Za imenovanje Roberta Gatesa, koji će na toj dužnosti zamijeniti Donalda Rumsfelda, glasalo je 95 senatora a dvojica su bila protiv.
Gates je u utorak dobio jednoglasnu potporu 24-članog senatskog Odbora za oružane snage, pred kojim je pokazao otvorenost za nalaženje alternative sadašnjoj neuspješnoj strategiji u Iraku. Na pitanje misli li da SAD pobjeđuju u Iraku odgovorio je negativno, ali se nakon stanke na saslušanju korigirao rekavši kako "niti pobjeđuju niti gube".
Njegovo imenovanje u Senatu koincidiralo je s objavom izvješća Bakerove komisije o Iraku, u kojem se kritizira iračka politika predsjednika Busha kao "neodrživa" i predlaže zaokret prema diplomatskom rješavanju krize na regionalnoj razini, prenamjena američke vojne misije od borbene u savjetničku i prepuštanje odgovornosti iračkoj vladi za nacionalnu pomirbu, uspostavu sigurnosti u zemlji i funkcioniranje države.
Bush čestitao, Gates priseže 18. prosinca
Predsjednik Bush pozdravio je odluku Senata i čestitao Gatesu. "Uvjeren sam da će njegovo vodstvo i sposobnosti pomoći našoj zemlji da odgovori sadašnjim vojnim izazovima i pripremi se za sigurnosne izazove 21. stoljeća", rekao je Bush u priopćenju nakon glasanja.
Naglasio je kako je Gates na saslušanju pred Odborom za oružane snage pokazao da je "iskusan, kvalificiran i obziran čovjek, vrlo poštovan od članova obiju stranaka i predan pobjedi u ratu protiv terorizma".
Bijela kuća je najavila da će Gates svečanu prisegu položiti 18. prosinca.
Zamjenica glasnogovornika Dana Perino objasnila je odgodu željom Gatesa da ispuni obveze prema Sveučilištu A&M u Teksasu, čiji je rektor.
Protiv imenovanja Gatesa su glasala samo dvojica republikanskih senatora, Rick Santorum i Jim Bunning.
Gates (63), je 20 godina radio u CIA kao stručnjak za bivši SSSR a od 1991. do 1993. bio je i njezin direktor, u vrijeme kada je u Bijeloj kući bio otac sadašnjeg predsjednika, George H.W. Bush stariji.
NY Times: Gates predstavnik opreznije i pragmatične republikanske vanjske politike
Birajući Roberta Gatesa za novog ministra obrane, predsjednik Bush je posegnuo u ranije razdoblje republikanske vanjske politike, koje je obilježavao veći oprez i pragmatizam od onoga koji pokazuju neokonzervativci iz sadašnje Bushove administracije vodeći rat u Iraku i konfrontirajući se sa Sjevernom Korejom i Iranom, ocjenio je ranije The New York Times.
Blag u nastupu i govoru ali oštrouman, Gates (63) je na mnogo načina antiteza Donaldu Rumsfeldu, tvrdokornom i naglom čelniku.
Gates je radio u Središnjoj obavještajnoj agenciji (CIA) više od 20 godina kao analitičar za SSSR, a direktor CIA-e bio je od 1991. do 1993., u vrijeme predsjednika Georga Busha starijeg i operacije "Pustinjska oluja" u Iraku. Prije toga bio je zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost.
Godine 2004. Gates je kritizirao odbijanje administracije da pregovara s Iranom, upozoravajući na štetnost takvog pristupa za američke interese.
Realist i vješt igrač
Dov Zakhein, visoki dužnosnik Pentagona do 2004. Gatesa je za NYT opisao kao "pragmatičara i realista", koji neće stršiti i privlačiti munje kao "gromobran", sugerirajući da je tako bilo s Rumsfeldom.
Zbignew Brzezinski, savjetnik za nacionalnu sigurnost u vrijeme predsjednika Jimmya Cartera, izjavio je ranije kako se nada da će imenovanje Gatesa značiti "veliku korekciju u američkoj politici prema Bliskom istoku".
Paul Pillar, profesor na Sveučilištu Georgetown, također bivši američki obavještajac, rekao je ranije kako je Gates "vješt igrač" i da će u Pentagonu vjerojatno inicirati mnoge promjene.
"On za sebe misli da je čovjek koji zna kako 'protresti stvari'. Pillar je za VOA prognozirao da će, potvrdi li Senat njegov izbor, Gates u prvim mjesecima svog mandata u Pentagonu vjerojatno osnovati 50-ak radnih skupina koje će analizirati stanje i objaviti smjernice o tome kako se stvari mogu bolje obaviti.
piše: Damir Hainski, dopisnik Hine iz SAD-a
(Hina) xdh yvlul