FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predstavljene knjige slovačkog isusovca Ferdinanda Takača

ZAGREB, 26. listopada 2006. (Hina) - Knjiga Ferdinanda Takača "Uzničke uspomene Hrvata isusovca za komunizma u Slovačkoj" te njegov "Rječnik sela Hrvatski Grob - Horvatansko-hrvatsko-slovački rječnik" predstavljeni su danas u Matici hrvatskoj u Zagrebu.
ZAGREB, 26. listopada 2006. (Hina) - Knjiga Ferdinanda Takača "Uzničke uspomene Hrvata isusovca za komunizma u Slovačkoj" te njegov "Rječnik sela Hrvatski Grob - Horvatansko-hrvatsko-slovački rječnik" predstavljeni su danas u Matici hrvatskoj u Zagrebu.

O stradanjima vjernika i Katoličke crkve u bivšoj Čehoslovačkoj govorio je Zlatko Jevak, predsjednik Matice slovačke u Zagrebu, urednik knjige Franjo Pšeničnjak i autor Ferdinand Takač.

O "Rječniku sela Hrvatski Grob" govorila je ravnateljica Instituta za hrvatski jezik Dunja Brozović.

Po Jevakovim riječima komunistički režim proglasio je 1948. Katoličku crkvu svojim posljednjim i najgorim neprijateljem. Za borbu protiv Crkve režim je, kako je dodao, osnovao Katoličku akciju kako bi pomoću te udruge pokušao Katoličku crkvu odvojiti od Vatikana.

Napomenuo je kako je Kongregacija ekskomunicirala članove Katoličke akcije te podsjetio na pokušaj režima da grkokatoličke vjernike prevedu na pravoslavlje, a Crkvu stave pod jurisdikciju Ruske pravoslavne crkve u Moskvi.

Kad su vjernici i kler to odbili režim je, kako je rekao, uhitio osam biskupa, svećenike i organizirao montirane političke procese, koje je zajedno s presudama slovačka država devedestih godina poništila.

Po Pšeničnjakovim riječima autor se u knjizi ne razračunava s političkim idejama, već bilježi zapažanja o ljudima i njihovoj sudbini u komunističkim zatvorima.

Rekao je kako zatvorenici u tim zatvorima za kratke vanjske šetnje nisu mogli gledati u nebo, nego su morali hodati pognute glave. "U knjizi se razotkrivaju metode komunističke policije", rekao je Pšeničnjak, dodavši kako su bile istovjetne s metodama Gestapoa".

Takač je istaknuo kako se u rudniku najsigurnije moglo moliti i baviti Božjom riječju. Podsjetio je i na jednoga svog kolegu, koji je, kako je rekao zbog tiskanja Litanija Srca Isusova završio u zatvoru.

"Optužen je bio da objavljena knjiga smanjuje borbenu spremnost mladeži u borbi protiv američkog imperijalizma", rekao je.

"Ja znam i za hrvatski Križni put", rekao je Takač, zapitavši, gdje su nestali moji kolege iz Zagreba. "Posebno se sjećam Hercegovaca i onih iz zapadne Bosne", dodao je.

"Rječnik sela Hrvatski Grob - Horvatansko-hrvatsko-slovački rječnik" ima osam tisuća natuknica i može poslužiti kao hrvatsko-slovački rječnik", rekla je Dunja Brozović.

Isusovac Ferdinand Takač rođen je 1920. u Hrvatskom Grobu kod Bratislave. Studirao je na zagrebačkom Pravnom fakultetu. Godine 1948. ušao je u isusovački novicijat, dvije godine zatim odveden je s drugim redovnicima u koncentracijski logor kod Puchova. Potajno je zaređen za svećenika 1955., a šest mjeseci kasnije bio je uhićen i osuđen na osam godina zatvora. Prevodi knjige vjerskoga sadržaja s hrvatskoga na slovački jezik.

(Hina) xmkov ymc

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙