LJUBLJANA
Slovenski premijer Janez Janša izjavio je u ponedjeljak da izmjenu odluke o ZERP-u koju ju u četvrtak usvojio hrvatski Sabor gleda u svjetlu parlamentarnih izbora u Hrvatskoj sljedeće godine i da se radi o nastavku nekih "slabo promišljenih poteza" s hrvatske strane, ali i izrazio nadu da će s hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom ove godine postići napredak o rješavanju otvorenih pitanja između dviju država. Janša je u ponedjeljak na večer u tradicionalnom razgovoru za RTV Slovenija pred kraj godine, ocijenio da je odluka kojom se najavljuje primjena ZERP-a i na članice Europske unije najkasnije do 1. siječnja 2008. godine bila " slabo promišljena", ali i dodao da u sadašnjem trenutku ona nema posljedica. One bi, međutim, mogle nastupiti i moglo bi doći do problema ako ZERP bude primijenjen bez dogovora sa zainteresiranim članicama EU-a, ocijenio je Janša. Na pitanje o svojim ranijim najavama da će se uskoro sastati s premijerom Sanaderom, Janša je rekao da je o tome u ovom trenutku nezahvalno govoriti, ali da su oni u zadnje vrijeme imali dva duža radna razgovora telefonom i dogovore u kojima su uložili znatne napore da se otvorena pitanja riješe u njihovom mandatu.
ZAGREB
Svih jedanaest pripadnika hrvatskog vojnog kontingenta koji su u sklopu misije ISAF-a u Afganistanu posljednjih mjesec i pol dana bili raspoređeni u Kandaharu, u ponedjeljak se vratilo u Mazar-e-Sharif na sjeveru Afganistana, objavio je MORH na svojoj internetskoj stranici. Boravak ove skupine hrvatskih oružanih snaga u Kandaharu ostat će zapamćen po prvom slučaju ranjavanja nekog hrvatskog vojnika kojega je u napadu talibana lakše ozlijedio geler, kao i po tome što javnost i dio hrvatskog državnog vrha o njihovom rasporedu u najopasniji dio Afganistana nisu bili pravodobno informirani. Hrvatski vojnici koji su u sklopu OMLT-a (Operativnog tima za vezu) boravili u Kandaharu vratili su se u Regionalno zapovjedništvo Sjever u Mazar-e-Sharifu. Trenutačno je u okviru misije ISAF u Afganistanu raspoređeno 147 pripadnika OS RH. Od toga ih je 78 u Regionalnom zapovjedništvu Sjever, 58 u Regionalnom zapovjedništvu Kabul, te osmero u regionalnom zapovjedništvu Zapad (Changhcaran), navodi MORH.
MOSTAR
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schwarz-Schilling u ponedjeljak je navečer u razgovoru za TV Federacije BiH dao je naslutiti da bi s ustavnim promjenama moglo doći i do teritorijalnog preustroja Federacije BiH spajanjem županija (kantona) u regije. "Postoje prijedlozi hrvatskih dužnosnika u BiH da se županije (kantoni) u Federaciji BiH spajaju u regije. To su pametni prijedlozi koje treba uzeti u obzir", rekao je Schwarz-Schilling. Kako navodi TV Federacije BiH, ovo je prvi puta nakon rata da je neki od istaknutih dužnosnika međunarodne zajednice u BiH najavio mogućnost teritorijalne reorganizacije Federacije BiH, koja po Daytonskom sporazumu obuhvaća 51 posto državnog teritorija. Schwarz-Schilling nije precizirao je li riječ o idejama o spajanju većinskih hrvatskih županija (kantona) i većinskih bošnjačkih županija (kantona) u zasebne regije ili se radi o mogućem spajanju neovisno o tom kriteriju. Daytonskim sporazumom Federacija BiH je ustrojena od 10 županija (kantona) od koji su tri većinske hrvatske: Zapadnohercegovačka, Hercegbosanska (livanjska) i Posavska. Dvije su županije mješovite: Hercegovačko-neretvanska i Srednjebosanska, dok u preostalih pet županija u Federaciji BiH većinsko stanovništvo čine Bošnjaci.
BERLIN
Kontroverzni govor pape Benedikta XVI. održan u rujnu u njemačkom Regensburgu, koji je razljutio muslimane diljem svijeta s obzirom da se činilo da Papa povezuje islam i nasilje, osvojio je ove godine, u skladu s odlukom žirija Katedre za retoriku prestižnog njemačkog Sveučilišta u Tuebingenu, nagradu za "Govor godine" koja se u toj zemlji dodjeljuje od 1998. U objašnjenju tuebingenskog žirija navodi se kako je činjenica da je sporni citat bizantskog cara što ga je izabrao Papa, kako bi ilustrirao svoj argument o vjeri i razumu, uspio privući toliku međunarodnu pozornost "dokaz da je on još uvijek relevantan i nakon 500 godina". Papa se nakon govora u Regensburgu nekoliko puta izrazio žaljenje zbog nesporazuma što ga je među muslimanima izazvao njegov govor. Međutim, nije povukao ono što je rekao, a Rimokatolička crkva optužila je medije da su namjerno iskrivili Papine riječi, stoji u priopćenju njemačkog sveučilišta. "Predmet ovog namjerno pogrešno protumačenog govora, veza je između razuma i vjere u kršćanstvu i potvrda kršćanskog uvjerenja da djelovati razborito odgovara Božjoj prirodi. U svojoj izravnoj, ali i višeslojnoj kompoziciji, govor je majstorski napravljen. Papa je svoje misli iznio hrabro i odlučno", stoji u priopćenju.
WASHINGTON
Novi američki ministar obrane Robert Gates u ponedeljak je na prigodnoj svečanosti u Pentagonu položio svečanu prisegu, istaknuvši kako će mu Irak biti najviši politički prioritet te da bi neuspjeh u toj zemlji bio "velika nesreća" koja bi godinama progonila Sjedinjene Države. "Svi mi želimo naći načina da američke sinove i kćeri vratimo kući. No, kao što je predsjednik jasno rekao, mi si jednostavno ne možemo priuštiti neuspjeh na Bliskom istoku. Neuspjeh u Iraku na ovom raskrižju bio bi velika nesreća koja bi progonila našu zemlju, narušila naš kredibilitet i ugrožavala Amerikance još desetljećima", rekao je Gates nakon što je položio svečanu prisegu, ponavljajući njezine riječi za potpredsjednikom Dickom Cheneyjem. Gates je najavio kako namjerava što prije posjetiti Irak kako bi s američkim zapovjednicima na terenu razmijenio mišljenja o najboljim načinima za poboljšanje stanja. Gates je prijepodne položio prisegu i na privatnoj ceremoniji u Bijeloj kući.
LJUBLJANA
Ministri obrane Slovenije i BiH Karel Erjavec i Nikola Radovanović potpisali su u ponedjeljak na večer u mjestu Otočec na Krki sporazum o suradnji na području obrane. Sporazum uključuje bilateralnu suradnju u tom području nakon uključenja BiH u Partnerstvo za mir, te utvrđuje prijateljske odnose dviju država i dviju vojski, rekli su ministri nakon potpisa. Radovanović je rekao da priključenje BiH Partnerstvu za mir daje putokaz i za pristup BiH NATO savezu, te dugoročnu stabilnost u državi. Obrambena suradnja Slovenije i BiH, kako se predviđa sporazumom uključuje i zajedničku obuku i suradnju u kriznim situacijama, te suradnju u mirovnim operacijama.
JERUZALEM
Izraelski premijer Ehud Olmert u ponedjeljak je rekao da se nada da će se uskoro sastati s palestinskim predsjednikom Mahmudom Abasom, dodavši da je u "izravnom kontaktu" s palestinskim čelnikom jer se njegovi i Abasovi pomoćnici često sastaju. Na zajedničkoj konferenciji za novinare s britanskim premijerom Tonyjem Blairom Olmert je izjavio da s Palestincima osniva zajednički odbor koji će biti zadužen za razmatranje pitanja zatvorenika. Radi se o vrlo važnom pitanju nakon što je Hamas tijekom pograničnog sukoba 25. lipnja oteo izraelskog vojnika. Pregovori o oslobađanju vojnika Gilada Shalita u zamjenu za oslobađanje Palestinaca iz izraelskih zatvora nisu do sada urodili plodom. Na konferenciji za novinare Olmert i Blair su se složili da je sada važno dati potporu umjerenim elementima među Palestincima. Ukoliko Hamas želi pomoć međunarodne zajednice, rekao je Blair, morati će pristati na rješenje bliskoistočnog pitanja koje podrazumijeva dvije države - izraelsku i palestinsku, jednu drugoj uz bok.
WASHINGTON
Zapovjednik američkog Marinskog korpusa general James T. Conway potvrdio je, uz određene ograde, kako američka administracija "razmatra" mogućnost povećanja broja američkih vojnika u Iraku, te precizirao da se radi o slanju pet brigada s više od 17.000 vojnika, izvijestio je u ponedjeljak ABC News. General Conway kazao je kako je nakon susreta s predsjednikom Georgeom W. Bushom uvjeren da predsjednik razmatra "stratešku promjenu" u sklopu koje bi mogao poslati još pet brigada, s oko 17.500 vojnika, u Irak. "Naglašavam riječ razmatra", rekao je Conway te dodao kako bi Združeni stožer oružanih snaga podržao takav prijedlog. "Upravo sada, tih pet brigada je u treningu i pripremi", rekao je Conway novinarima tijekom posjeta bazi Cape Girardeau u Missuriju, navodi ABC News. Naznačio je mogućnost da te brigade budu upućene u Irak prije planiranog roka.
WASHINGTON
Američki predsjednik George W. Bush u ponedjeljak je potpisao zakon o mirnodopskoj nuklearnoj suradnji s Indijom, kojim se otvara novo razdoblje u odnosima dviju zemalja, a Indiji omogućuje nabavka nuklearne tehnologije i goriva u SAD-u za zadovoljenje rastućih energetskih potreba. "Odnosi između SAD-a i Indije nikada nisu bili vitalniji, a ovaj zakon omogućit će nam da odgovorimo energetskim i sigurnosnim izazovima 21. stoljeća", rekao je Bush na svečanosti potpisivanja zakona, koji je 8. prosinca prihvaćen u Kongresu. "SAD i Indija su prirodni partneri, suparništvo koje nas je nekada razdvajalo više ne postoji", dodao je Bush. Sporazumom između Washingtona i New Delhija izmijenjena je 30-godišnja američka politika protivljenja nuklearnoj suradnji s Indijom, jer je razvila nuklearno oružja protivno međunarodnim standardima i nikada nije potpisala Sporazum o neširenju nuklearnog oružja. Kritičari sporazuma su ocijenili kako on predstavlja povijesnu grešku koja potkopava američka napore da se obuzda širenje nuklearnog oružja, te da će potaknuti utrku u naoružanju s indijskim suparnicima Pakistanom i Kinom.