Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio na gubitku 1,1 posto, a više od 1 posto pale su i cijene dionica u Singapuru.
U Južnoj Koreji, Hong Kongu i Australiji burzovni su indeksi oslabili između 0,3 i 0,7 posto, dok su u Šangaju cijene dionica, nakon početnog pada, trenutno u blagom plusu.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku oko 0,4 posto.
Ulagače na Tokijskoj burzi ponajviše je uznemirila jučerašnja odluka agencije Standard & Poor's o smanjenju kreditnog rejtinga Japanu za jedan stupanj zbog golemog državnog duga.
Na azijskim burzama vlada zabrinutost i zbog inflacijskih prijetnji u regiji, što bi moglo izazvati zaoštravanje monetarne politike u nizu zemalja.
Tako se već neko vrijeme očekuje povećanje kamata ili stope izdvajanja obveznih rezervi banaka u Kini. Indija je ovoga tjedna već povećala kamate za četvrtinu postotnog boda, što je već sedmo povećanje kamata u toj zemlji u samo godinu dana.
Zbog toga su ulagači na tržištima kapitala oprezni, unatoč vrlo dobrim kvartalnim poslovnim rezultatima azijskih kompanija.
Na valutnim se, pak, tržištima dolar ponešto oporavio, nakon oštrog pada posljednjih dana, zbog čega je jučer njegova vrijednost prema košarici valuta zaronila na najnižu razinu u 11 tjedana.
Jučer je tečaj eura dosegnuo 1,3760 dolara, najvišu razinu u dva mjeseca, dok se jutros kreće oko 1,3710 dolara.
Dolar je ojačao i prema japanskoj valuti, pa je njegov tečaj porastao s jučerašnjih 82,15 na 82,60 jena.
Cijena eura u odnosu na japansku valutu porasla je, pak, s jučerašnjih 112,60 na 113,30 jena.
Nakon što je jučer potonula za otprilike 1,7 dolara, jutros je terminska cijena nafte pala dodatnih 50 centi, na 85,13 dolara po barelu.