FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: SVIJET U 4. 30 SATI

ZAGREB, 18. studenog 2006.(Hina) - Donosimo pregled važnijih vijesti iz svijeta u 4.30 sati.
ZAGREB, 18. studenog 2006.(Hina) - Donosimo pregled važnijih vijesti iz svijeta u 4.30 sati.

ZAGREB - Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar Kitarović izjavila je u petak u Quebecu na zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a, kako Hrvatska "zaslužuje i očekuje jasan signal" za članstvo u Sjevernoatlanskom savezu s predstojećeg summita NATO-a u Rigi. "Hrvatska, zajedno s prijateljima iz jugoistočne Europe, zaslužuje i očekuje definitivan signal iz Rige o proširenju", rekla je Grabar-Kitarović navodeći podatke o napretku Hrvatske i dosadašnjem doprinosu operacijama Saveza u svijetu. Na parlamentarnoj skupštini NATO-a sudjelovalo je više od 600 sudionika, a ministrica Grabar-Kitarović bila je jedini govornik uz visoke kanadske dužnosnike - predsjednika Senata, ministra obrane i predsjednika zastupničkog doma te glavnog tajnika NATO-a Jaapa de Hoopa Scheffera koji se prisutnima obratio putem video konferencije. Hrvatska ministrica, koja boravi u višednevnom službenom posjetu Kanadi, sastala se u petak u Quebecu i s kanadskim ministrom obrane Gordonom O'Connorom koji je izrazio priznanje doprinosu Hrvatske u misiji ISAF-a i zadovoljstvo suradnjom između Hrvatske i Kanade u Afganistanu.

WASHINGTON - Američki Senat jednoglasno je usvojio zakon kojim se podržava daljnje proširenje NATO-a i poziva na primanje u članstvo Hrvatske, Albanije, Makedonije i Gruzije u dogledno vrijeme, objavljeno je u petak na web stranici Senata. Zakonom, koji je prihvaćen na sinoćnjoj sjednici, u proračunu za 2007. godinu predviđena je i vojna pomoć navedenim zemljama, od čega za Hrvatsku u vrijednosti od tri milijuna dolara. "Zakon o učvršćivanju slobode putem NATO-a", kako glasi naziv tog pravnog akta, ima za cilj "podržati kontinuirano proširivanje NATO-a na europske demokratske države koje su sposobne i voljne ispuniti odgovornosti članstva". U zakonu se među ostalim se ističe kako predstojeći "summit NATO-a u Rigi treba priznati napredak koji su prema ispunjavanju odgovornosti i obveza članstva ostvarile Hrvatska, Makedonija i Albanija", dok se za Gruziju predlaže uključivanje u program MAP, Akcijski plan za članstvo, u kojem su ostale tri zemlje od 2002. godine.

WASHINGTON - Uoči predstojećeg summita NATO-a u Rigi petorica američkih senatora na čelu s republikancem Georgeom Voinovichem iz Ohia, uputili su pismo predsjedniku Georgeu W. Bushu u kojem podržavaju njegovo nedavno izrečeno stajalište o budućem članstvu Hrvatske u NATO-a te ističu kako zbog napretka u reformama, pokazane spremnosti i bitnog doprinosa koji može dati Savezu, "Hrvatska treba biti pozvana u NATO u najskorije vrijeme". "Pišemo vam kako bismo izrazili potporu vašoj nedavnoj izjavi o budućnosti Hrvatske kao članice NATO-a. Hrvatska je napravila velik napredak u reformama, uključujući demokraciju i integraciju s euroatlanstkim institucijama i standardima", navodi se u pismu senatora datiranom s 13. studenoga, koje je Hina primila u petak. Ocjenjujući kako Hrvatska može dati "bitan doprinos Savezu", senatori ističu da "Hrvatskoj treba biti upućene pozivnica u NATO u najskorije moguće vrijeme" zajedno s drugim zemljama kandidatima koje su spremne za članstvo.

QUEBEC CITY - Čelnik NATO saveza Jaap de Hoop Scheffer pozvao je članice saveza u petak da ukinu ograničenja u djelovanju njihovih vojnika u Afganistanu rekavši da to narušava sposobnost borbe protiv talibana. NATO trenutno u Afganistanu ima 31.000 vojnika no neke su države ograničile aktivnosti u kojima njihovi vojnici mogu sudjelovati. Neki ne smiju djelovati noću a nekim je uopće zabranjeno boriti se. Ta ograničenja smetaju Sjedinjene Države, Veliku Britaniju i Kanadu koje se žale da njihovi vojnici vode većinu borbi protiv talibana u južnom Afganistanu. Glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer na sastanku zastupnika 26 iz zemalja članica u Quebecu je od njih zatražio da uvjere svoje vlade da ukinu ograničenja.

PRIŠTINA - Europska unija zatražila je u petak od zemalja Zapadnog Balkana da povećaju suradnju u borbi protiv trgovine narkoticima i ljudima, javili su albanski mediji. Ministri i dužnosnici EU te Albanije, Hrvatske, Bosne, Makedonije i Srbije zauzeli su se na dvodnevnom sastanku u Tirani za zajednički rad na razvoju sustava nadzora granice radi jače borbe protiv organiziranog kriminala i terorizma. "Ovo je ključna regija za sigurnost Europe", kazao je europski povjerenik za pravosuđe, slobodu i sigurnost Franco Frattini i dodao da EU želi jačanje vladavine zakona, pravosuđa i sigurnosti na Zapadnom Balkanu. Usto, Frattini je obećao pomoć EU ovom području i podsjetio na nedavno usvajanje mandata za pregovore o viznim olakšicama za zemlje Zapadnoga Balkana za što je nužno uvođenje biometrijskih putovnica. Na godišnjem Ministarskom forumu EU-Zapadni Balkan sudjelovali su hrvatska ministrica pravosuđa Ana Lovrin i ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin.

UJEDINJENI NARODI - Opća skupština UN-a velikom je većinom u petak usvojila rezoluciju kojom se osuđuje izraelski topnički napad u kojem je ubijeno 19 civila i poziva Izrael na povlačenje svojih vojnika iz Gaze. Skupština je sa 156 glasova za, sedam protiv i šest suzdržanih usvojila prijedlog arapskih država, nakon što su Sjedinjene Države prošle subote vetom spriječile izglasavanje slične rezolucije u Vijeću sigurnosti. Protiv su bili SAD, Izrael, Australija, Maršalski otoci, Mikronezija, Nauru i Palau. Suzdržane su bile Kanada, Obala Bjelokosti, Papua Nova Gvineja, Tonga, Tuvalu i Vanuatu.

WASHINGTON - Američko ministarstvo obrane najavilo je u petak rotaciju svojih postrojbi u Iraku i Afganistanu kojom će biti obuhvaćeno više od 65.000 vojnika, a obavit će se u prvim mjesecima iduće godine. "Oko 57.000 vojnika biti će razmješteno u Irak, a oko 8.300 u Afganistan na početku 2007.", izjavio je glasnogovornik Pentagona Bryan Whitman. Nove će snage zamjeniti sadašnje postrojbe angažirane u operacijama "Iračka sloboda" i "Trajna sloboda" u razdoblju 2007-2009. godine, dodao je. Whitman je kazao da se upućivanjem svježih snaga ističe čvrsta predanost SAD-a "stabilnosti Iraka i Afganistana".

KAIRO - Britanski premijer Tony Blair u petak je rekao da Iran treba surađivati sa Zapadom u traženju puteva za ostvarivanje mira na Bliskom istoku ali je odbacio sugestije da je njegova spremnost na razgovor s Teheranom dokaz da popušta Iranu. Blair je rekao da Iran, želi li uspostaviti odnos sa Zapadom mora poštivati međunarodnu zabrinutost i zahtjeve u pogledu spornog nuklearnog programa. "Ako odbacujete put naprijed koji izlažemo, ako umjesto da pomažete regiji podupirete terorizam, kršite svoje međunarodne obveze, onda je na nama da vam se suprotstavimo", rekao je. "S druge strane, želite li biti dio konstruktivnog rješenja na Bliskom istoku, vrata su vam otvorena", dodao je Blair.

HELSINKI - Predsjedatelj Europske unije (EU) Finska objavila je u petak kako nije postignut rezultat u razgovorima s Poljskom oko rješenja spora s Rusijom koji prijeti blokiranju pokretanju važnog sporazuma o partnerstvu između Rusije i EU-a idućega tjedna. "Nadam se da možemo riješiti problem, no nismo postigli nikakav rezultat. Dugo smo razgovarali i nismo pronašli rješenje", rekao je finski premijer Matti Vanhanen nakon razgovora s poljskim premijerom Jaroslawom Kaczynskim u Varšavi. Poljska blokira konsenzus unutar 25-člane Unije o pokretanju pregovora o novom sporazumu koji bi trebao biti iniciran na summitu EU-a i Rusije u Helsinkiju idućega petka, u znak prosvjeda protiv ruske zabrane uvoza mesa i još nekih prehrambenih proizvoda iz Poljske.

MOSTAR - Predsjedništvo HDZ-a BiH zaprepastila je presuda kojom je Sud BiH predsjednika stranke Dragana Čovića osudio na pet godina zatvora zbog zlouporabe položaja i odmah ga pritvorio. Predsjedništvo HDZ-a BiH u petak kasno navečer priopćilo je da je sudski proces protiv Čovića bio politički motiviran radi "obeshrabrivanja Hrvata u BiH". "Očita namjera pravosudnih tijela vlasti da svojim odlukama izravno utječe na definiranje političkih odnosa u BiH poražavajuća je za sve one koji Bosnu i Hercegovinu žele izgrađivati kao pravnu državu, slobodnih i ravnopravnih naroda i građana", navodi se u priopćenju Predsjedništva HDZ BiH. HDZ BiH je također u povodu sudske presude Čoviću pozvao hrvatski narod u BiH na mir i dostojanstvo te na daljnju borbu za izgradnju pravne države Bosne i Hercegovine.

BEOGRAD - Suđenje jatacima Ratka Mladića, koje je u petak počelo u Drugom općinskom sudu u Beogradu, ipak je otvoreno za javnost, s obzirom na to da novim Ustavom Srbije državna tajna u takvim slučajevima nije predviđena kao razlog za suđenje iza zatvorenih vrata. Zahvaljujući takvoj odluci, suprotnoj prijašnjim odlukama koje su suđenje oglasile tajnim zbog navodne zaštite državne tajne, pročitana je optužnica protiv 11 optuženih kojima se na teret stavlja da su pomagali haškom optuženiku Ratku Mladiću iznajmljivanjem stanova, plaćanjem najamnina, nabavljanjem namirnica i ostalim vidovima pomoći, nakon čega je počela obrana optuženih. Za kazneno djelo pomoći počinitelju nakon počinjenog kaznenog djela Kazneni zakon Srbije propisuje kaznu u rasponu od godinu dana do osam godina zatvora. Suđenje se nastavlja u ponedjeljak, 20. studenoga izjašnjavanjem ostalih optuženih o optužnici Drugog općinskog tužiteljstva.

NAIROBI - Ministri na UN-ovu skupu posvećenom klimi dogovorili su se u petak da će do kraja 2008. godine preispitati protokol iz Kyota što može otvoriti put široj dugoročnoj borbi protiv globalnog zagrijavanja, rekli su viši dužnosnici UN-a. Dogovor o preispitivanju učinkovitosti sporazuma mogao bi otvoriti put proširenju protokola po okončanju prvog razdoblja 2012. godine. Dogovor ministara ima dobre izglede biti odobren od strane 189 država koje sudjeluju u razgovorima, rekao je u razgovoru za Reuters čelnik UN-ova tijela za klimatske promjene Yvo de Boer. Organizatori također kažu da su ostvarili napredak glede ruskog prijedloga o stvaranju novog mehanizma koji bi omogućio novim državama da se priključe smanjenju emisije stakleničkih plinova po protokolu iz Kyota, što je još jedno veliko neriješeno područje.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙