Fitch pojedinačnim rejtingom za banke procjenjuje vjerojatnost njihova zapadanja u značajne financijske teškoće kakve bi zahtijevale potporu izvana. Ta vrsta rejtinga procjenjuje bančinu izloženost odnosno sklonost riziku, kao i mehanizme upravljanja rizikom.
UniCreditov novi individualni rejting 'B/C' predstavlja gradaciju između razina 'B' i 'C', pri čemu rejting 'B' ukazuje na jaku banku s kojom se ne povezuju značajne bojazni. Rejting 'C' ukazuje na primjerenu banku koja uključuje "jedan ili više problematičnih aspekata" vezano za profitabilnost i integritet financijske pozicije, odnosno franšizu, upravljanje, poslovno okruženje ili izglede.
UniCreditu je također potvrđen važeći dugoročni i kratkoročni rejting kojim se procjenjuje sposobnost podmirivanja obveza, tzv. IDR rejting (Issuer Default Rating), na razini 'A' odnosno 'F1'. Ti rejtinzi spadaju među najviše u svojoj kategoriji i označavaju nizak rizik da banka neće podmirivati svoje obveze.
Agencija je ujedno revidirala naviše izglede za dugoročnu sposobnost podmirivanja obveza iz 'negativne' u 'stabilnu', navodi se dalje u priopćenju Fitcha.
Potvrđeni su važeći rejting podrške '1', te 'donja granica' rejtinga podrške 'A-', ispod koje bančin rejting neće pasti. Ti rejtinzi ukazuju na iznimno visoku vjerojatnost vanjske potpore u slučaju da se banka nađe u teškoćama, kao i visoki rejting izvora potpore. 'Donja granica' potpore ukazuje na moguću potporu države.
"Rejtinzi UniCredita odražavaju bančinu zdravu franšizu na nizu glavnih tržišta, zemljopisno diversificiranu bazu prihoda i osnaženu temeljnu kapitalnu osnovicu. Učinak toga donekle su umanjile povišene razine nenaplativih zajmova i niske zarade. Rejting podrške i 'donju granicu' rejtinga podrške podupire sustavna važnost banke", dodaje se u priopćenju Agencije Fitch.
Glavna financijska direktorica UniCredita Marina Natale u odvojenom je priopćenju pozdravila najnovije poteze Fitcha.
"Zadovoljni smo time što Fitch prepoznaje rezultate našeg rada i postignuta poboljšanja", komentirala je Natale.