaci, od navedenih 195 prijava, budu sistematizirani, te da će o tome potom obavijestiti i javnost. Ministar je podsjetio i na javni poziv građanima i institucijama da prijave Ministarstvu podatke o onima koji su na osnovi lažnih dokaza stekli status ili pravo branitelja, istaknuvši kako jamče da će svaka prijava biti istražena.
ZAGREB - Nacionalno vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije jednoglasno je danas prihvatilo izvješća o provedbi antikorupcijskih mjera iz područja odgovornosti ministarstava zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva te obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, a u raspravi je posebno istaknuto značenje posebne službe ministarstva branitelja koja rješava anonimne prijave na status branitelja. "U siječnju prošle godine osnovana je posebna agencija na razini ministarstva kojoj je zadaća rješavanje svih bilo anonimnih bilo potpisanih prijava koje ukazuju na nezakonito stjecanje statusa prava branitelja", istaknuo je, predstavljajući izvješće, ministar Tomislav Ivić. Pojasnio je i da je prije godinu dana ustrojena i evidencija tih prijava, po kojoj je urudžbirano ukupno 195 potpisanih ili anonimnih prijava protiv 580 osoba. Odgovarajući na konstataciju članice Vijeća Smiljanke Škugor Hrnčević, da ta brojka i nije tako velika koliko se u javnosti priča o prevelikom broju branitelja, Ivić je rekao i da su sve prijave proslijeđene MORH-u i MUP-u. "Iz izvješća se vidi da je to u nekim slučajevima rezultiralo gubitkom statusa", istaknuo je Ivić.
ZAGREB - Hrvatska je u okviru projekta jačanja regionalne suradnje te zahvaljujući svojim rezultatima danas proglašena Regionalnim zdravstvenim centrom za razvoj programa darivanja i transplantaciju organa, u okviru Zdravstvene mreže zemalja jugoistočne Europe, izvijestila je danas na konferenciji za novinare Nacionalna transplantacijska koordinatorica Mirela Bušić. Istaknula je kako to znači da je Hrvatska zemlja predvodnica koja će osnažiti i ojačati regionalnu suradnju i pružiti svu potrebnu pomoć zemljama u regiji da prate, slijede, odnosno nastoje dosegnuti hrvatske rezultate u području darivanja i presađivanja organa te svojim građanima osigurati veću dostupnost transplantacijskih usluga. Ocijenila je da su ti izvrsni rezultati plod desetogodišnjeg rada, ulaganja i uvođenja mjera po čemu se Hrvatska u 2010. svrstala uz bok vodećih zemalja u svijetu, uz Španjolsku i Portugal. Rekla je kako je uspjehu najviše pridonio organizacijski model koji je pomogao struci, tako da već dugo godina postiže sjajne rezultate koji su na razini uspješnosti drugih europskih zemalja. Istaknula je kako su i pojačane financijske mjere (godišnje povećanje s 45 na 80 milijuna kuna za transplantacijske usluge) pomogle da se taj program u potpunosti razvije. "Hrvatska je u ovom trenutku treća u svijetu po broju darovatelja. U prošloj je godini bilo 28 darovatelja na milijun stanovnika i više od 80 transplantacija na milijun stanovnika - to su rezultati koji nas smještaju u sam svjetski vrh", istaknula je Bušić. Rekla je da je od lanjskih ukupno 394 bilo više od 100 transplantacija jetre, 240 transplantacija bubrega i 36 transplantacija srca.
ZAGREB - Panel-diskusija o „Proračunu kao instrumentu za vođenje razvojne politike u gradu te ograničenja i mogućnosti“ održana je danas na zagrebačkom Pravnom fakultetu. Profesorica na poslijediplomskom studiju Pravnog fakulteta Dubravka Jurlina-Alibegović je istaknula kako u gradskim proračunima više od polovice ukupnih prihoda čine prihodi na visinu kojih gradovi ne mogu utjecati. „Središnja država ograničuje i zaduživanje gradova“, rekla je, ocijenivši kako je fiskalna snaga gradova različita te da 77 od ukupno 127 gradova ima ispodprosječan fiskalni kapacitet. Po njezinim riječima oko polovice ukupnih rashoda odnosi se na tekuće rashode, odnosno na dio za plaće i materijalne troškove. Istaknula je i kako razvojni rashodi čine manje od četvrtine ukupnih rashoda gradskih proračuna. Ocijenila je također kako je Hrvatska s 10 posto udjela lokalnih proračuna u općem proračunu među zadnjim državama u Europi te dodala kako Slovenija u tom udjelu sudjeluje s 12 do 13, a Danska sa 60 posto. Istaknula je kako je središnja država hrvatskim gradovima ograničuje autonomiju odlučivanja o porezima te napomenula kako takvi zakoni uvjetuju razvojne mogućnosti gradova.
KARLOVAC - Istražnom centru karlovačkoga Županijskog suda Županijsko je državno odvjetništvo podnijelo istražni zahtjev protiv voditelja (1973.) projekta izgradnje Hidroelektrane "Lešće" i trgovačkog društva u Zagrebu zbog osnovane sumnje da su počinili teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti, priopćio je danas DORH. Tridesetosmogodišnjak je osumnjičen da je propustio naložiti da se primjereno označe i zaštite ceste uz akumulacijsko jezero HE "Lešće" pa je odgovoran što je 10. listopada 2010. u Otoku na Dobri u bosiljevskoj općini automobil sletio u vodu i potonuo jer vozačici nije bilo poznato stanje na cesti, niti je ičim upozorena na opasnost. Tada su smrtno stradale dvije od četiri osobe u automobilu. U istražnom zahtjevu piše kako se osnovano sumnja da je 38-godišnjak od 14. lipnja do 10. listopada 2010. kao zaposlenik osumnjičenoga trgovačkog društva na poslovima voditelja projekta izgradnje Hidroelektrane "Lešće" doveo u opasnost život ljudi i imovinu većeg opsega propustivši naložiti da se na primjeren način označe ceste koje su trajno izvan uporabe, jer ulaze u akumulacijsko jezero. Osumnjičen je, kako se nadalje obrazlaže, da su mu u skladu s glavnimm projektom, među ostalim, bili povjereni i "poslovi provjere provedbe mjera zaštite na radu u fazi uporabe objekta".
PLOVANIJA - Istarska i riječka policija razotkrila je šesteročlanu skupinu, od kojih je pet iz Poreča i jedan sa srbijanskim i slovenskim državljanstvom, zbog pucnjave kod casina u Plovaniji u lipnju prošle godine, izvijestila je danas istarska policija. Među njima je i 26-godišnjak iz Poreča, osumnjičen da je provaljivao u bankomate u Tinjanu i Svetom Lovreču u siječnju i veljači ove godine, koji je bio u bijegu. Policija je nakon istrage istražnom sucu Županijskog suda u Puli privela četiri osobe. Kako je javila policija, tridesetrogodišnjak iz Poreča, osumnjičen za pokušaj ubojstva i dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom na parkiralištu casina u Plovaniji, izdržava zatvorsku kaznu u Austriji, a 42-godišnji srbijanski i slovenski državljanin u bijegu je te policija za njim traga. Istarska je policija utvrdila osnovanu sumnju da je 33-godišnjak iz Poreča 4. lipnja prošle godine oko 22 sata na parkiralištu casina ispalio nekoliko hitaca prema 33-godišnjaku iz Zagreba. U pucnjavi je oštećen automobil u kojem se Zagrepčanin nalazio te stakla na casinu. Prijeporni pištolj je 33-godišnjak dao na čuvanje 31-godišnjaku iz Poreča pa je i on počinio kazneno djelo pomoći počinitelju nakon počinjenja kaznenog djela.
ZAGREB - Ugledni hrvatski slikar, grafičar i oblikovatelj Ivan Picelj umro je noćas u Zagrebu u 87. godini, potvrdila je umjetnikova obitelj. Rođen je u Okučanima 1924., studirao je na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti od 1943. do 1946. i jedan je od osnivača skupine EXAT 51, s kojom je izlagao u Zagrebu i opredijelio se za apstraktnu umjetnost. Pripada utemeljiteljima pokreta "Nove tendencije", unutar kojeg je stvarao programirana djela kojima je istraživao vizualnu percepciju, ritmove, pomake te organizirao izložbe tog pokreta u Zagrebu. Izradbom plakata, opremom knjiga i izložbenih kataloga unaprijedio je vizualnu kulturu grafičkoga oblikovanja zagovarajući ravnopravnost primijenjene umjetnosti, ističe likovna kritika. Objavio je više grafičkih mapa u tehnici sitotiska. U slikarstvu je razvijao geometrijsku apstrakciju, ishodišta je pronalazio u općim načelima konstruktivizma i minimalizma, a temeljni su mu postupci redukcija oblika na geometrijske elemente. Picelj je izrađivao reljefe i objekte u drvu i kovini. Osim u zemlji izlagao je u uglednim europskim galerijama, poglavito u Parizu. Njegova zadnja retrospektiva održana je 2005. u Klovićevim dvorima.
ZAGREB - Policija je zbog remećenja javnog reda i mira privela pet sudionika današnjega protuvladina prosvjednog skupa na zagrebačkome Gornjem gradu, među kojima je i organizator prosvjeda, i nad njima će se provesti prekršajna obrada, potvrdila je Hini glasnogovornica zagrebačke policije Jelena Bikić. Po policijskoj procjeni prosvjedovalo je oko 300 prosvjednika. U 15,15 sati prosvjed je završio, prosvjednici su se razišli i uklonjene su policijske zapreke. U prosvjedu nije bilo ozlijeđenih osoba, potvrdila je policija. Prosvjed nije bio prijavljen policiji, rečeno je u zagrebačkoj Policijskoj upravi.
ZAGREB - Matica hrvatska (MH) u današnjoj izjavi neprihvatljivim drži da Republika Srbija postavlja zahtjev za izručenjem hrvatskog branitelja Tihomira Purde te ocjenjuje da je taj zahtjev ignoriranje suverenosti Republike Hrvatske i svojevrstan nastavak agresije. "Cijela Hrvatska se mora oduprijeti pokušaju takvog pravnog nasilja", navodi se u izjavi Matice hrvatske (MH) u kojoj traže slobodu za Purdu i poštovanje hrvatskih branitelja. Matica drži da slučaj Purda, hrvatske državne ustanove i javnost, moraju shvatiti kao opomenu i poticaj da prema hrvatskim braniteljima njeguju odnos poštovanja i zahvalnosti. "Dovedeni smo u situaciju da ugledni hrvatski političari već poručuju braniteljima da se ne moraju bojati. Ima li u povijesti primjera da bi se morali bojati u svojoj državi oni koji su tu državu stvarali, branili i obranili?", pita se u izjavi MH. Matica poziva hrvatske državne ustanove i nositelje vlasti da na svim potrebnim mjestima u Hrvatskoj i u svijetu poduzmu pravne, političke i diplomatske korake, kako bi se prekinulo ponižavanje svakog branitelja koji je svoj život izložio obrani slobode i suverenosti hrvatskoga naroda i države.