"Radi se o člancima koji se odnose na fiskalnu diskriminaciju, državne monopole i pitanje funkcioniranja tzv. zajedničkog odbora", rekao je u telefonskom razgovoru Vranković, objasnivši da je Srbija tražila da joj se za primjenu prva dva članka omogući prijelazno razdoblje od tri godine.
Što se zajedničkog odbora tiče, objasnio je Vranković, upitan je, između ostalog, i način financiranja tog tijela.
Predstavnici Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Makedonije, Moldove, Rumunjske,
Srbije i UNMIK/Kosova pregovaraju o CEFTA-i u četvrtak i petak na razini stručnih skupina i bilateralno, ali ni nakon četvrtog kruga nisu uspjeli usuglasiti sva stajališta.
Pregovarače u kasnijim poslijepodnevnim satima očekuje plenarna sjednica na kojoj će ekspertna skupina pravnika pokušati razjasniti i razriješiti sporna pitanja kako bi se oko svih članaka postiglo suglasje.
Cilj pregovora u Bruxellesu je da se Ugovor potpiše u Bukureštu do prosinca kako bi do Nove godine stupio na snagu. Rumunjska i Bugarska, naime, zbog pristupanja Europskoj uniji 1. siječnja 2007. istupaju iz CEFTA-e, pa bi se Hrvatskoj i Makedoniji pridružile nove zemlje - BiH, Crna Gora, Srbija, Albanija i Moldavija. One bi se pristupom u CEFTA-u obvezale postupati po pravilima Svjetske trgovinske organizacije.