Ilinčićeva knjiga bit će svojevrstan lakmus-papir koji će dobro pokazati kakav je naš odnos prema temi o kojoj govori, smatra novinarka Ana Lendvaj.
Glavni junak knjige 40-godišnji je muškarac, urbani gay, imovinskog stanja koje mu dopušta da može putovati i realizirati svoju seksualnu pripadnost, rekla je Lendvaj.
Dodala je da junak romana ima puno ljubavnika, ali ne i veliku ljubav te da seks shvaća kao jedino gay carstvo koje mu omogućava da prihvati svijet oko sebe u kojemu smatra da za njega nema ničega drugoga.
Pjesnika i filmskoga kritičara Damira Radića, Ilinčićev roman-esej podsjeća pak na Proustov "Combray", a odlikuje se stilskom lakoćom s puno ironijskoga pomaka.
Za Radića, Ilinčićev roman ima tri velike teme - seks, ljubav i ljepotu, a seksualnost mu je glavna tema.
Kad je pak riječ o ljubavi, Radić je rekao da na početku romana glavni lik ima prema njoj ciničan odnos, u sredini romana povezuje mogućnost ljubavi s ljepotom i tvrdi da "samo najljepše prolazi na burzi, dok su za ostale predviđene tek mrvice" dodajući da bi se s tim sigurno složio i francuski književnik Michel Houellebecq.
Ipak, istaknuo je Radić, na kraju junak priznaje da je ljubav sve, a budući da on nema tu veliku, pravu ljubav ta činjenica romanu daje tužan i tragičan završetak
Ali, smatra Ana Lendvaj, junak romana ublažava tu činjenicu jer kaže da, "ako nemamo veliku ljubav, imamo barem male i kratkotrajne kada čak i seks silazi s trona".
Autor je istaknuo da je za njega bitan društveni aspekt romana koji ukazuje na to da svi nemamo iste mogućnosti.
A kad se radi o ljubavi, rekao je da ga je zanimalo zašto su sve priče o ljubavi ujedno i one o samoći.
Knjigu je objavio zagrebački nakladnik Fokus komunikacije.