Gradski muzej izložio je 60 predmeta koji do sada nisu nikada zajedno izlagani, a dio su kulturno-povijesnog blaga neprocjenjive vrijednosti, ukradena iz upravne zgrade Muzeja noću 17. na 18. rujna ove godine.
Učinkovitom potragom policije ukradeni predmeti, među kojima su najvrjedniji dijelovi zlatnog nakita iz razdoblja vinkovačke kulture 2500. do 2000. prije Krista, vraćeni su Muzeju samo nekoliko dana nakon krađe.
Otvarajući izložbu, ravnatelj Gradskog muzeja Stjepan Jozić rekao je kako je ona posvećena djelatnicima vukovarsko-srijemske Policijske uprave, koji su u najkraćem mogućem roku uspjeli razriješiti slučaj krađe vinkovačkoga kulturnog blaga te ga vratiti vlasniku Gradskom muzeju.
"Izložili smo tek dio ukradenih predmeta, njih 60, a izložba simbolično označuje i 60. obljetnicu osnutka naše muzejske ustanove koju ćemo prigodno obilježiti 6. studenoga", naglasio je Jozić.
Napomenuo je i kako su jedan od povoda današnje izložbe "istiniti, poluistiniti i neistiniti napisi u medijima", objavljeni nakon krađe blaga, "zbog kojih je dio građana mogao steći krivu predodžbu o vrijednosti i značenju ukradena blaga".
Čestitavši policiji na uspješnoj potrazi za blagom, ravnatelj Stjepan Jozić uručio je načelniku PU-a Josipu Grčancu zahvalnicu za izvanredan doprinos i učinkovitost policije u pronalasku blaga.
U nekoliko vitrina na izložbi, koja je upravo zbog sigurnosnih razloga postavljena u Velikoj gradskoj vjećnici uz primjereno osiguranje policije, izloženi su zlatni predmeti rimskog i bizantskog razdoblja, novovjeki zlatni novac i nakit, zlatni ukrasni čavli sa zastava kopalja vinkovačkih građanskih društava, dio predmeta i nakita od neplemenitih metala, među kojima je i željezni pečat grada Vinkovaca iz 1923. te kao najvrjedniji ranobrončani nakit iz razdoblja vinkovačke kulture, pronađen 1968. kod Orolika nedaleko od Vinkovaca.
Otvorenju izložbe "Blago Muzeja", u povodu koje je tiskan i prigodni katalog, nazočili su i gradonačelnik Mladen Karlić te dio članova Gradskog i Županijskog poglavarstva.